Trwa ładowanie...

Ćwiczenia fizyczne zmniejszają czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych

Avatar placeholder
11.04.2019 13:47
Ćwiczenia fizyczne zmniejszają czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych
Ćwiczenia fizyczne zmniejszają czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (123RF)

Naukowcy mają nadzieję, że pewnego dnia uda im się znaleźć lekarstwo, które będzie cudownie działać i wyleczy wszystkie rodzaje chorób. Dotychczas jednak dowiedziono, że nie tylko leki, ale też wykonywanie ćwiczeń ruchowych może skutecznie zapobiegać i leczyć wiele chorób.

Nowe badanie, którego wstępne wyniki zostaną zaprezentowane na Kongresie w Kanadzie  i wkrótce zostaną opublikowane w „Journal of Cardiopulmonary Rehabilitation and Prevention”  stanowi potwierdzenie tej tezy.  Badanie pokazuje, że niska sprawność fizyczna, nawet o 20 procent niższa od przeciętnej sprawności zdrowych ludzi może wywoływać zwiększone ryzyko wielu chorób.

„To wspaniała wiadomość dla osób z chorobami serca, które mają trudności z regularnym wykonywaniem ćwiczeń – choćby aerobiku. Mała poprawa poziomu sprawności fizycznej jest wystarczająca. Nie trzeba być wielkim sportowcem, aby korzystać z tych efektów”  - powiedział Daniel Curnier, profesor na Uniwersytecie w Montrealu, który prowadził badania.

Regularne ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko chorób serca
Regularne ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko chorób serca (123RF)
Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

 „Wiemy z wielu badań, że dobra kondycja fizyczna zmniejsza śmiertelność wskutek chorób sercowo-naczyniowych, a aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na czynniki ryzyka zapadania na choroby o podłożu sercowo-naczyniowym” - powiedział Maxime Caru, doktorant na Kanadyjskim Uniwersytecie i główny autor badania.

„Jednakże, wpływ poziomu sprawności fizycznej na czynniki ryzyka wielu chorób nie jest jeszcze do końca poznany.  Dlatego nasz zespół badawczy postanowił sprawdzić, jak dobra kondycja fizyczna wpłynie na uzyskanie efektu zapobiegawczego wobec schorzeń sercowo-naczyniowych” – dodaje.

W ostatnich latach nastąpiły pewne zmiany w społeczeństwie, które doprowadziły do tego, że ludzie prowadzą coraz częściej siedzący tryb życia.  Na skutek tego, wzrosło ryzyko zapadania na cukrzycę, depresję, nadciśnienie tętnicze, otyłość, nadwagę. Problemy te stanowią podstawę do rozwoju chorób serca, które stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie.

Choroby serca (prezentacja edukacyjna)
Choroby serca (prezentacja edukacyjna) [16 zdjęć]

Jak pracuje serce? Serce, jak każdy inny mięsień, wymaga stałej dostawy krwi, tlenu i składników

zobacz galerię

Aby zmierzyć wpływ sprawności fizycznej na czynniki ryzyka chorób serca, naukowcy wybrali 205 mężczyzn i 44 kobiety z chorobami serca, w tym z chorobą wieńcową, udarem mózgu, niewydolnością serca i chorobami zastawki serca, i poddali ich testom mających na celu określenie ich sprawności fizycznej.

Wyniki pokazały, że normalną sprawność fizyczną, jest wystarczająca, aby zapobiegać pięciu z ośmiu  czynników ryzyka wpływających na osoby z chorobami układu krążenia - cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość i nadwaga.

ZOBACZ TAKŻE:

Profilaktyka chorób serca

Normalna sprawność fizyczna oznacza posiadanie sprawności fizycznej osób o tej samej wadze, wzroście, płci i wieku, bez poważnych schorzeń i chorób.

Najprostszym sposobem osiągnięcia tego celu jest przestrzeganie zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, czyli spędzanie 150 minut tygodniowo na umiarkowanej aktywności fizycznej lub 75 minut tygodniowo podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

Depresja jest istotnym czynnikiem ryzyka osób chorych na schorzenia dotyczące układu krążenia, ponieważ pacjenci, którzy doświadczyli stanu depresyjnego, cierpią na powtarzające się problemy z sercem.

Badania rzucają nowe światło na rolę ogólnej sprawności fizycznej w rozwoju czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów z chorobami układu krążenia. Jednakże badacze podkreślają, aby chorzy na serce konsultowali się z lekarzem przed rozpoczęciem programu ćwiczeń, aby wykonywać je bezpiecznie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze