Ćwiczenia przedłużają życie!

Aktywność fizyczna w średnim wieku wpływa nie tylko na utrzymanie kondycji. Codzienny trening może zapobiec bowiem rozwojowi cukrzycy, otyłości czy miażdżycy. Ostatnie badania dowiodły, że regularne uczestnictwo w ćwiczeniach o średnim natężeniu może znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo uszkodzenia tkanki mózgowej, rozwoju demencji starczej oraz problemów z poruszaniem się, będących skutkami udaru niedokrwiennego.

Jak regularne ćwiczenia wpływają na mózg?

Badania nad wpływem aktywności fizycznej na funkcjonowanie mózgu osób starszych rozpoczęto w 1993 roku. W testach wzięło udział ponad 3 tysiące osób powyżej 55 lat. Badania skupiały się głównie na wskazaniu czynników ryzyka udaru i innych chorób układu krążenia. Każdy uczestnik badania został poproszony o wypełnienie ankiety związanej z częstotliwością i natężeniem wykonywanych ćwiczeń. Około 6 lat po rozpoczęciu badań, gdy osoby sięgnęły siedemdziesiątki, poddano je rezonansowi magnetycznemu mózgu.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Ćwiczenia dla seniorów

Ćwiczenia są wskazane dla wszystkich, niezależnie od wieku. Osoby starsze, które aktywnie spędzają czas, są mniej narażone na demencję starczą, mają mniej...

Informacje z kwestionariuszy wykazały, że 43% uczestników badania nie ćwiczyło regularnie. 36% osób starszych wykonywało lekkie ćwiczenia – grało w golfa, spacerowało, grało w kręgle czy tańczyło. Pozostałe 21% przyznało się do wykonywania regularnych ćwiczeń o zróżnicowanym natężeniu. Aktywność fizyczna u tych ludzi związana była z tenisem, pływaniem, jazdą na rowerze, bieganiem i piłką rakietową. W wyniku rezonansu zaobserwowano, iż u osób o wysokim poziomie aktywności fizycznej ryzyko uszkodzenia mózgu jest o 40% mniejsze niż u ludzi, którzy rzadko ćwiczą. Nie zauważono różnicy między osobami, które wykonywały lekkie ćwiczenia a tymi, które nie ćwiczyły wcale.

Jakim chorobom przeciwdziała aktywność fizyczna?

Wyniki badań sugerują, że ćwiczenia o wysokim natężeniu wykonywane regularnie mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru. Naukowcy twierdzą, że aktywność fizyczna może chronić przed niedokrwiennym udarem mózgu, a co za tym idzie – przed demencją starczą lub wylewem krwi do mózgu. Regularne ćwiczenia zwalczają czynniki ryzyka udaru poprzez zmniejszenie ciśnienia krwi, redukcję poziomu złego cholesterolu oraz zwiększonego poziomu insuliny. Oprócz redukcji ryzyka udaru wysoki poziom aktywności fizycznej obniża prawdopodobieństwo nadciśnienia, wysokiego cholesterolu, otyłości, cukrzycy, miażdżycy naczyń krwionośnych, a także chorób serca.

Naukowcy podkreślają, że celem badań nie było zniechęcenie osób wykonujących lekkie ćwiczenia. Każdy typ ćwiczeń fizycznych, niezależnie od natężenia, może bowiem wzmocnić i chronić zdrowie. Zaleca się 150 minut ćwiczeń o średnim natężeniu lub 75 minut intensywnych ćwiczeń tygodniowo, by cieszyć się zdrowym układem sercowo-naczyniowym.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ćwiczenia - rodzaje, step
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Ćwiczenia - rodzaje, step
Ćwiczenia w ciąży - efekty, przeciwwskazania, rodzaje, trymestry

Ćwiczenia podczas ciąży

Ćwiczenia podczas ciąży

Osoby regularnie praktykujące jogę twierdzą, że czują się mniej zestresowane i wiodą spokojniejsze życie.

Ćwiczenia - rodzaje, step

Przyjemność ćwiczeń

Przyjemność ćwiczeń

Jeśli chcesz być w dobrej formie, przyda ci się plan ćwiczeń, który będziesz mogła wcielić w życie z korzyścią dla figury i samopoczucia.

Barwniki i konserwanty

Szkodliwe barwniki

Szkodliwe barwniki

Sztuczne dodatki przedłużają trwałość i poprawiają estetykę produktu, niestety ich wpływ na zdrowie jest szkodliwy.

Rozmiar penisa

Jelqing

Jelqing

Ćwiczenia rozciągające z masażem to jeden ze sposobów stosowanych przez mężczyzn w celu powiększenia rozmiaru penisa. Jelqing należy wykonywać systematycznie.

Jak osiągnąć rozkosz?

8 powodów, dla których warto uprawiać seks

8 powodów, dla których warto uprawiać seks

przedłużają na długie lata zdolność mężczyzny do osiągania wzwodu. Panowie często uprawiający seks mogą czerpać z niego korzyści nawet w podeszłym wieku

Migrena

Ćwiczenia - mało znany sposób na migrenę

Ćwiczenia - mało znany sposób na migrenę

Ćwiczenia łagodzą ból głowy Boisz się ćwiczyć, kiedy boli cię głowa? Nie obawiaj się - jeśli nie masz rzadkiej przypadłości, ćwiczenia pomogą ci (...) pozostać w formie i radzić sobie z bólem głowy. Czasami, w przypadku...

Stymulacja piersi

Kobiece piersi (WIDEO)

Kobiece piersi (WIDEO) Odtwórz wideo

ćwiczenia, np. pompki można delikatnie wymodelować kształt biustu, jednak nigdy nie uda się go zwiększyć lub zmniejszyć. Dlatego wiele kobiet decyduje się na operacje plastyczne biustu.

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa

Fibromyalgia (prezentacja edukacyjna)

Fibromyalgia (prezentacja edukacyjna)

kroczki i systematycznie zwiększaj czas i intensywność wykonywanych ćwiczeń. Aktywność a życie codzienne Zdaniem ekspertów zwykłe prace domowe (...) powszedni. Jeśli chcesz się poczuć lepiej, rozpocznij program...