Bolą cię mięśnie? Dowiedz się, kiedy należy udać się do lekarza

Bóle mięśni to powszechna przypadłość. Temat ten często powraca w towarzyskich i rodzinnych rozmowach. Jest również powodem wizyt w gabinecie lekarskim. Dolegliwość może mieć różnorodne podłoże. Aby we właściwym momencie skorzystać z pomocy specjalisty, konieczne jest prawidłowe wstępne rozpoznanie. Z jednej strony pozwoli nam to zaoszczędzić czas, kiedy problem jest dość błahy i wystarczy go przeczekać. Z drugiej będziemy mogli przedstawić właściwą charakterystykę lekarzowi, gdy konsultacja okaże się naprawdę konieczna.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Kiedy pojawia się ból mięśni?

W ustaleniu trafnych wniosków pomaga monitorowanie podejmowanych czynności oraz tego, co dzieje się w tym czasie z organizmem. Jeśli obserwujemy u siebie objawy bólowe, warto się zastanowić, kiedy i w jakich okolicznościach mają one miejsce.

Gdy spędzamy dużo czasu w pozycji leżącej lub siedzącej, a zaraz potem odczuwamy przykurcz i dyskomfort, przy czym dzieje się to wielokrotnie, związek przyczynowo-skutkowy wydaje się dość prosty.

Jest to normalna reakcja organizmu i aby jej zapobiegać, musimy celowo przybierać takie pozycje ciała, aby nie powodować ucisku naczyń krwionośnych ani nienaturalnego napięcia mięśni.

Czynniki mechaniczne powodujące bóle mięśni

Sa też inne przyczyny bólu mięśni. Może być on spowodowany wysiłkiem podejmowanym niesystematycznie lub epizodycznie, co nie jest czymś normalnym dla ciała.

Gdy wykonuje pracę, do której nie zostało odpowiednio wcześniej przygotowane przez trening (sport, przenoszenie ciężkich przedmiotów, konieczność przebiegnięcia wielu kilometrów lub przejścia pieszo itp.), mięśnie ulegają mikrouszkodzeniom i wymagają regeneracji.

Dodatkowo organizm nie jest przyzwyczajony do takiego wysiłku. Konieczny jest tu zdrowy rozsądek. Czasami dochodzi do bolesnego naciągnięcia lub naderwania któregoś z elementów płaszcza mięśniowego, któremu może towarzyszyć obrzęk. Oprócz odpoczynku w czasie odbudowy mięśnia, można stosować zimne okłady oraz leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Objawy chorobowe przy bólu mięśni

Kiedy niewyjaśnionym skurczom mięśni towarzyszy utrata wagi ciała, zwiększona potliwość, nietolerancja gorąca, lekki wytrzeszcz gałek ocznych, wole (powiększenie tarczycy), wówczas mówimy o nadczynności tarczycy. Jest to bezwzględne wskazanie, by udać się do lekarza.

Bóle mięśni mogą być także jednym z symptomów infekcji wirusowej organizmu. W przypadku lekkiego przeziębienia, należy pozwolić organizmowi odpocząć, jeśli natomiast dolegliwości są silne – trzeba udać się do specjalisty.

Skurcze mięśni mogą dotyczyć takich chorób, jak cukrzyca czy alkoholizm. Jest to spowodowane uszkodzeniem nerwów. W tym wypadku niezbędna jest kontrola lekarza.

Skutki uboczne leków przyczyną bólu mięśni

Co ciekawe, bóle mięśni mogą się zdarzyć już po wizycie u lekarza. Chodzi tu o sytuacje, kiedy odczuwane dolegliwości są powiązane ze stosowaną kuracją farmakologiczną.

W ulotce zażywanego leku muszą być podane informacje, które pozwolą przygotować się na takie skutki uboczne. Możemy spodziewać się ich po przyjęciu leków, w których skład wchodzi norfloksacyna, ofloksacyna i kwas pipemidynowy (choroby dróg moczowych), bencyklan (zaburzenia ukrwienia), metysergid (migrena), teofilina, aminofilina (astma, nieżyt skurczowy oskrzeli) oraz przy przedawkowaniu karbarylu, lindanu (świerzb, wszawica), a także podczas przyjmowania neuroleptyków.

