Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Ćwiczenia z przyrządem

Avatar placeholder
11.04.2019 14:33
Ćwiczenia z przyrządem
Ćwiczenia z przyrządem (123RF)

Ćwiczenia z przyrządem są dobrym sposobem na wzmocnienie mięśni, poprawę wytrzymałości i kondycji fizycznej. Najłatwiej je wykonywać na siłowni wyposażonej w różne urządzenia, takie jak sztangi, stepy, piłki, atlasy, orbitreki czy ciężarki. Ćwiczenia z przyrządami umożliwiają rozwój mięśni wszystkich części ciała: pleców, klatki piersiowej, brzucha, ramion, nóg, obręczy barkowej. Jakość treningu zależy od jego intensywności, a więc ilości serii, liczby powtórzeń w seriach, wielkości obciążenia i tempa ćwiczeń.


Na osiągane efekty istotny wpływ ma kolejność wykonywania ćwiczeń. Na początku warto zacząć od rozgrzania dużych grup mięśniowych. Aby wzmocnić mięśnie ramion, można sięgnąć po sztangielki. Najlepiej podnosić sztangielki nad głowę do całkowitego wyprostowania rąk w łokciach. W ćwiczenie zaangażowane są mięśnie naramienne i mięśnie trójgłowe ramion. Dłonie ze sztangielkami należy przez cały czas trzymać w taki sposób, by ich wewnętrzne części były skierowane do przodu. Ruch powinien odbywać się pod kontrolą ciężaru. Przy treningu ważna jest również pozycja – wypchnięta do przodu klatka piersiowa i zachowana naturalna krzywizna kręgosłupa.

Ćwiczenia na maszynach – nie tylko do podnoszenia ciężarów w siadzie, ale także do rozpiętek i wzmacniania mięśni klatki piersiowej – nie wymagają tak dużej kontroli obciążenia jak sztanga czy sztangielki, stąd też polecane są osobom początkującym. Jeśli zależy ci na treningu mięśni kończyn dolnych, dobrym wyborem będzie marsz na steperze czy ćwiczenie na orbitreku. Nawet kwadrans chodu na rowerku eliptycznym pomaga wzmocnić mięśnie nóg i poprawia wydolność organizmu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze