Choroby tarczycy atakują coraz częściej

Na autoimmunologiczne choroby tarczycy choruje coraz więcej kobiet. To problem wszystkich państw, w których zawartość jodu w diecie jest powyżej normy. Cierpią także Polki. Chora tarczyca potrafi zmienić całe dotychczasowe życie – to przez nią tyjemy, mamy problemy z zajściem w ciążę czy zaburzenia nastroju. Nawet leczona i pod kontrolą lekarza jest niebezpieczna. Przekonała się o tym niedawno Katarzyna Dowbor, która wylądowała na ostrym dyżurze.

Jakie objawy mogą zaniepokoić?

Choroby tarczycy najczęściej kojarzą nam się z tyciem bądź szybką utratą wagi, zaparciami, zmęczeniem, przesuszoną skórą, nadmiernym poceniem się czy rozdrażnieniem. Nic bardziej mylącego. Wymienione objawy pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium choroby.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Początkowo organizm sygnalizuje o zaburzeniach hormonalnych poprzez kołatania serca, problemy ze strony układu pokarmowego czy wahania ciśnienia. Symptomy tego rodzaju daje wiele innych schorzeń, dlatego też diagnostyka bez kompletu badań bywa niezwykle trudna.

Inne objawy, takie jak: skłonność do depresji, pogorszenie sprawności umysłowej czy nadmierna nerwowość, łączone są częściej z chorobami wieku podeszłego czy u kobiet – z menopauzą.

"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu

Środki antyadhezyjne wykorzystuje się do pokrywania powierzchni przedmiotów, aby nic do nich nie przylegało. Niektórzy producenci nici dentystycznych dodają...

Jakie badania wykonać?

O stanie tarczycy nie świadczy tylko wskaźnik TSH we krwi. W pakiet badań, które mają pomóc w diagnozie chorób autoimmunologicznych, wchodzą jeszcze: wskaźniki FT3, FT4 oraz przeciwciała anty-TPO i anty-TG. Gdy wynik TSH będzie prawidłowy, dopiero podwyższony poziom kolejnych wskaźników może wskazać, czy jesteśmy w grupie ryzyka. Ważnym badaniem jest także USG tarczycy, dzięki któremu lekarz będzie w stanie stwierdzić, czy rozwija się w niej stan zapalny.

Czy przy chorej tarczycy obowiązuje dieta?

Dieta przy chorej tarczycy powinna być zbilansowana – bogata w białko, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, węglowodany złożone i składniki mineralne. Warto zrezygnować ze słodyczy, nadmiernego spożywania alkoholu i palenia papierosów. W leczeniu chorób autoimmunologicznych należy również unikać sytuacji stresujących. Podczas stresu wyzwala się bowiem kortyzol – hormon, który zaburza prawidłową pracę gruczołu tarczycy.

Choroby tarczycy coraz bardziej niebezpieczne

Ostatnio sieć obiegła informacja o pogorszeniu się stanu zdrowia Katarzyny Dowbor, dziennikarki i prezenterki telewizyjnej. Kobieta, podczas kręcenia jednego z odcinków programu, poczuła nagły ból oka. Chwilowa opuchlizna narządu wzroku spowodowana była zaburzeniami hormonalnymi. Po szybkiej interwencji, przewieziono ją do szpitala. Trafiła na ostry dyżur okulistyczny szpitala w Wałbrzychu. Po badaniach okazało się, że poziom hormonów znacznie odbiegał od normy.

Dowbor zmaga się z chorobą Gravesa-Basedowa już kilka lat. To przez nią dziennikarka w krótkim czasie przytyła ok. 20 kilogramów, a następnie miała problemy z powrotem do swojej wagi. Podczas leczenia sterydami cierpiała także z powodu opuchlizny całej twarzy.

Zaburzona praca tarczycy jest bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Choroby autoimmunologiczne, nawet te przebiegające bezobjawowo, mogą bowiem doprowadzić do poronienia bądź wady w rozwoju mózgu rozwijającego się dziecka.

Magdalena Bury

O autorze

Magdalena Bury

Zdobywczyni prestiżowego tytułu Dziennikarz Medyczny 2016 Roku w kategorii Publicystyka Internetowa. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Pedagogiki o sp. przedszkolnej i wczesnoszkolnej. W mediach od 2012 roku.

Magdalena Bury, 8 miesięcy temu

Choroba Gravesa-Basedowa

Komentarze (37)
~Ilona
~Ilona 9 miesięcy temu

Jakie nadmiary jodu? Kiedys byl jod w jedzeniu np w chlebie teraz go nie ma, trzeba sie mocno nastarac zeby jakies jedzenie z jodem znalezc. Za to pelno jest jedzenia z dodatkiem fluoru i bromu ktore wypieraja jod z organizmu. A jod jest niezbeznie do zycia potrzebny. Nadmierna fluoryzacja jest powodem niedoboru jodu i niedoczynnosci tarczycy... dramatyczny artykul...

Odpowiedz
~ansio
~ansio 9 miesięcy temu

Co za bzdury! A o Czarnobylu to już nikt nie pamięta ? Nasze babki i matki przekazały dziecku choróbsko, bo nikt o nie nie zadbał w odpowiedni sposób w tamtym czasie. Dziś to kobiety które rodziły ... Ciemnotę wciskacie i nic więcej. A smog nam pomaga ?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroba Gravesa-Basedowa - przyczyny, objawy, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

SM

~Sebalesniak8 • ostatni post 11 godzin temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Choroba Gravesa-Basedowa - przyczyny, objawy, leczenie
Jersinioza

Bakterie Yersinia enterocolitica

Bakterie Yersinia enterocolitica

Pałeczka Yersinia nie występowała w Europie, dziś coraz częściej odnotowuje się jej objawy na terenie naszego kontynentu.

Nadczynność tarczycy - przyczyny, przebieg, objawy, diagnostyka

Nadczynność tarczycy (prezentacja edukacyjna)

Nadczynność tarczycy (prezentacja edukacyjna)

nadczynność tarczycy? Do powszechnych przyczyn nadczynności tarczycy należą: choroba Gravesa-Basedowa, gruczolak i wole guzkowe toksyczne (...) , zaburzenie w wydzielaniu TSH, zapalenie tarczycy...

Miastenia

Pacjent chory na miastenię

Pacjent chory na miastenię

W początkowej fazie miastenii pojawia się opadanie powiek i podwójne widzenie. Następne etapy choroby atakują mięśnie gardła i krtani.

Profilaktyka astmy

Wpływ filtru powietrza na zdrowie dziecka

Wpływ filtru powietrza na zdrowie dziecka

W domach małych alergików coraz częściej można spotkać filtry powietrza. Jest to pozytywne zjawisko, ponieważ urządzenia tego typu rzeczywiście

Kryptosporydioza

Pierwotniak Cryptosporidium muris

Pierwotniak Cryptosporidium muris

Choroba wywoływana przez pasożyty Cryptosporidium parvum (atakują przewód pokarmowy, aż do dróg oddechowych człowieka).

Kuchnia i gotowanie

Gotowanie

Gotowanie

Gotowanie z przyjaciółmi sprawia wiele przyjemności i jest coraz częściej wybieraną formą spędzania wolnego czasu.