Co najmniej 21 wytrysków w miesiącu znacząco zmniejsza ryzyko raka prostaty u mężczyzny

Czyżby naukowcy znaleźli kolejne medyczne wskazanie do jak najczęstszego uprawiania seksu? W nowych badaniach okazało się, że duża częstotliwość wytrysków obniża ryzyko raka gruczołu krokowego. W przeprowadzonym na Uniwersytecie Harvarda badaniu porównano mężczyzn, którzy mieli przynajmniej 21 wytrysków z tymi, którzy mieli od 4 do 7 wytrysków w ciągu 4 tygodni.

Zobacz film: "Profilaktyka raka gruczołu krokowego"

Naukowcy przeanalizowali przypadki ponad 30 tys. zdrowych mężczyzn.

Miesięczna częstotliwość ejakulacji była oceniana u mężczyzn w wieku od 20 do 29 i od 40 do 49 lat. Ejakulacja została szeroko zdefiniowana i mogła być wynikiem seksu lub masturbacji. Mężczyźni byli następnie obserwowani.

U 3 839 uczestników zdiagnozowano raka gruczołu krokowego podczas okresu badania.

Wyniki wykazały, że wytrysk co najmniej 21 razy w miesiącu znacząco zmniejszał ryzyko raka gruczołu krokowego u mężczyzn.

Co zrobić, aby uniknąć zachorowania na nowotwór?
Co zrobić, aby uniknąć zachorowania na nowotwór? [7 zdjęć]

Nowotwory są plagą naszych czasów. Według American Cancer Society w 2016 roku zostanie zdiagnozowanych...

zobacz galerię

Wyniki analizy zostały opublikowane w czasopiśmie "European Urology".

Dotychczasowe badania przeprowadzone przez tę samą uczelnię sugerują, że opróżnianie gruczołu krokowego pozwala pozbyć się substancji powodujących raka i infekcji, co może przynieść pewne korzyści. Wytrysk może również pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego gruczołu krokowego, który jest znaną przyczyną choroby.

Dzięki częstszym wytryskom mężczyźni mogą zmniejszyć ryzyko raka prostaty
Dzięki częstszym wytryskom mężczyźni mogą zmniejszyć ryzyko raka prostaty (123rf)

Rak prostaty jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. W Polsce niestety liczba nowych przypadków stale rośnie. Każdego roku z powodu choroby umiera ok. 4 tys. mężczyzn. Na szczęście nowotwór coraz częściej udaje się prawidłowo zdiagnozować. Mężczyźni mają większą świadomość choroby, nie lekceważą różnych zaburzeń w pracy układu moczowego. Dzięki temu częściej zgłaszają się do lekarza urologa na kontrole i badania profilaktyczne.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Na liczbę diagnozowanych przypadków mają również wpływ lepsze i nowocześniejsze metody diagnostyczne, jak np. biopsja stercza, która jest obecnie dużo dokładniejsza. Kolejnym czynnikiem, który wpłynął na większą rozpoznawalność raka prostaty, jest możliwość oznaczenia w surowicy krwi poziomu swoistego antygenu sterczowego (PSA).

Choroba rozwija się bardzo długo i powoli. Guz na prostacie może być wyczuwalny dopiero po 10 latach. Najczęściej choroba pojawia się u mężczyzn w wieku powyżej 50. roku życia. Częściej chorują panowie, którzy mają obciążenie genetyczne. Jedyną szansą na skuteczne wyleczenie jest wczesna diagnoza, dlatego tak ważne są badania kontrolne i reagowanie na pierwsze niepokojące objawy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy