Charakterystyczny objaw long COVID. Może utrzymywać się przez kilka miesięcy
U niektórych chorych zakażonych SARS-CoV-2 objawy utrzymują się przez trzy miesiące po zakażeniu. Charakterystycznym objawem pacjentów z long COVID jest złe samopoczucie powysiłkowe. Holenderscy naukowcy wiedzą już, jaki jest powód tego stanu rzeczy.
1. Grupa badawcza
W badaniu wzięło udział 25 pacjentów z długotrwałym COVID-19 oraz grupa kontrolna składająca się z 21 osób, które całkowicie wyzdrowiały po łagodnej infekcji. Przed i po maksymalnym teście wysiłkowym pobierano od nich próbki krwi i mięśni szkieletowych, aby zidentyfikować biologiczne czynniki wpływające na ograniczoną wydolność i złe samopoczucie po wysiłku.
2. Wyniki badania
Wydolność fizyczna. U pacjentów z długotrwałym COVID-19 zaobserwowano znacząco niższą maksymalną wydolność tlenową oraz szczytową moc wyjściową. Dodatkowo stwierdzono, że ich funkcje wentylacyjne podczas ćwiczeń były gorsze niż u grupy kontrolnej.
Mięśnie szkieletowe. Badanie wykazało, że u pacjentów z długim COVID-19 występuje większy udział włókien mięśniowych szybko męczących się i gorsza funkcja mitochondriów. Nie stwierdzono znaczących różnic w gęstości naczyń włosowatych między grupami.
Metabolizm mięśniowy i systemowy. Po wysiłku fizycznym u pacjentów zaobserwowano spadek aktywności enzymów mitochondrialnych oraz zmiany w metabolizmie mięśniowym i krwionośnym wskazujące na zaburzenia metaboliczne.
3. Wnioski
Badanie potwierdza, że long COVID może powodować ograniczoną tolerancję wysiłku oraz złe samopoczucie po wysiłku, co wiąże się ze zmianami w metabolizmie i funkcjonowaniu mięśni.
Zauważono, że złogi amyloidu nie były zlokalizowane w naczyniach krwionośnych, lecz obok nich oraz w macierzy zewnątrzkomórkowej. Hipoteza o blokadzie perfuzji naczyń przez te złogi nie znalazła potwierdzenia.
Wyniki te mogą być pomocne w opracowaniu strategii rehabilitacji u osób z long COVID, która będzie miała na uwadze specyfikę zmian w ich organizmach.
4. Podsumowanie
Badanie opublikowane w "Nature" rzuca światło na kompleksową naturę długotrwałych skutków COVID-19, szczególnie w kontekście wydolności fizycznej i reakcji organizmu na wysiłek.
Zrozumienie tych mechanizmów ma kluczowe znaczenie dla opracowania skutecznych metod leczenia i rehabilitacji pacjentów z long COVID.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- "Człowiek nie wierzy, że z tego wyjdzie" - pacjentka opowiada o mgle mózgowej i walce z long COVID
- Czy szczepienia chronią przed long COVID? Naukowcy boją się, że wirus może przyjąć formę uśpioną
- "Od października nie miałam jeszcze takiego dnia, żeby nic mnie nie bolało". Historie młodych ludzi, którzy walczą z long COVID
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.