Zdrowie jest podstawą naszego funkcjonowania i determinuje możliwość podejmowania różnych czynności. Nie można go bagatelizować. Należy również słuchać własnego organizmu. Zazwyczaj daje on właściwe sygnały zarówno w sytuacjach dla niego korzystnych, jak i w momencie wystąpienia dolegliwości.

Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, jak groźna jest nasza przypadłość, zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty.

 

zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kontuzje i urazy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Kontuzje i urazy
Kontuzje i urazy

Ból mięśni a wizyta u lekarza

Ból mięśni a wizyta u lekarza

Kiedy pójść z bólem mięśni do lekarza? Ból mięśni może być bardzo uciążliwy i nie zawsze szybko mija. Czasami niezbędna jest wizyta u lekarza.

Kontuzje i urazy

Zimny okład na stłuczone kolano

Zimny okład na stłuczone kolano

Staw kolanowy jest największym i najbardziej narażonym na kontuzje stawem człowieka. Uraz kolana powstaje wskutek eksploatowania stawów, uprawiania sportu oraz nadwagi.

Kontuzje i urazy

Dotkliwe bóle mięśniowe

Dotkliwe bóle mięśniowe

Ból, który nie pozwala na normalne funkcjonowanie Ból mięśni, to jedna z najczęstszych i najbardziej przykrych dolegliwości. Aby uchronić się przed kolejnym atakiem, warto poznać skuteczne sposoby radzenia sobie z tym bólem - najlepiej te, które zostały...

Kontuzje i urazy

Sprawdzone sposoby na bóle mięśni

Sprawdzone sposoby na bóle mięśni

Łagodne rozciąganie Spięte mięśnie na początku są obolałe, ale łagodne rozciąganie rozluźni je. Poza tym dzięki temu zapobiegasz możliwym ich naciągnięciom. Zamrażarka z pomocą Przez pierwszy dzień lub dwa nakładaj na bolące miejsce zimny kompres. Jeśli...

Kontuzje i urazy

Skręcenie kostki

Skręcenie kostki

W wyniku uszkodzenia tkanki pojawiają się mediatory zapalenia, w tym prostaglandyny i histamina - substancje odpowiedzialne za ból i obrzęk stawu skokowego.

Kontuzje i urazy

"Równowaga ciała człowieka. Ćwiczenia." od Wydawnictwa PZWL

"Równowaga ciała człowieka. Ćwiczenia." od Wydawnictwa PZWL

"Równowaga ciała człowieka. Ćwiczenia." W książce opisano ćwiczenia - zilustrowane ponad 160 rycinami - które terapeuta może zastosować, aby stymulować błędnik, wzrok oraz układ nerwowy, a także narząd ruchu. Ponadto omówiono: jakie wnioski należy...

Kontuzje i urazy

Zastrzyk dla pacjentów z urazami głowy

Każdego roku miliony ludzi wymagają pomocy lekarskiej ze względu na doznane urazy głowy. Zazwyczaj są to młodzi ludzie. Niestety, obecnie (...) mózgu. Naukowcy podkreślają, iż konieczne jest przeprowadzenie badań na szerszą skalę,...

Kontuzje i urazy

Bóle mięśni - jak sobie z nimi radzić?

Silny ból mięśni może dopaść każdego i wszędzie, w najmniej oczekiwanym momencie. W takiej sytuacji myślimy jedynie o tym, by jak najszybciej położyć się do łóżka i odpocząć. Przyczyn pojawiania się tych nieznośnych skurczy jest wiele ‒ występują zwykle...

Kontuzje i urazy

Naciągnięcie więzadeł

Naciągnięcie więzadeł

. W ten sposób łagodzi się ból i zmniejsza opuchliznę. Warto przy tym chorą kończynę unieść nieco w stosunku do tułowia. Kontuzje sportowe to urazy, których leczenie powinno się konsultować z lekarzem, gdyż zawsze może...

Kontuzje i urazy

Skręcenie kolana

Skręcenie kolana

Skręcenie kolana to częsta kontuzja sportowa, która może przydarzyć się przy uprawianiu niemal każdego rodzaju sportu. Lekarze rozróżniają trzy rodzaje skręcenia kolana: lekkie, średnie i ciężkie. Diagnoza skręcenia jest zazwyczaj stawiana...