Orbitrek - zalety, jak ćwiczyć

Orbitrek to urządzenie do ćwiczeń, zwane również rowerem eliptycznym, trenażerem eliptycznym lub cross-trainerem. Orbitreki dzieli się przedewszystkim na orbitreki magnetyczne i elektromagnetyczne. Orbitreki magnetyczne doskonale nadają się do wykonywania ćwiczeń typu cardio w domu. Orbitreki magnetyczne łączą w sobie zalety bieżni, rowerka stacjonarnego i steppera. Orbitreki magnetyczne pozwalają naśladować ruchy właściwe dla wycieczek górskich, jazdy na rowerze oraz biegów narciarskich. Wszystkie te dobroczynne dyscypliny sportu zamknięte są w orbitreku.

Zobacz film: "Jak zmobilizować się do ćwiczeń?"

Orbitrek - zalety

Podczas treningu na orbitreku angażowane są nogi, które poruszają się ruchem owalnym. Jest to nieco udoskonalona technika biegu narciarskiego, gdzie kończyny przemieszczają się na ruchem przód-tył. Najważniejsza zaleta ćwiczeń na orbitreku to zmniejszenie obciążenia. Trening na orbitreku mniej obciąża stawy i ścięgna niż jogging. Przez cały czas trwania ćwiczeń na orbitreku nogi nie odrywają się od powierzchni sprzętu, co jest bardzo korzystne dla stawów. W zależności od intensywności treningu, spalanie kalorii na orbitreku jest efektywniejsze niż na bieżni czy rowerku treningowym. Gwarantowane efekty orbitreka sprawiają, że to urządzenie wymarzone dla tych, którzy myślą o odchudzaniu. Używając ramion orbitreka podczas ćwiczeń, intensyfikujesz wysiłek fizyczny. Orbitreki sprawiają, że pracę zaangażowane są wszystkie mięśnie ciała, zwłaszcza jego górna partia. Gdy nie używasz rączek orbitreka, wzmacniasz mięśnie brzucha i pracujesz nad stabilizacją pozycji.

W czasie ćwiczeń na orbitreku efektem będą też wzmacnione mięśnie nóg i wymodelowany kształt łydek oraz ud. Kolejną zaletą orbitreka jest możliwość ćwiczenia z różną prędkością, co pozwala dostosować intensywność treningu do twoich możliwości. Poza tym, orbitreki są bezpieczne w użyciu. Przestajesz ćwiczyć i orbitrek się zatrzymuje. Ustawiony opór na decyduje o tym, ile wysiłku należy włożyć w poruszenie orbitreka.

Orbitrek - wybór do domu

Orbitreki magnetyczne można śmiało polecić tym osobom, które rozglądają się za wielofunkcyjnym domowym sprzętem cardio. Orbitreki magnetyczne zużywają niewielką ilość prądu. Są nawet orbitreki magnetyczne same generujące prąd, np. do zasilenia komputera. Orbitreki magnetyczne są więc urządzeniami o niewielkim koszcie utrzymania. Dzięki niewielkiemu obciążeniu stawów orbitreki magnetyczne można uznać za ciekawą alternatywę dla bieżni. Osoby z nadwagą oraz problemami ze stawami, zwłaszcza kolanowymi, powinny zainteresować się orbitrekiem. Kolana nie są na nim obciążone, a ćwiczenia na orbitreku magnetycznym dość przyjemne.

Na rynku jest duży wybór orbitreków. Producenci orbitreków prześcigają się w wymyślaniu rozwiązań, które zachęcą nas do kupna. Wybierając sprzęt dla siebie spośród wielu orbitreków należy przedewszystkim dobrać odpowiedni orbitrek do siebie. Zbyt duży wybór orbitreków sprawia, że niestety często dokonujemy zakupu pod wpływem chwili. Wybór orbitreków jest obecnie tak duży, że warto również wcześniej zapoznać się z opiniami o orbitrekach poszczególnych firm.

Ważną kwestią przy wyborze orbitreka jest system hamowania. Orbitreki dzielimy pod tym względem na orbitreki magnetyczne i elektromagnetyczne. W tym przypadku opinie o orbitrekach są podzielone. W orbitrekach magnetycznych system hamowanie działa na zasadzie magnesów rozmieszczonych na kole zamachowym. Natomiast w orbitrekach elektromagnetycznych system hamowania jest oparty na elektromagnesach. Z tego względu są one mniej podatne na uszkodzenia niż orbitreki magnetyczne, ponieważ nie mają części ruchomych. W przeciwieństwie do orbitreka magnetycznego orbitrek elektromagnetyczny ma możliwość wyboru różnych programów. Podsumowując, orbitrek elektromagnetyczny jest niewątpliwie lepszym wyborem niż orbitrek magnetyczny. Niestety orbitrek elektromagnetyczny jest również dużo droższy, dlatego mimo wszystko orbitrek magnetyczny cieszy się większą popularnością.

Orbitreki elektromagnetyczne są świetną inwestycją dla właścicieli siłowni i osób, które sportem zajmują się profesjonalnie. Pamiętajmy więc, aby w czasie zakupu kierować się zdrowym rozsądkiem. Do domowego użytku w zupełności wystarczy nam orbitrek magnetyczny, więc nie ma potrzeby wydawania pieniędzy na orbitrek elektromagnetyczny. Uważajmy również, aby nie dać się namówić, na zakup orbitreka elektromagnetycznego na raty. Orbitrek elektromagnetyczny jest bardzo dobry, ale korzystając z orbitreka elektromagnetycznego okazjonalne w domu, nie wykorzystamy w pełni jego możliwości.

Orbitrek magnetyczny jest idealny do domowego użytku. Niestety orbitrek magnetyczny ma swoje wady. Orbitrek magnetyczny jest tani, jednak niska cena oznacza pewne braki w orbitreku magnetycznym. W orbitreku magnetycznym nie mamy możliwości regulacji siły oporu. Kolejnym minusem orbitreka magnetycznego są części ruchome w systemie hamującym. Choć wpływa to na niską cenę orbitreka magnetycznego, jest to również przyczyna większej awaryjności orbitreka magnetycznego.

Orbitrek nie zajmuje dużo miejsca, jest prosty w obsłudze, a pozwala niezwykle szybko i skutecznie schudnąć i wyrzeźbić smukłą sylwetkę.

Wybierz odpowiedni dla siebie sprzęt. Jeśli masz zamiar kupić orbitrek, musisz się liczyć z wydatkiem powyżej 800 złotych. Nie kupuj jednak najtańszego orbitreka. Zwróć uwagę na firmę i model. W końcu orbitrek ma ci służyć przez dobrych parę lat. Staraj się wybrać orbitreka z programem ćwiczeń. Jest to szczególnie istotne dla początkujących osób, które powinny kontrolować tętno podczas ćwiczeń. Przekraczając zalecane tętno, nie spalasz tkanki tłuszczowej, lecz rozbudowujesz masę mięśniową.

Orbitrek - ćwiczenia

Orbitreki mogą świetnie uzupełnić codzienny trening. Aby jednak ćwiczenia na orbitreku przyniosły oczekiwane efekty należy przestrzegać określonych zasad.

W czasie ćwiczeń na orbitreku należy mierzyć tętno. Najlepsza granica do ćwiczeń na orbitreku to 70-80 proc. tętna maksymalnego. W tym przedziale spalanie kalorii jest najbardziej efektywne, poprawie ulega funkcjonowanie układów oddechowego oraz krwionośnego. Przekroczenie tego przedziału sprawia, że tkanka tłuszczowa spalana jest znacznie wolniej. Nie należy zatem wykonywać na orbitreku ćwiczeń zbyt forsownych i wykańczających. Pamiętaj o zachowaniu właściwej sylwetki – stojąc na orbitreku, wyprostuj plecy, głowę unieś lekko do góry, wciągnij mięśnie brzucha, stopy połóż płasko na pedałach, a dłońmi chwyć uchwyty.

Cały trening na orbitreku składa się z trzech podstawowych części: rozgrzewki, ćwiczeń właściwych i ćwiczeń odprężających. Rozgrzewka jest bardzo ważnym elementem ćwiczeń na orbitreku. Poprawia krążenie krwi, rozciąga mięśnie przed ćwiczeniami i zapobiega urazom, kontuzjom oraz skurczom. Przed wejściem na rowerek eliptyczny warto wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. W czasie jazdy na orbitreku pracujesz nad mięśniami ud, brzucha oraz ramion. Podczas rozgrzewki przed właściwym treningiem na orbitreku ćwicz z minimalnym oporem. Cała faza rozgrzewki powinna trwać około 10 minut. W fazie ćwiczeń właściwych na orbitreku należy zintensyfikować wysiłek fizyczny. Opór pedałów orbitreka należy ustawić tak, aby podczas całego treningu móc utrzymać stałą prędkość. Faza ćwiczeń właściwych na orbitreku powinna potrwać około 10-15 minut. Jeśli wcześniej poczujesz zmęczenie, zwolnij tempo i nie nadwyrężaj ciała. Jeśli będziesz ćwiczyć na orbitreku regularnie, możesz co tydzień dodawać sobie po kilka minut. Pamiętaj, by cały czas kontrolować tętno. Podczas ostatniego etapu ćwiczeń staraj się stopniowo uspokoić rytm serca i pozwól mięśniom stopniowo ochłonąć. Poświęć na to około 5 minut, zwalniając tempo ćwiczeń na orbitreku. Ćwicz z minimalnym obciążeniem. Jeśli pragniesz uzyskać szybkie i widoczne efekty ćwiczeń na orbitreku, trenuj co najmniej trzy razy w tygodniu. Ćwiczenia na orbitreku to doskonały sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów i modelowanie sylwetki.

Joanna Krocz, 4 miesiące temu

Kulturystyka

Komentarze (75)
~ALA
~ALA ponad rok temu

kupiłam orbitrek gdy moja waga siegnela 86kg! postanowiłam ze schudnę do 70 minelo 4 tyg 78 i już widać efekty jestem w szoku oczywiście dieta tez ale dzięki orbitrekowi ciało nabralo sprezystosci bo gdy się chudnie a nie cwiczy ciało jest wiotke polecam ORBITREK!!!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kulturystyka
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Kulturystyka
Kulturystyka

Akop Szostak - początek kariery, walki w MMA, koniec kariery

i na co mogą jeszcze liczyć jego fani? Droga, jaką przebył Akop Szostak do sławy, nie była prosta. Zainteresowanie kulturystyką nie pojawiło się od razu. Początkowo Akop (...) Akop Szostak wybrał tę pierwszą drogę. Ponadto należy o...

Kulturystyka

Ciężki trening poprawia pamięć

Ciężki trening poprawia pamięć

Aktywność fizyczna dobrze wpływa na zdrowie, sprawność oraz pracę mózgu. Dotychczas podkreślano rolę ćwiczeń aerobowych dla poprawy kondycji umysłowej. Najnowsze badania pokazują, że trening z obciążeniem również przynosi pozytywne rezultaty. Ćwicząc...

Kulturystyka

Trening holistyczny - zasady, fazy treningu, efekty

Trening holistyczny to metoda treningu siłowego dla osób nieco bardziej zaawansowanych w ćwiczeniach. Trening holistyczny jest bardzo skuteczną metodą zarówno wtedy, gdy chcemy zbudować masę mięśniową, jak i wtedy, gdy chcemy zredukować ilość tkanki tłuszczowej...

Kulturystyka

Atlas do ćwiczeń siłowych

Atlas do ćwiczeń siłowych

Atlas do ćwiczeń w domu zyskuje coraz większą popularność. Dzięki temu bezpiecznemu i wielofunkcyjnemu urządzeniu można przeprowadzić profesjonalny trening we własnej domowej siłowni. Istnieją różne rodzaje atlasu, przeznaczone tylko do treningu domowego....