Trwa ładowanie...

Choroby tarczycy atakują coraz częściej

 Magdalena Bury
08.07.2021 16:58
Leczenie choroby Gravesa-Basedowa łączy się ze stosowaniem leków
Leczenie choroby Gravesa-Basedowa łączy się ze stosowaniem leków (Instagram)

Na autoimmunologiczne choroby tarczycy choruje coraz więcej kobiet. To problem wszystkich państw, w których zawartość jodu w diecie jest powyżej normy. Cierpią także Polki. Chora tarczyca potrafi zmienić całe dotychczasowe życie – to przez nią tyjemy, mamy problemy z zajściem w ciążę czy zaburzenia nastroju. Nawet leczona i pod kontrolą lekarza jest niebezpieczna. Przekonała się o tym niedawno Katarzyna Dowbor, która wylądowała na ostrym dyżurze.

spis treści

1. Jakie objawy mogą zaniepokoić?

Choroby tarczycy najczęściej kojarzą nam się z tyciem bądź szybką utratą wagi, zaparciami, zmęczeniem, przesuszoną skórą, nadmiernym poceniem się czy rozdrażnieniem. Nic bardziej mylącego. Wymienione objawy pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium choroby.

Zobacz także

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Początkowo organizm sygnalizuje o zaburzeniach hormonalnych poprzez kołatania serca, problemy ze strony układu pokarmowego czy wahania ciśnienia. Symptomy tego rodzaju daje wiele innych schorzeń, dlatego też diagnostyka bez kompletu badań bywa niezwykle trudna.

Inne objawy, takie jak: skłonność do depresji, pogorszenie sprawności umysłowej czy nadmierna nerwowość, łączone są częściej z chorobami wieku podeszłego czy u kobiet – z menopauzą.

"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu
"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu [7 zdjęć]

Środki antyadhezyjne wykorzystuje się do pokrywania powierzchni przedmiotów, aby nic do nich nie przylegało.

zobacz galerię

2. Jakie badania wykonać?

O stanie tarczycy nie świadczy tylko wskaźnik TSH we krwi. W pakiet badań, które mają pomóc w diagnozie chorób autoimmunologicznych, wchodzą jeszcze: wskaźniki FT3, FT4 oraz przeciwciała anty-TPO i anty-TG. Gdy wynik TSH będzie prawidłowy, dopiero podwyższony poziom kolejnych wskaźników może wskazać, czy jesteśmy w grupie ryzyka. Ważnym badaniem jest także USG tarczycy, dzięki któremu lekarz będzie w stanie stwierdzić, czy rozwija się w niej stan zapalny.

3. Czy przy chorej tarczycy obowiązuje dieta?

Dieta przy chorej tarczycy powinna być zbilansowana – bogata w białko, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, węglowodany złożone i składniki mineralne. Warto zrezygnować ze słodyczy, nadmiernego spożywania alkoholu i palenia papierosów. W leczeniu chorób autoimmunologicznych należy również unikać sytuacji stresujących. Podczas stresu wyzwala się bowiem kortyzol – hormon, który zaburza prawidłową pracę gruczołu tarczycy.

4. Choroby tarczycy coraz bardziej niebezpieczne

Ostatnio sieć obiegła informacja o pogorszeniu się stanu zdrowia Katarzyny Dowbor, dziennikarki i prezenterki telewizyjnej. Kobieta, podczas kręcenia jednego z odcinków programu, poczuła nagły ból oka. Chwilowa opuchlizna narządu wzroku spowodowana była zaburzeniami hormonalnymi. Po szybkiej interwencji, przewieziono ją do szpitala. Trafiła na ostry dyżur okulistyczny szpitala w Wałbrzychu. Po badaniach okazało się, że poziom hormonów znacznie odbiegał od normy.

Katarzyna Dowbor od lat zmaga się z nadczynnością tarczycy
Katarzyna Dowbor od lat zmaga się z nadczynnością tarczycy (Instagram)

Dowbor zmaga się z chorobą Gravesa-Basedowa już kilka lat. To przez nią dziennikarka w krótkim czasie przytyła ok. 20 kilogramów, a następnie miała problemy z powrotem do swojej wagi. Podczas leczenia sterydami cierpiała także z powodu opuchlizny całej twarzy.

Zaburzona praca tarczycy jest bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Choroby autoimmunologiczne, nawet te przebiegające bezobjawowo, mogą bowiem doprowadzić do poronienia bądź wady w rozwoju mózgu rozwijającego się dziecka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze