Nadmierne pocenie

Nadpotliwość może ograniczać normalne funkcjonowanie i bywa krępująca. Osoby, które nadmiernie się pocą czasami muszą kilka razy dziennie przebierać się. Jednak nadpotliwość nie wywołuje jedynie trudności natury estetycznej czy higienicznej. Osoby cierpiące na nadpotliwość, zwłaszcza młode, często stają się zamknięte w sobie, unikają otaczających ich ludzi i wszelkich kontaktów towarzyskich. Nadmierne pocenie utrudnia im nawiązywanie nowych przyjaźni oraz realizację na tle zawodowym. Niekiedy może nawet doprowadzić do depresji.

Polecane wideo:

1. Pocenie się, czyli mechanizm termoregulacji

Wydzielanie potu jest mechanizmem, który gwarantuje utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Gdy organizm nadmiernie się nagrzewa, wydzielany jest pot, dzięki któremu możliwe jest schłodzenie układu. Sytuacja taka ma miejsce najczęściej podczas aktywności fizycznej – ciepło wytworzone w wyniku pracy mięśni jest redukowane w celu utrzymania odpowiedniej temperatury ciała. Dodatkowo, potliwość zwiększa się wraz ze wzrostem temperatury powietrza – nasila się w gorących klimatach, w upalne dni itp.

2. Pot i jego funkcje

Pot wydzielany jest przez gruczoły potowe. Do ich głównych zadań należy termoregulacja, a także wspomaganie wydzielania wielu substancji, takich jak aminokwasy, chlorki wapnia, mocznik, sód, potas, witaminy, a nawet leki. Wydzielina gruczołów łojowych oraz pot stanowią warstwę ochronną na powierzchni skóry, która zabezpiecza ją przed drobnoustrojami chorobotwórczymi i niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Powłoka ta jest nazywana płaszczem hydrolipidowym.

3. Przyczyny nadmiernego pocenia

 • stres emocjonalny, zdenerwowanie,

Czytaj także:

 • wzrost temperatury ciała wywołany przez infekcję, tzw. gorączka,
 • nadużywanie napojów zawierających kofeinę,

Generalnie, potliwość jest cechą indywidualną i nie można wskazać konkretnych przyczyn jej występowania. Często zdarza się, że problem nadmiernej potliwości pojawia się u osób spokrewnionych. Dlatego też, podejrzewa się, że uwarunkowany jest genetycznie.

4. Nadmierna aktywność gruczołów potowych

Nadmierne pocenie wynika z nadmiernej aktywności gruczołów potowych. Zlokalizowane są one na całej powierzchni skóry, a największe skupisko gruczołów potowych mieści się na dłoniach, pod pachami, na stopach i w okolicach pachwin. Z tego powodu nadpotliwość najczęściej objawia się w tych miejscach. Jednym z rodzajów gruczołów potowych są gruczoły ekrynowe – człowiek może posiadać ich nawet 150 na każdy centymetr kwadratowy skóry. Na całej powierzchni ciała mieści się ok. 2-3 mln gruczołów ekrynowych i jest stała przez cały okres życia.

Drugim typem gruczołów potowych są gruczoły apokrynowe. Występują w towarzystwie włosów i gruczołów łojowych. Zlokalizowane są w dołach pachwinowych, na wzgórku łonowym, przy brodawkach sutkowych, odbycie, a także w okolicy mostka. Substancja produkowana przez gruczoły apokrynowe zawiera feromony. Pot apokrynowy w postaci pierwotnej nie posiada zapachu i produkowany jest w małej ilości. Jednak po zmieszaniu z potem ekrynowym, łojem i fragmentami naskórka, staje się idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii. Zachodzące w nim procesy chemiczne powodują powstanie typowego zapachu potu.

5. Leczenie nadmiernego pocenia

Niekiedy nadmierne pocenie się może być skutkiem konkretnego schorzenia. W takiej sytuacji problem można wyeliminować poprzez wyleczenie choroby. Dlatego u osób otyłych zwalcza się otyłość, a przy nadczynności tarczycy, reguluje się wydzielanie hormonów. Jeżeli nadpotliwość wywołana jest stresem, pomocne okaże się stosowanie technik relaksacyjnych oraz leków uspokajających na bazie ziół.

W kuracji nadpotliwości pomocne są również specjalne kosmetyki, takie jak antyperspiranty – zawierają one substancje aktywne, np. sole glinu. Działanie tego typu produktów opiera się na zablokowaniu przewodów, z których wydzielany jest pot.

Bezprzyczynowa nadpotliwość ciała jest sprawą bardziej skomplikowaną. Pomocna w tym przypadku może być wizyta u lekarza. Czasem stosuje się leki doustne, które mają hamować wydzielanie potu. W aptekach dostępne są preparaty, zawierające w swym składzie takie zioła, jak pokrzyk czy sporysz, które są bogate w alkaloidy. Mają one działanie nasenne, uspokajające i rozkurczające mięśnie gładkie. Stosuje się też preparaty do użytku zewnętrznego na okolice skóry nadmiernie pocące się, tj. na dłonie, pachy czy stopy. Obniżają one aktywność gruczołów potowych. Substancją czynną w takich preparatach jest chlorek glinu w stężeniu 10%.

Dermatolodzy zalecają też toksynę botulinową. Jej działanie polega na odwracalnym porażeniu zakończeń nerwowych, dochodzących do gruczołów potowych.

W wyniku tego procesu produkcja potu w wybranych miejscach ciała zostaje zatrzymana. Pacjent dostaje znieczulenie, po czym konkretne partie ciała ostrzykiwane są toksyną botulinową. Proces ten jest bezbolesny i krótki – trwa średnio ok. pół godziny. Po zabiegu należy przez kilka dni pozostać w domu. Niekiedy pojawia się tymczasowe odrętwienie palców. Redukcja potliwości następuje już po paru dniach, jednak efekt nie jest stały. Gdy toksyna botulinowa przestanie działać, należy powtórzyć zabieg.

6. Sposoby na nadmierne pocenie się

 • Noś przewiewne ubrania. Naturalne włókna są przewiewne, jednak wchłaniają pot i pozostają wilgotne. Z kolei niektóre syntetyczne włókna, pomimo że są raczej ciepłe i nieprzewiewne, skutecznie usuwają pot z powierzchni ciała i pozostają suche. Staraj się zapewniać sobie możliwość wymiany ubrania w ciągu dnia.
 • Dbaj o to, żeby twoje miejsce pracy było przyjemnie chłodne i dobrze wywietrzone.
 • Unikaj potraw i napojów, które wyzwalają pocenie się. Nie u wszystkich przyczyną nadmiernej potliwości są te same produkty spożywcze.
 • Zredukuj stres, napięcie i lęk. Są to częste zjawiska u każdego, jednak osoby z nadmierną potliwością borykają się z dodatkowym problemem, którym jest obfite wydzielanie potu. Szczegółowo planuj swoje zajęcia i pamiętaj o czasie na relaks.
 • Zwracaj uwagę na higienę osobistą. Przykry zapach można ograniczyć, biorąc częste kąpiele. Z pewnością nie jest to idealne rozwiązanie dla osób, które stale się pocą, jednak warto je polecać z uwagi na skuteczność i prostotę.

Polecane wideo:

Komentarze (10)
~tomek
~tomek

na nadmierną potlwość pośladków są teraz takie specjalne wkłady np. na allegro. Należy wyszukać "wkłady przeciw poceniu" wszywa je się do spodni. Na nadmierną potliwość pach- polecam vischy bloker, lub etisaxil, antidral, bardzo skuteczne, na stopy preparat- puder stoppot.

Odpowiedz
~pocik
~pocik

Pocę się zawsze, od kiedy byłem nastolatkiem; myslełem ze minie-niestety nie. to co sie u mnie sprawdziło to w miarę regularny sport (tak jakby porządne wypocenie powoduje że na czas normalnej aktywności: praca dom, itp potu już nie ma, lub organizm nie chce go wydalać)-2-3 razy w tygodniu.

Odpowiedz
~Reformatorzy
~Reformatorzy

Witam. Krótko mówiąc nie piję alkoholu ani kawy, palę, codziennie się kąpię, używam kulek z apteki nawet tych co pieką i innych na ciało, a nadal się pocę jak świnia. Mit, że ludzie otyli się tak pocą obala moja osoba, ponieważ jestem szczupły... Macie jakieś sprawdzone sposoby nie wymagające środków rzędu 1200zł+?:) w pracy myślą, że codziennie piję :D

Odpowiedz
~knick
~knick

Dobry zabieg to wstrzyknięcie toksyny botulinowej w miejsce gdzie najbardziej się skóra poci. Poł roku bez potu. Taki zabieg wykonuje lekarz. Ja polecam dr. Potockiego tutaj do poczytania co i gdzie http://potocki-pelka.pl/nadpotliwosc/. Zabieg kosztuje 1290zł ale moim zdaniem warto. Przynajmniej można spokojnie wyjść na miasto.

