Przejdź na WP

Ćwiczenia w biegu

Od rana pochłaniają nas praca, nauka i codzienne obowiązki. Dzień pełen wyzwań sprawia, że wieczorem zmęczenie przewyższa rezerwy zachowanej energii i nie w głowie nam żaden wysiłek fizyczny. Wolimy zrelaksować się w wygodnej kanapie, najlepiej w towarzystwie telewizora i ciasteczek. Aktywność fizyczna to nie tylko zajęcia na siłowni czy w klubie fitness. To także proste czynności wykonywane w ciągu dnia. Aby się ruszać, nie musimy kupować drogiego karnetu na zajęcia. Do ćwiczeń możemy wykorzystać choćby zapasy z domowej spiżarni.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści
Co robić, gdy sport nie jest twoim priorytetem?
Co robić, gdy sport nie jest twoim priorytetem? [6 zdjęć]

Zawsze gdzieś biegniesz. Niestety, nie jest to ten rodzaj biegu, kiedy musisz włożyć odpowiednie buty...

zobacz galerię

1. Jazda na rowerze

Jeśli mieszkasz niedaleko pracy lub szkoły, zrezygnuj z kupowania biletu autobusowego – kup rower. Inwestycja zwróci się po niespełna 3 miesiącach, a korzyści w postaci poprawy zdrowia i sylwetki tylko umocnią cię w przekonaniu, że dokonałaś/-łeś słusznego wyboru. Jeśli do domu wracasz w późnych godzinach nocnych, nie zapomnij zaopatrzyć się w odpowiednie oświetlenie. Przy założeniu, że dojazd do pracy i powrót z pracy wymaga pokonania dystansu około 10 km – codziennie spalisz około 300 kcal. Po miesiącu (przy założeniu, że jazdę na rowerze będziesz podejmował/-a także w weekendy) uzyskasz deficyt 9000 kcal. Jest to równoznaczne z utratą 1,3 kg tkanki tłuszczowej!

2. Spacer na odchudzanie

Jeśli nie masz możliwości dojazdu do pracy lub szkoły rowerem, a dystans, który codziennie pokonujesz, jest duży, spróbuj wysiąść 3–4 przystanki wcześniej. Pozwoli ci to na 15–20-minutowy spacer. Jeśli masz więcej czasu – wysiądź jeszcze wcześniej. Jeśli dojdziesz piechotą zarówno do pracy, jak i do domu (w drodze powrotnej), dzienna długość spaceru wyniesie 30–40 minut, więc spalisz około 150–200 kcal. Rezultat? – redukcja od 0,65 do 0,85 kg tkanki tłuszczowej w miesiąc.

3. Ćwiczenia na siedząco

Dużo czasu spędzasz w pozycji siedzącej? Nie masz możliwości włączenia do codziennego planu dnia większej dawki ruchu? Jest sposób na osiągnięcie ładnej rzeźby sylwetki – napinanie mięśni! W czasie siedzenia w pracy możesz napinać dowolną partię mięśniową– brzuch, pośladki. Systematycznie wykonywane spięcia na pewno zaowocują poprawą kształtów. W ciągu dnia możesz wykonać kilka serii ćwiczeń.

4. Ćwiczenia podczas domowych obowiązków

...nie podchodź z niechęcią do codziennych obowiązków. Sprzątanie, odkurzanie, mycie naczyń, czyszczenie podłóg, koszenie trawy – to wszystko jest formą aktywności fizycznej! Wystarczy wykorzystać ten fakt w walce z dodatkowymi kilogramami. Dbanie o dom może być skuteczną bronią, pod warunkiem że w wykonywaną pracę włożymy trochę determinacji i siły. Bądź wdzięczna/-y losowi, że nie musisz bezczynnie tkwić w miejscu i nic nie robić.

...wykorzystaj zawartość kuchennych szafek. Jeśli dysponujesz kilkoma puszkami konserw, użyj ich jako ciężarków do ćwiczeń. W tym celu możesz wykorzystać też np. butelki niegazowanej wody mineralnej. Wszystko zależy od obciążenia, z jakim chcesz ćwiczyć. Możliwości jest naprawdę wiele. Miotłę możesz wykorzystać jako drążek do ćwiczeń – wszystko zależy od Twojej inwencji. Nie zapominaj jednak, że podstawą treningu jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Zanim wprawisz swoje ciało w ruch, sprawdź, czy na podłodze nie wylała się woda lub czy nie zagraża ci inne niebezpieczeństwo.

5. Spacery z psem

Posiadanie pod opieką czworonoga na pewno zmobilizuje cię do podejmowania wysiłku. Nie będzie miejsca na wymówki – że jest za wcześnie lub za późno, że pada deszcz. Pies to nie tylko dobry przyjaciel – to także sprzymierzeniec twojego zdrowia i sylwetki.

6. Rower stacjonarny

Jeśli dysponujesz wolnymi funduszami – spraw sobie prezent i kup rower stacjonarny. Można go wykorzystać także wtedy, kiedy za oknami pada śnieg i nie mamy ochoty wychodzić z domu. Oglądanie ulubionego serialu czy filmu sprawi, że zapomnimy o zmęczeniu i się zrelaksujemy. Codzienna jazda na rowerze zagwarantuje naszemu ciału niezbędną do prawidłowego funkcjonowania dawkę ruchu.

Ćwiczenia w biegu
Ćwiczenia w biegu (123RF)

Ruch to zdrowie!

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy