Trwa ładowanie...

Co szkodzi spermie? Wszechobecne zanieczyszczenia (WIDEO)

Zobacz film: "Co się dzieje z męską spermą?"

Współcześni mężczyźni mają kolejny powód do zmartwień. Z roku na rok jakość ich nasienia jest coraz gorsza. Naukowcy z Nottingham University twierdzą, że wpływ na to mają substancje chemiczne obecne w naszym środowisku. Chodzi o ftalan dietyloheksylu (DEHP) oraz polichlorowany bifenyl 153 (PCB153). Gdzie możemy je znaleźć?

Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje zakaz stosowania ftalanów do produkcji zabawek, artykułów pielęgnacyjnych dla dzieci, płytek podłogowych PVC i zasłon prysznicowych.

Niestety, wciąż znajdziemy je w niektórych plastikowych naczyniach, opakowaniach, odświeżaczach powietrza, wykładzinach, farbach czy aromatyzowanych kosmetykach. Unikać warto również wszelkich zabawek czy produktów codziennego użytku sprowadzanych z Chin.

Jeśli chodzi o PCB153, stosowanie tych związków w USA jest zabronione od 1977, w Polsce od 30 czerwca 2010. Niestety, ich cząsteczki wciąż znajdują się w glebie, powietrzu i wodzie, skąd z łatwościa trafiają do organizmów żywych. Najwięcej PCB trafia do nas wraz z żywnością, a za najbardziej skażone PCB uznajde się produkty pochodzenia morskiego oraz ryby słodkowodne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza