Trwa ładowanie...

Budzisz się o trzeciej nad ranem? Ekspert mówi, że organizm wysyła ważny sygnał

 Karolina Rozmus
12.01.2024 16:12
Odpowiada za nocne pobudki. "Hormon kluczowy do budzenia się"
Odpowiada za nocne pobudki. "Hormon kluczowy do budzenia się" (Getty Images / Instagram)

Co oznaczają regularne pobudki w środku nocy? Według eksperta mogą one oznaczać problem ze strony nadnerczy. Pracę gruczołów zaleca wesprzeć dietą i rozważną suplementacją. Oto, co kochają nadnercza.

spis treści

1. Kortyzol może odpowiadać za nocne wybudzanie się

Lekarz Adrian Sznajder opublikował w mediach społecznościowych post dotyczący nocnych pobudek.

- Czy regularnie budzisz się o trzeciej nad ranem? - pyta w nagraniu. - To może być sygnał, aby zwrócić uwagę na swoje nadnercza znajdujące się nad nerkami.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

To gruczoły o wadze od dziesięciu do 18 g. Choć są parzyste, to znacząco się od siebie różnią - prawe nadnercze kształtem przypomina piramidę, zaś lewe półksiężyc. Oba odpowiadają za produkcję kluczowych dla organizmu hormonów jak mineralokortykoidy i glikokortykosteroidy, ale też wytwarzają adrenalinę, noradrenalinę i dopaminę.

Nocne pobudki mogą wskazywać na problem z pracą nadnerczy
Nocne pobudki mogą wskazywać na problem z pracą nadnerczy (Getty Images)

- Te gruczoły produkują kortyzol, hormon kluczowy do budzenia się i reagowania na stres - mówi.

Wyjaśnia, że produkcja kortyzolu przez nadnercza może być zaburzona m.in. przez przewlekły stres, stany zapalne, choroby tarczycy czy zespół policystycznych jajników, a nawet choroby autoimmunologiczne. Doktor Adrian Sznajder dodaje, że to właśnie nieregularność w wydzielaniu kortyzolu może być powodem pobudek o trzeciej nad ranem.

2. Jak wesprzeć nadnercza?

Lekarz zaleca, by wesprzeć nadnercza przez odpowiednią suplementację kwasów omega-3, które "pomagają zmniejszyć poziom kortyzolu i promować zdrową reakcję na stres". Kwasy omega-3 warto również pozyskiwać wraz z dietą. Bogatym źródłem są tłuste ryby morskie, które zawierają kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA).

Z kolei tłuszcze roślinne, jak olej rzepakowy czy lniany zawierają zwłaszcza kwas alfa-linolenowy. Poza tym, że kwasy omega-3 wspierają produkcję hormonów, to wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i wspierają układ nerwowy.

Kolejne cenne dla nadnerczy składniki, o których pisze ekspert, to magnez i witamina C. Magnezu warto szukać w produktach zbożowych i strączkach, kakao czy bananach i orzechach. Pierwiastek wspomaga dodatkowo układ nerwowy, a także obniża poziom kortyzolu.

“Potężny antyoksydant znajdujący się w formie suplementów lub w pokarmach takich jak cytrusy i zielone warzywa liściaste” - pisze z kolei o witaminie C ekspert. Według niego ostatnim elementem wsparcia nadnerczy jest ashwagandha, "adaptogenne zioło, które obniża poziom kortyzolu i poprawia reakcję na stres". Warto pamiętać, by suplementację rozpoczynać dopiero po konsultacjach z lekarzem.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze