Trwa ładowanie...

Co szkodzi spermie? Wszechobecne zanieczyszczenia (WIDEO)

Zobacz film: "Co się dzieje z męską spermą?"

Współcześni mężczyźni mają kolejny powód do zmartwień. Z roku na rok jakość ich nasienia jest coraz gorsza. Naukowcy z Nottingham University twierdzą, że wpływ na to mają substancje chemiczne obecne w naszym środowisku. Chodzi o ftalan dietyloheksylu (DEHP) oraz polichlorowany bifenyl 153 (PCB153). Gdzie możemy je znaleźć?

Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje zakaz stosowania ftalanów do produkcji zabawek, artykułów pielęgnacyjnych dla dzieci, płytek podłogowych PVC i zasłon prysznicowych.

Niestety, wciąż znajdziemy je w niektórych plastikowych naczyniach, opakowaniach, odświeżaczach powietrza, wykładzinach, farbach czy aromatyzowanych kosmetykach. Unikać warto również wszelkich zabawek czy produktów codziennego użytku sprowadzanych z Chin.

Jeśli chodzi o PCB153, stosowanie tych związków w USA jest zabronione od 1977, w Polsce od 30 czerwca 2010. Niestety, ich cząsteczki wciąż znajdują się w glebie, powietrzu i wodzie, skąd z łatwościa trafiają do organizmów żywych. Najwięcej PCB trafia do nas wraz z żywnością, a za najbardziej skażone PCB uznajde się produkty pochodzenia morskiego oraz ryby słodkowodne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.