Odpowiedz
~janryszard53@vip.onet.pl
~janryszard53@vip.onet.pl

Nadmierne pocenie to choroba genetyczna mój tako tak się, pocił. U mnie stwierdzono helikobakter i z depresją ! Ciężko mi się z nadmiaru bakterii, wygrzebać. Co dobre to że mój pot nie, śmierdzi. Problem u mnie zaczął się po 60-siątceą ! Szukam pomocy u osób co to mają za, sobą !

Odpowiedz
~janusz
~janusz

U mnie czy to lato czy zima to pocę się i tak, obowiązkowo stosuję zestaw antypespirant + dezodorant i perfumy w ciągu dnia ale i tak czuję się niekomfortowo zwłaszcza, że mam kontakt na co dzień z klientem, ciekawy jestem bardzo efektów tego zabiegu , może się zdecydowaliście? tak czy inaczej po świętach chyba się zapiszę , bo nie ma na co czekać

Odpowiedz
~maja55
~maja55

@~yeti: słyszałam o tym zabiegu, podobno to jakaś nowość, jeśli się zdecydujesz to mam nadzieję, że podzielisz się wrażeniami? Bo też mam problem z nadpotliwością, najgorzej jest w lecie a to już niedługo

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nadmierna potliwość
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Nadmierna potliwość
Nadmierna potliwość

Przyczyny nadmiernej potliwości

Przyczyny nadmiernej potliwości

ciśnienie krwi i temperaturę ciała. Głód nikotynowy również powoduje nadmierną potliwość, jeśli jednak wytrzymasz ten stan i rzucisz palenie, obniżysz tym samym ryzyko zachorowania na raka, rozedmę płuc i inne groźne...

Nadmierna potliwość

Sposoby na nadmierne pocenie

Sposoby na nadmierne pocenie

Antypersiranty Używanie odpowiedniego antyperspirantu to najbardziej popularny sposób na nadmierną potliwość. Wypróbuj produkty zawierające hydrat chlorku glinu (Aluminum Chlorohydrate) lub tetrahydroksychlorek glinowocyrkonowy...

Nadmierna potliwość

Najszybszy sposób na odparzenia

Najszybszy sposób na odparzenia

Odparzenia są to zmiany skórne spowodowane przez współistnienie nadmiernego pocenia się z tarciem o siebie dwóch powierzchni skóry lub skóry o ubranie. Odparzenia u niemowląt Odparzenia są częstym problemem skórnym u niemowląt,...

Nadmierna potliwość

Nadmierna potliwość pach

Nadmierna potliwość pach

Nieprzyjemny zapach pach wiąże się nadprodukcją gruczołów potowych. Przy tej dolegliwości nie sprawdzają się żadne dezodoranty. Na zbyt dużą potliwość w dole pachowym cierpi aż 1% społeczeństwa. Prawdopodobnie w grę wchodzą uwarunkowania...

Nadmierna potliwość

Czy antyperspiranty są szkodliwe?

Antyperspiranty to powszechnie znane produkty kosmetyczne, których głównym zadaniem jest ograniczenie nadmiernej potliwości. Istnieją spekulacje, że mogą one mieć negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka. Czy rzeczywiście...

Nadmierna potliwość

Perspiblock - tabletki na nadmierne pocenie

Perspiblock - tabletki na nadmierne pocenie

Artykuł sponsorowany Organizm każdego człowieka, aby zabezpieczyć się przed przegrzaniem, wydziela pot. Proces ten jest zupełnie naturalny, a zapewnienie właściwej ciepłoty ciała możliwe jest dzięki ogromnej liczbie (od 2 do 4 milionów) gruczołów potowych...

Nadmierna potliwość

Nadmierna potliwość - zdjęcia

Nadmierna potliwość - zdjęcia

Pot ma bardzo specyficzny zapach, według niektórych zawiera feromony, w medycynie jednakże uważa się, że zapach potu zależy od specyficznych bakterii rozkładających pot, żyjących na skórze każdego człowieka

Nadmierna potliwość

Odparzenia skóry. Jak leczyć i zapobiegać?

Odparzenia są to zmiany skórne, które pojawiają się zazwyczaj w przypadku współistnienia nadmiernego pocenia się z tarciem o siebie dwóch powierzchni skóry lub skóry o ubranie. Odparzenia są jednym z częstszych problemów skórnych u...

Nadmierna potliwość

Nadpotliwość - przyczyny i leczenie

, czyli nadmiernej potliwości w okolicy warg, nosa i na czole, która występuje po spożyciu posiłku czy podczas żucia gumy. Wzmożone wydzielanie potu (...) w leczeniu migreny, zeza czy nadmiernej sztywności...

Sprawdź, czy grożą Ci te choroby