Trwa ładowanie...

"Covidowe omdlenia" u pacjentów. Często to jedyny i bardzo groźny objaw choroby

Avatar placeholder
03.03.2021 18:18
"Covidowe omdlenia" u pacjentów. Często to jedyny i bardzo groźny objaw choroby
"Covidowe omdlenia" u pacjentów. Często to jedyny i bardzo groźny objaw choroby

Trafiają na ostry dyżur z powodu zawrotów głowy lub omdlenia. Dopiero test w kierunku SARS-CoV-2 wykazuje, że mają COVID-19. Utrata świadomości może być jednym z pierwszych objawów zakażenia koronawirusem.

spis treści

1. Omdlenie może być pierwszym objawem COVID-19

71-latek trafił na SOR z silnymi zawrotami głowy, obfitym poceniem oraz niewyraźnym widzeniem. Badania wykazały brak arytmii, ciśnienie krwi istotnie nie odchodziło od normy, podobnie jak saturacja, która wyniosła 98 proc. Żeby przekazać pacjenta na salę lekarską, ratownicy przeprowadzili obowiązkowy test w kierunku SARS-CoV-2. Ku zaskoczeniu wszystkich okazał się dodatni. Mężczyzna został objęty izolacją. Dopiero po 4 dniach wystąpiły typowe objawy COVID-19, łącznie z gorączką. RTG klatki piersiowej wykazało zapalenie prawego płuca.

Omdlenie może być pierwszym objawem COVID-19
Omdlenie może być pierwszym objawem COVID-19 (Getty Images)
Zobacz film: "Prof. Horban: rekomendowałbym wprowadzenie lockdownu na terenie kolejnych województw"

Inna pacjentka, 65-letnia kobieta, poczuła zawroty głowy, po czym straciła świadomość. Kiedy doszła do siebie, stwierdziła, że nie będzie szukać pomocy lekarskiej. Dziesięć dni później zgłosiła się na SOR, skarżąc się na gorączkę oraz duszności. Wówczas saturacja jej krwi wynosiła już niebezpiecznie niskie 93 proc. RTG klatki piersiowej wykazało liczne złamania żeber będące następstwem upadku oraz rozległe zapalenie płuc. Test w kierunku SARS-CoV-2 potwierdził zakażenie koronawirusem.

Oba przypadki zostały opisane na lamach czasopisma "Heart Rhythm" przez włoskich kardiologów ze Szpitala Maria Vittoria w Turynie. Naukowcy podkreślają, że zakażenie SARS-CoV-2 może przybierać bardzo różne postacie. Tymczasem jesteśmy najbardziej zorientowani na "klasyczne objawy" jak m.in. gorączka, kaszel, duszność, brak węchu i smaku.

Zawroty głowy i omdlenia na liście objawów COVID-19 nigdy się nie znalazły, ale często mogą one być głównym zwiastunem infekcji u pacjentów skąpoobjawowych. Niestety, takie osoby nie zawsze są diagnozowane na czas.

"Bardzo często omdlenia mogą być główną dolegliwością pacjentów zgłaszających się na SOR" - podkreślają włoscy badacze.

2. "Covidowe omdlenia" częściej dotyczą mężczyzn

Dr Michał Sutkowski, szef Warszawskich Lekarzy Rodzinnych opowiada, że przypadki pacjentów skarżących się na zawroty głowy i omdlenia zdarzają się dosyć często.

- Nie jest to zjawisko nagminne, ale miałem pacjentów, którzy nie zdawali sobie sprawę, że są zakażeni koronawirusem. Przez 2-3 dni czuli się niewyraźnie, coś ich brało, ale objawy nie były na tyle wyraziste i dokuczliwe, żeby podejrzewać SARS-CoV-2. Po kilku dniach przebieg choroby się zaostrza i jako pierwszy silny objaw pojawiają się zawroty głowy, spada ciśnienie i może dojść do omdlenia. Wtedy taki pacjent trafia na SOR i dopiero wymaz potwierdza, że ma COVID-19 - wyjaśnia dr Sutkowski.

Jak zaznacza lekarz, najczęściej omdlenie jako objaw COVID-19 występują u mężczyzn, zwłaszcza z otyłością. - Zazwyczaj są to osoby mające różne obciążenia kardiologiczne - podkreśla dr Michał Sutkowski.

- Jesteśmy przyzwyczajeni myśleć, że COVID-19 atakuje głównie płuca, ale tak naprawdę jest to w dużym stopniu choroba naczyń krwionośnych i całego układu krążenia. Generalnie powikłania kardiologiczne są typowe dla infekcji wirusowych, jednak w przypadku SARS-CoV-2 wydaje się ich być więcej i występują one częściej - mówi dr Sutkowski. - COVID-19 może się objawiać omdleniami, zaburzeniem rytmu serca, migotaniem przedsionków. W cięższych przypadkach może powodować zapalenie mięśnia sercowego, epizody udarowe, chorobę zakrzepowo-zatorową - dodaje ekspert.

Zdaniem dra Sutkowskiego, przy wystąpieniu takich objawów powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. - Dla pacjenta obciążonego innymi chorobami, omdlenie może być bardzo groźne dla zdrowia i życia - podkreśla dr Sutkowski.

3. Przyczyną omdleń jest reakcja autoimmunologiczna?

Włoscy badacze podkreślają, że mechanizm powstawania omdleń w COVID-19 nie jest do końca jasny. Jest jednak kilka teorii. Jedna z nich zakłada, że utrata świadomości może być spowodowana kardiologicznymi lub neurologicznymi dolegliwościami i nie jest bezpośrednim skutkiem zakażenia koronawirusem.

Część naukowców jednak uważa, że omdlenie jest spowodowane reakcją autoimmunologiczną lub zapalną, wywołaną przez burzę cytokin. Wytwarzana wówczas interleukina 6 może doprowadzić do uszkodzenia oraz rozszerzenia naczyń krwionośnych. To wyjaśniałoby omdlenie jako objaw COVID-19.

Zdaniem dra Adama Hirschfelda z Oddziału Neurologii i Udarowego Centrum Medycznego HCP w Poznaniu, rok po ogłoszeniu pandemii koronawirusa już dużo wiemy na temat typowych objawów COVID-19.

- Szeroko opisanym zjawiskiem jest utrata węchu i smaku, stwierdzana u 41-79 proc. pacjentów oraz zapalenie spojówek, które może wystąpić nawet u 1/3 chorych. Zwraca się również uwagę na nietypowe zmiany skórne, w szczególności w obrębie palców i podeszwy stóp. Ostatnio podnoszono również kwestię obecności zmian w jamie ustnej stwierdzanych u 1/4 pacjentów - wylicza dr Hirschfeld. - Problem powstaje, kiedy pojawiają się nowe, odosobnione objawy, które dotychczas nie były jednoznacznie kojarzone z SARS-CoV-2 - podkreśla.

Tak jest również w przypadku omdleń jako pierwszego objawu COVID-19. - Byłbym w tym wypadku jednak dość ostrożny, bo autorzy doniesienia wyciągają wnioski na podstawie opisu przypadków, gdzie każdy z pacjentów miał liczne choroby kardiologiczne. Dodatkowo omdlenie jest wyjątkowo często spotykaną dolegliwością zarówno w przebiegu schorzeń kardiologicznych jak i neurologicznych. Trudno byłoby w każdym takim przypadku myśleć o infekcji SARS-CoV-2 - komentuje dr Hirschfeld.

Zobacz również: Szczepionki na COVID-19. Sputnik V jest lepszy niż AstraZeneca? Dr Dzieciątkowski: Istnieje ryzyko uodpornienia się na sam wektor

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze