Trwa ładowanie...

Bezsenność zwiększa ryzyko udaru. Nowe badania

 Dorota Mielcarek
27.08.2019 13:32
Bezsenność zwiększa ryzyko chorób serca
Bezsenność zwiększa ryzyko chorób serca (123rf)

Przewracanie się z boku na bok i liczenie owiec nie pomaga? Możliwe, że cierpisz na bezsenność. Naukowcy badają, czy bezsenność przyczynia się do rozwoju chorób serca. Sprawdź, jak zmierzyć się z tą chorobą.

1. Dlaczego nie mogę spać? Bezsenność a choroby serca

W czasopiśmie medycznym "American Heart Association Circulation" zostały opublikowane badania, z których wynika, że ludzie z genetycznymi predyspozycjami do bezsenności są bardziej narażeni na chorobę wieńcową, niewydolność serca i udar.

Naukowcy pod kierownictwem dr Susanny Larsson przebadali 1,3 mln osób z chorobami sercowo-naczyniowymi i bez nich. Badacze starali się ustalić, czy osoby z bezsennością są bardziej narażone na schorzenia układu krążenia.

"Bezsenność może prowadzić do wzrostu masy ciała, wysokiego ciśnienia krwi i cukrzycy typu 2, z których wszystkie są czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych" – powiedziała dr Larsson.

2. Objawy i rodzaje bezsenności

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Przyczyny bezsenności"

American Academy of Sleep Medicine szacuje, że aż 10 proc. populacji cierpi z powodu bezsenności.

Najczęstszymi objawami bezsenności są:

  • trudności z zasypianiem,
  • trudności z zasypianiem przez całą noc,
  • budzenie się zbyt wcześnie rano.

Aby te objawy mogły być definiowane jako zaburzenia snu muszą prowadzić do gorszego samopoczucia lub zaburzać funkcjonowanie w ciągu dnia. Dodatkowo powinny występować przez co najmniej jeden miesiąc, trzy razy w tygodniu. Aby zdiagnozować bezsenność, nie jest konieczne zmierzenie długości i jakości snu specjalną aparaturą, wystarczy subiektywne odczucie pacjenta.

Sposoby na bezsenność w ciąży
Sposoby na bezsenność w ciąży [9 zdjęć]

W czasie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny

zobacz galerię

W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych zaburzenia snu dzieli się na bezsenność przygodną (trwającą kilka dni) i przewlekłą (trwająca powyżej miesiąca). Jest to podział biorący pod uwagę długość trwania objawów.

Bezsenność przygodna, czyli krótkotrwała jest najczęściej reakcją organizmu na stres lub zmianą trybu życia (zmiana pracy, przeprowadzka, podróż, zmiana strefy czasowej). Można o niej mówić również podczas bolesnej choroby.

Bezsenność przewlekła najczęściej związana jest z zaburzeniami psychicznymi – szczególnie z depresją lub problemami somatycznymi (zaburzenia hormonalne, choroby uniemożliwiające aktywność fizyczną w ciągu dnia) oraz uzależnieniami. Pacjenci najczęściej podejmują leczenie w ośrodkach medycyny snu.

3. Leczenie bezsenności

Podstawową formą leczenia bezsenności jest terapia poznawczo-behawioralna. Długotrwała praca ze specjalistami przynosi pożądany efekt. Możliwe jest leczenie farmakologiczne, które obejmuje przyjmowanie leków nasennych, uspokajających, a także przeciwdepresyjnych. Terapię można wspomóc lekami dostępnymi bez recepty, np. melatoniną.

Na bezsenność pomaga też picie melisy, wyciszenie się przed snem, uprawianie jogi lub przyjmowanie preparatów roślinnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze