Trwa ładowanie...

CDC podsumowuje czwartą falę epidemii koronawirusa w USA. Zaskakujące wyniki skuteczności szczepionek

Avatar placeholder
Tatiana Kolesnychenko 20.10.2021 16:23
CDC podsumowuje czwartą falę koronawirusa w USA. Zaskakujące wyniki skuteczności szczepionek
CDC podsumowuje czwartą falę koronawirusa w USA. Zaskakujące wyniki skuteczności szczepionek

Stany Zjednoczone mogą odetchnąć z ulgą. Od miesiąca liczba zakażeń koronawirusem konsekwentnie maleje, a eksperci rozpoczęli podsumowanie przebiegu czwartej fali epidemii. Dzięki danym udostępnionym przez CDC możemy zobaczyć, jak kształtowały się nowe przypadki COVID-19 i zgony z powodu tej choroby. Wiadomo też, który preparat wykazuje największą skuteczność.

spis treści

1. USA podsumowują czwartą falę zakażeń

Kiedy w Polsce liczba nowych zakażeń koronawirusem gwałtownie rośnie z dnia na dzień, Stany Zjednoczone mogą powiedzieć, że najgorsze jest już za nimi. Od miesiąca w USA maleje dzienna liczba przypadków SARS-CoV-2. Zdaniem ekspertów można uznać, że czwarta fala epidemii właśnie wygasa. Jest więc czas na podsumowanie.

Amerykańska agencja Centers for Disease Control and Prevention (CDC) uruchomiła stronę zawierającą aktualizowane na bieżąco wykresy o zakażeniach i zgonach z powodu COVID-19. Dzięki tym danym możemy zobaczyć, jak kształtowała się czwarta fala i jak na jej przebieg wpłynęły szczepienia.

Zobacz film: "Rak piersi"
Czwarta fala zakażeń była znacząco łagodniejsza
Czwarta fala zakażeń była znacząco łagodniejsza (Getty Images)

Eksperci zwracają uwagę przede wszystkim na fakt, że ostatnia fala epidemii była znacznie łagodniejsza niż poprzednia. O ile w styczniu 2021 roku dzienne liczby zakażeń sięgały ponad 300 tys., to tym razem w szczytowym momencie fali nie przekroczono pułapu 200 tys. przypadków w ciągu doby.

Z wykresów CDC również wyraźnie wynika, że zdecydowaną większość pacjentów z COVID-19 stanowiły osoby niezaszczepione. Jak zauważa Maciej Roszkowski, psycholog oraz popularyzator nauki, w sierpniu 2021 roku, gdy czwarta fala zakażeń osiągnęła w USA swój szczyt, osoby niezaszczepione chorowały 6,1 razy częściej niż zaszczepione. Niezaszczepieni również 11,3 razy częściej umierali z powodu COVID-19 niż pacjenci w pełni zaszczepieni.

- Na podstawie tych danych możemy obliczyć, że rzeczywista skuteczność wszystkich szczepionek zapobieganiu infekcji wynosi ok. 84 proc. Natomiast w zapobieganiu zgonom w ok. 91 proc. - mówi Roszkowski. I dodaje: - Mamy więc kolejny dowód na to, że szczepionki przeciw COVID-19 działają. Wyraźnie widać, że każdy z dostępnych na rynku preparatów gwarantuje wysoką ochronę. Choć niektóre z preparatów są bardziej skuteczne.

2. Moderna wykazuje największą skuteczność

Udostępnione przez CDC dane potwierdziły dotychczasowe doniesienia na temat większej skuteczności szczepionki Moderna. U osób zaszczepionych tym preparatem najrzadziej dochodziło do zakażenia koronawirusem.

(CDC)

Na drugim miejscu pod względem skuteczności znalazła się szczepionka Pfizera, a na trzecim Johnson & Johnson. Przypomnijmy, że preparat AstraZeneki nie jest stosowany w USA.

Jak przyznaje prof. Jacek Wysocki, kierownik Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej na UM w Poznaniu i wiceprzewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, wyniki analizy CDC nie są dla niego zaskoczeniem.

- Już wcześniej były doniesienia, z których wynikało, że ochronny efekt w przypadku preparatu Pfizera szybciej się zmniejszał niż u pacjentów, którzy przyjęli szczepionkę Moderny – mówi prof. Wysocki.

Część ekspertów tłumaczy to zjawisko faktem, że preparat Moderny zawiera wyższą dawkę składnika aktywnego, stąd silniejsza reakcja immunologiczna. Jednak zadaniem prof. Wysockiego w rzeczywistości wpływ może mieć wiele różnych czynników.

- Choć szczepionki są opracowane w tej samej technologii, między nimi mogą wystąpić różnice i nie ma w tym nic nadzwyczajnego - podkreśla ekspert. - Obecnie środowisko naukowe zastanawia się, czy od początku schemat szczepień preparatami mRNA nie powinien uwzględniać podania dawki przypominającej - dodaje ekspert.

3. Który preparat na trzecią dawkę?

Tymczasem w Polsce decyzja o doszczepianiu dawką przypominającą już zapadła. Ze względu na rosnącą liczbę przypadków zakażeń wśród zaszczepionych Rada Medyczna przy premierze RP wydała zalecenie, aby wszystkim osobom pełnoletnim podawać trzecią, tzw. przypominającą dawkę szczepionki, ale nie wcześniej niż pół roku po zakończeniu szczepień podstawowych.

Czy podczas szczepienia trzecią dawką powinniśmy się kierować wyborem najskuteczniejszej szczepionki?

Prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, uważa, że do danych statystycznych udostępnionych przez CDC należy podchodzić z dużą ostrożnością.

- Konieczna jest dokładna analiza, zanim wyciągniemy konkretne wnioski. Nie wiemy przykładowo, czy w grupie osób szczepionych preparatem Moderny po prostu nie było statystycznie więcej młodszych pacjentów o lepszej kondycji zdrowotnej. W takim przypadku wyniki skuteczności szczepionki od razu będą znacznie lepsze – podkreśla prof. Flisiak. - Skuteczność leków można porównywać po przeprowadzeniu badań head to head, czyli kiedy preparaty są testowane w identycznej grupie pacjentów – dodaje.

Zobacz także: COVID-19 u osób zaszczepionych. Polscy naukowcy zbadali, kto choruje najczęściej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze