Trwa ładowanie...

Badania DNA to nie wszystko. Według naukowców ryzyko wystąpienia niektórych chorób jest zależne nie tylko od genów

Avatar placeholder
28.12.2019 20:33
Badania DNA to nie wszystko. Według naukowców ryzyko wystąpienia niektórych chorób jest zależne nie tylko od genów
Badania DNA to nie wszystko. Według naukowców ryzyko wystąpienia niektórych chorób jest zależne nie tylko od genów (iStock)

Do tej pory sądzono, że obciążenie genetyczne jest głównym czynnikiem występowania wielu chorób. Najnowsze badania kanadyjskich naukowców pokazują, że oceniając ryzyko, należy się przyjrzeć również innym czynnikom.

1. Zdrowie nie jest zapisane w genach?

Naukowcy z Uniwersytetu w kanadyjskiej prowincji Alberta przeanalizowali dane pacjentów gromadzone przez ponad dwie dekady. Okazało się, że większość chorób, w tym niektóre nowotwory, cukrzyca, czy choroba Alzheimera nie są wywoływane przez czynniki genetyczne, a przynajmniej nie bezpośrednio.

Według kanadyjskich naukowców czynniki genetyczne mogą zwiększać ryzyko wystąpienia groźnych chorób o maksymalnie dziesięć procent. Według lekarzy powinniśmy zrezygnować z myślenia, że nasze zdrowie zapisane jest w genach.

Choć w przypadku większości chorób lekarze odrzucają analizę wyłącznie genów, to są wyjątki od tej reguły. Jedną z nich jest choroba Crohna. W tym przypadku niekorzystny układ genetyczny może zwiększać jej ryzyko nawet o 50 proc.

2. Chemiczna analiza organizmu

Zobacz film: "Owoc morwy zmniejsza ryzyko alzheimera"

Zdaniem lekarzy groźne choroby wywoływane są przez połączenie ryzyka genetycznego z czynnikami środowiskowymi (oddychanie zanieczyszczonym powietrzem), trybem życia (palenie papierosów, nadużywaniem alkoholu), czy oddziaływaniem różnych bakterii lub wirusów.

Kanadyjczycy proponują serię badań
Kanadyjczycy proponują serię badań

Wyniki Kanadyjczyków pokazują, że znacznie lepsze efekty w przewidywaniu wystąpienia groźnych chorób daje zupełnie inne podejście. Zamiast wyłącznie analizy genów proponują chemiczną analizę organizmu.

3. Poprawić jakość życia

Chemiczna analiza organizmu to badanie metabolitów (czyli związków produkowanych przez komórki), protein, a także flory fizjologicznej człowieka (czyli bakterii znajdujących się w organizmie). Zdaniem naukowców obraz uzyskany w ten sposób jest znacznie bardziej miarodajny.

Lekarze podkreślają, że wyniki ich badań powinny zwiększyć odpowiedzialność samych pacjentów za swoje zdrowie.

Powinniśmy zadbać o jakość wody, którą pijemy
Powinniśmy zadbać o jakość wody, którą pijemy

Nie można jedynie ubolewać nad faktem obciążenia genetycznego. Badania naukowców z Alberty pokazują, że by cieszyć się dobrym zdrowiem, należy zadbać o jakość naszego otoczenia – przede wszystkim jakość powietrza, jedzenia i wody.

Jeśli dbamy o to, jak żyjemy, ryzyko zapisane w genach - ich zdaniem - jest minimalne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze