Czujesz zapachy, których nie ma? To może być znak ostrzegawczy
Chorzy z nadciśnieniem, wysokim cholesterolem czy cukrzycą są bardziej narażeni na zaburzenia węchowe - dowodzą amerykańscy naukowcy. Pacjenci mogą skarżyć się na odczuwanie nieprzyjemnych zapachów, których w rzeczywistości nie ma. Większe prawdopodobieństwo takiego zjawiska występuje też po udarze.
1. Zapachy, których nie ma
Amerykańscy naukowcy przebadali blisko 7,5 tysiąca osób po 40. roku życia. Wyniki badania, które zostały opublikowane w czasopiśmie "Laryngoscope" wskazują, że wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie krwi czy cukrzyca są związane z zaburzeniami węchu.
Osoby ze zdiagnozowanym, ale pozostającym pod kontrolą nadciśnieniem i wysokim cholesterolem częściej niż osoby zdrowe skarżyły się na przykre zapachy, których w rzeczywistości nie było.
Takie zjawisko częściej dotyczyło także chorych na cukrzycę. "Zaobserwowaliśmy trzykrotnie większe prawdopodobieństwo wśród osób w wieku 60 lat i starszych z cukrzycą, ale tylko tych stosujących zarówno insulinę, jak i leki doustne" - czytamy w analizie.
2. Większe ryzyko zaburzeń węchowych po udarze
Badanie wykazało, że w przypadku udaru prawdopodobieństwo fantomowych zapachów było o 76 proc. wyższe. Z kolei zastoinowa niewydolność serca i dusznica bolesna były związane z trzykrotnie większym prawdopodobieństwem takiego zjawiska u dorosłych odpowiednio w wieku 40-59 lat oraz 60 lat i starszych.
Przyczyna tego zjawiska nie jest znana, ale może być związana z zaburzeniami funkcjonowania mózgu.
Podobne amerykańskie badania, opublikowane wcześniej w JAMA Otolaryngology-Head and Neck Surgery, wykazały, że zjawisko fantomowych zapachów jest związane z wiekiem. 4,9 proc. badanych powyżej 60. roku życia odczuwało przykre zapachy, których nie było. Częściej dotyczyło to kobiet, a także osób po urazach głowy i tych z ogólnym złym stanem zdrowia.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.