Trwa ładowanie...

Boris Johnson wziął się za siebie. Premier Wielkiej Brytanii schudł po tym, jak ciężko przeszedł COVID-19

 Maria Krasicka
08.03.2021 12:14
Boris Johnson na diecie
Boris Johnson na diecie (Getty Images)

Premier Wielkiej Brytanii w zeszłym roku przeszedł COVID-19. Według lekarzy ciężki przebieg choroby w jego przypadku spowodowany był otyłością. Boris Johnson postanowił, że zrezygnuje ze swoich ulubionych przekąsek i zacznie ćwiczyć. Teraz zachęca do tego Brytyjczyków.

spis treści

1. Boris Johnson przeszedł koronawirusa

Premier Wielkiej Brytanii był pierwszym światowym przywódcą, który trafił do szpitala z powodu koronawirusa. W jego przypadku choroba COVID-19 miała ciężki przebieg i musiał być leczony na oddziale intensywnej terapii. Boris Johnson przyznał, że to może mieć bezpośredni związek z jego wagą.

"Byłem za gruby" – powiedział premier.

Zobacz film: "Prof. Flisiak o testach analnych: chciałbym zobaczyć wyniki badań"

Dodał również, że największą wagę osiągnął w 2018 roku, będąc jeszcze ministrem spraw zagranicznych. Ważył wtedy ponad 105 kg, przy wzroście 175 cm, a jego BMI wynosiło 34, co oznacza, że był otyły (prawidłowy zakres to 18,5-25).

Johnson przyznał, że tę wagę osiągnął, ponieważ miał słabość do nocnego podjadania chorizo i sera. Jednak zapytany, o swój ulubiony posiłek, powiedział:

"Myślę, że kebab. Czy kebab jest zdrowy?".

Lekarze zapowiedzieli politykowi, że będzie musiał zmienić swoją dietę. Kiedy po chorobie wrócił do normalnego trybu życia, postanowił, że weźmie się za siebie i ograniczy swoje kulinarne przyzwyczajenia.

"Robiłem wszystko, co mogłem, aby schudnąć i poczuć się sprawniejszy i zdrowszy. Jem mniej węglowodanów, unikam czekolady, koniec z nocnym podjadaniem – wylicza premier. – Wstaję wcześnie, żeby pobiegać, a rezultat jest taki, że straciłem na wadze 6 kg i czuję się dużo lepiej".

Boris Johnson na diecie
Boris Johnson na diecie (Facebook)

Johnson dodał, że ma świadomość, że wiele osób ma taki problem i próbuje schudnąć. Dlatego też kolejnym działaniem rządu, na który przeznaczy 100 mln funtów (ponad 0,5 mld zł), będzie program umożliwiający Brytyjczykom dostęp do dietetyków.

"Chcemy zachęcić ludzi w całym kraju, którzy mają te same problemy, co ja, do walki o zdrowie. Dzięki temu będziemy nie tylko sprawniejsi, ale także zdrowsi i szczęśliwsi, a dzięki temu będziemy lepiej się rozwijać" – powiedział Johnson.

2. Otyłość a koronawirus

Co najmniej dwóch na trzech dorosłych Brytyjczyków ma nadwagę. Program walki z otyłością, który ma wejść w życie, obejmuje zakaz reklamowania fast foodów przed 21:00 i obowiązkowe oznaczanie kalorii w menu restauracji. Obejmie ponad 700 tys. osób, które dostaną plany dietetyczne i zestawy ćwiczeń. Kierowany jest głównie do dzieci i osób mieszkających w biedniejszych regionach.

"Utrata wagi jest trudna, ale wprowadzanie niewielkich zmian może mieć duże znaczenie" - powiedział Johnson.

Rząd Wielkiej Brytanii jest zdecydowany, by walczyć z otyłością w kraju. Badania przeprowadzone przez Światową Federację Otyłości wykazały, że zgony z powodu koronawirusa były 10 razy wyższe w krajach, w których ponad połowa dorosłych ma nadwagę i stanowiły 90 proc. zgonów na świecie.

Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) odkrycie to jest sygnałem ostrzegawczym dla państw zachodnich, które borykają się z tym problemem na masową skalę.

"Nadwaga zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19. Jeśli wszyscy zrobimy co w naszej mocy, możemy zmniejszyć ryzyko choroby, a także pomóc odciążyć NHS" – powiedział Johnson.

"Teraz wiemy, że nadwaga to kolejna czekająca na wybuch pandemia – powiedział dr Tim Lobstein ze Światowej Federacji Otyłości. - Kraje takie jak Japonia i Korea Południowa, w których odnotowuje się bardzo niski poziom zgonów przez COVID-19, mają także bardzo niski poziom otyłości dorosłych. Szereg środków wprowadzonych na walkę z otyłością przed pandemią dał pozytywne efekty podczas pandemii".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze