Trwa ładowanie...

Udar mózgu z powodu COVID-19. Koronawirus zwiększa ryzyko zgonu i niepełnosprawności

 Maria Krasicka
Maria Krasicka 10.02.2022 13:17
Płatna współpraca z marką PAP
COVID-19 zwiększa ryzyko ciężkich powikłań po niedokrwiennym udarze mózgu. Nowe badania
COVID-19 zwiększa ryzyko ciężkich powikłań po niedokrwiennym udarze mózgu. Nowe badania (GettyImages)

Magazyn "Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry" opublikował badania nad powikłaniami niedokrwiennego udaru mózgu. Według autorów badań u pacjentów z COVID-19 może dojść do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych, a nawet zgonu, niż u osób niedotkniętych infekcją.

spis treści

1. Niedokrwienny udar mózgu a COVID-19

Dane amerykańskich naukowców wykazują, że około 1/3 pacjentów z COVID-19 może mieć neurologiczne powikłania infekcji, w tym niedokrwienny udar mózgu, spowodowany nagłym zablokowaniem tętnicy doprowadzającej krew do mózgu.

Naukowcy z Massachusetts General Hospital (MGH) w Bostonie (USA) oraz 29 innych centrów zajmujących się udarem mózgu w USA i Kanadzie przeanalizowali dane 216 pacjentów, którzy podczas pierwszej fali pandemii COVID-19 (od 14 marca 2020 do 30 sierpnia 2020 r.) przeszli ostry niedokrwienny udar mózgu i mieli potwierdzony COVID-19. Około 1/3 z nich (32 proc.) była w wieku do 60. roku życia.

Zobacz film: "Jak rozpoznać udar? Najważniejsze objawy"

U 51,3 proc. skutki udaru były tragiczne. Śmiertelność po udarze (w szpitalu czy w ciągu 30 dni po wypisie) wyniosła ok. 39 proc. Takie czynniki, jak między innymi wiek powyżej 60. roku życia czy cukrzyca miały istotny wpływ na gorsze konsekwencje udaru.

2. Powikłania po COVID-19

Jak przypominają badacze, historyczne dane z dużych badań klinicznych wskazują, że przed pandemią śmiertelność wśród pacjentów z niedokrwiennym udarem mózgu wynosiła 27,6 proc. Ich zdaniem wyniki te wskazują, że u pacjentów z COVID-19 skutki niedokrwiennego udaru mózgu w postaci niesprawności i śmiertelności mogą być gorsze niż u osób bez infekcji.

Przyczyny tego nie są znane i wymagają dalszych badań. Badacze zaobserwowali, że wyższy stosunek neutrofili do limfocytów (rodzaje białych krwinek) – co świadczy o silniejszym stanie zapalnym - miał związek z gorszymi skutkami udaru.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Płatna współpraca z marką PAP
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze