Trwa ładowanie...

Badanie Pfizera obejmie wszystkich mieszkańców. W tym mieście szczepionkę przeciw COVID-19 otrzymało 98 proc.

W południowo-zachodniej Brazylii, w Toledo, aż 98 procent mieszkańców przyjęło co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19. W związku z tym Pfizer ogłosił, że zamierza zaszczepić wszystkich powyżej 12. roku życia. Badanie ma na celu ocenę skuteczności i efektywności wakcyny.

Zobacz film: "Dr Szułdrzyński o czwartej fali. Jak będzie przebiegać?"

spis treści

1. Szczepienia w Toledo

98 proc. mieszkańców przyjęło co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19, a ok. 56 proc. społeczeństwa to osoby w pełni zaszczepione. Choć wśród nich są osoby, które przyjęły wakcyny od AstraZeneki czy Sinovac, to większość zaszczepionych w Toledo otrzymała preparat Pfizer-BioNTech.

Dla koncernu Pfizera, jak sam przyznał, stanowi to okazję do przeprowadzenia ważnego badania. Dwie dawki szczepionki mają już niedługo trzymać wszyscy mieszkańcy brazylijskiego miasta powyżej 12. roku życia. Zaszczepiona populacja ma być obserwowana przez cały rok.

Pfizer będzie współpracować z lokalnymi urzędnikami służby zdrowia, miejscowym szpitalem, uniwersytetem i brazylijskim krajowym programem szczepień. Wszystko po to, by uzyskać odpowiedź na pytanie o skuteczność wakcyny na przestrzeni czasu.

Jak podaje "Reuters", Regis Goulart, badacz ze szpitala Moinhos de Vento w Porto Alegre powiedział, że wyniki obserwacji mają pozwolić na zweryfikowanie rzeczywistej skuteczności i bezpieczeństwa szczepionki Pfizera, obserwowanych w badaniach klinicznych.

2. Nie tylko Toledo

Beto Lunitti, burmistrz Toledo, skomentował te doniesienia, podkreślając, że "tutaj wierzymy w naukę i jest nam niezmiernie przykro z powodu niemal 600 000 zgonów spowodowanych przez COVID-19 w Brazylii".

Nie tylko Toledo może poszczycić się głębokim zaufaniem do nauki i programu szczepień. Wcześniej w południowo-wschodniej części Brazylii, w mieście Serrano w krótkim czasie wyszczepiono większą część populacji. 75 proc. mieszkańców otrzymało dwie dawki szczepień.

To miasto, liczące sobie 45 000 mieszkańców, brało udział w trwającym 3 miesiące badaniu, prowadzonym przez Sinovac Biotech.

Wskutek "eksperymentu" w ciągu 5 tygodni odnotowano tam spadek zgonów aż o 95 procent. Liczba hospitalizacji z powodu COVID-19 zmniejszyła się o 86 proc.

"Teraz możemy powiedzieć, że można kontrolować pandemię za pomocą szczepionek", powiedział Ricardo Palacios, dyrektor ds. Badań w Butantan.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza