Trwa ładowanie...

Cyklon Dawid w Polsce. Wzrasta ryzyko chorób zagrażających życiu

Gwałtowna zmiany pogody to zasługa cyklonu Dawid
Gwałtowna zmiany pogody to zasługa cyklonu Dawid (Getty Images, IMGW)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy wydał alert z ostrzeżeniem przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. Cyklon Dawid odpowiada za gwałtowną zmianę pogody, a wiele osób odczuje jej skutki. - Im taka zmiana następuje gwałtowniej, tym gorzej - ostrzega kardiolog prof. Łukasz Małek.

spis treści

1. Synoptycy IMGW ostrzegają

Alerty o burzach z gradem dotyczą przede wszystkim zachodniej i południowej części Polski. Synoptycy IMGW ostrzegają przed silnymi opadami deszczu od 15 mm do 35 mm oraz porywami wiatru sięgającymi do 60 km/h. Za gwałtownymi zmianami pogody stoi cyklon Dawid (układ niżowy). Opady mogą trwać nawet 12 godzin, w niektórych rejonach kraju spadnie też grad.

2. Połowa Polaków jest wrażliwa na zmiany pogody

Lekarze przyznają, że wiele osób może odczuwać zdrowotne konsekwencje takiej nagłej zmiany pogody. Silne wiatry, burze i skoki ciśnienia nie pozostają bez wpływu na nasze samopoczucie.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
Cyklon Dawid może zaostrzyć dolegliwości pacjentów z chorobami krążenia
Cyklon Dawid może zaostrzyć dolegliwości pacjentów z chorobami krążenia (Getty Images)

- Co najmniej połowa Polaków jest wrażliwa na zmiany pogody, a niektóre statystyki mówią nawet o 70 proc. Taką wrażliwość organizmu na zmiany warunków atmosferycznych nazywamy meteopatią - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Ewa Uścińska, kardiolog i internista.

Gwałtowne zmiany pogody u pacjentów z problemami reumatycznymi mogą wywoływać dokuczliwe dolegliwości. Mogą pojawić się bądź nasilić: bóle stawowe, mięśniowe i uczucie "łamania w kościach".

- Duże zmiany ciśnienia, temperatury czy wilgotności mają wpływ na każdy żywy organizm. Oczywiście te skutki najsilniej odczuwają osoby, które mają choroby przewlekłe oraz osoby starsze - mówi Magdalena Parys, specjalista chorób wewnętrznych i nefrologii, szpital św. Elżbiety, Grupa LUX MED.

- Grupą szczególnie narażoną są pacjenci z chorobami układu sercowo-naczyniowego, ale również pacjenci z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, takimi jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma, zwłóknienie płuc - dodaje ekspertka.

3. Gwałtowne zmiany pogody zwiększają ryzyko zawału

Niekorzystne warunki atmosferyczne, a zwłaszcza gwałtowna zmiana pogody jest dużym obciążeniem dla pacjentów z niewydolnością serca. Wysokociśnieniowcy najgorzej znoszą okresy zmian ciśnienia atmosferycznego i temperatury - to powoduje, że naczynia krwionośne nie nadążają z adaptacją do nowych warunków. Z kolei osoby z niskim ciśnieniem źle reagują na spadki ciśnienia i fale upałów.

- Czasami się zdarza, że te zmiany temperatury czy ciśnienia są bardzo drastyczne. Im taka zmiana następuje gwałtowniej, tym gorzej. Nawet zdrowy organizm musi mieć czas, żeby się do tego przystosować. U osób, które mają problemy kardiologiczne, wysokie temperatury mogą być dodatkowym obciążeniem, ponieważ dochodzi do redystrybucji przepływu krwi - ostrzega prof. Łukasz Małek, z Poradni Kardiologii Sportowej Centrum Kardiologii Klinicznej Szpitala MSWiA i AWF w Warszawie.

- Kiedy jest gorąco, musimy efektywniej wytracać ciepło, więc automatycznie zmienia się obieg krwi. U osób, które mają niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową - mogą się wtedy pojawić uciążliwe dolegliwości i podwyższenie tętna - zanim organizm dostosuje się do zmian - zaznacza ekspert.

Lekarze przyznają, że w czasie przechodzenia frontów atmosferycznych i dynamicznych zmian pogody występuje więcej zawałów serca.

- Jest to dodatkowy stres dla organizmu. U osób, które już funkcjonują na granicy stabilności, ten czynnik może być "ostatnim kamyczkiem, który spowoduje, że ten cały stos się przewraca" - mówi prof. Małek.

- U pacjentów, którzy mają wiele czynników ryzyka - rozwijającą się miażdżycę, wysokie ciśnienie, wystarczy jeden dodatkowy bodziec w postaci infekcji czy zmian warunków zewnętrznych, żeby zdestabilizować organizm, spowodować pęknięcie blaszki miażdżycowej, czy dolegliwości związane z niedokrwieniem, wzrost lepkości krwi. To może doprowadzić do jakiegoś incydentu kardiologicznego - wyjaśnia kardiolog.

Jakie dolegliwości powinny nas zaniepokoić? - Wszystko, co wymyka się normalnemu funkcjonowaniu. Bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy, omdlenia, duszność, nierówne bicie serca - to są najczęstsze objawy, które mogą wskazywać na problemy kardiologiczne - wyjaśnia prof. Małek.

4. Chorują na nerki, umierają na serce

Dr Parys dodaje, że gwałtowne zmiany pogody mogą niekorzystnie odbić się również na pacjentach z przewlekłą chorobą nerek.

- To jest bardzo duża grupa chorych - ok. 10 proc. naszej populacji. Niestety, większość o niej nie wie. Ci ludzie umierają na choroby układu sercowo-naczyniowego, a nie na nerki, ponieważ one rozwijają się u tych chorych w znacznie szybszym tempie. Głównymi czynnikami wywołującymi chorobę są: cukrzyca i nadciśnienie tętnicze - wyjaśnia.

- Przewlekła choroba nerek przyspiesza rozwój miażdżycy, prowadzi do niewydolności serca i pogarsza kontrolę nadciśnienia tętniczego. Odwodnienie natomiast pogarsza funkcję nerek, a to wpływa negatywnie na kontrolę ciśnienia, stan układu sercowo-naczyniowego i również jest bardzo niebezpieczne. Powoduje, że rośnie ryzyko zakrzepicy - zarówno żylnej, jak i tętniczej, a więc ryzyko zawału serca, udaru mózgu czy zatorowości płucnej - ostrzega dr Parys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze