Trwa ładowanie...

Czy antykoncepcja powoduje tycie? Pytamy eksperta

Antykoncepcja hormonalna może wywołać efekt puchnięcia, związany z zatrzymaniem wody w organizmier
Antykoncepcja hormonalna może wywołać efekt puchnięcia, związany z zatrzymaniem wody w organizmier (iStock)

Powodują tycie, spadek libido, a nawet raka. Wokół tabletek antykoncepcyjnych wciąż krąży wiele mitów. Do redakcji ''abc Zdrowie" napisała Monika, która również ma dużo obaw związanych z ich przyjmowaniem. A my pytamy eksperta, jak to jest z tymi "pigułkami" i czy mają wpływ na naszą wagę.

1. Ekspert o zależności między antykoncepcją hormonalną a tyciem

Do naszej redakcji dotarł list od Moniki, która obawia się, że przytyje pod wpływem hormonów. "Nie należę do bardzo szczupłych osób. Odżywiam się w miarę zdrowo, z ruchem jest różnie. Kiedyś brałam pigułki i byłam po nich cała opuchnięta, wyglądałam jak balon. Teraz chciałabym znowu do nich wrócić i skutecznie się zabezpieczać, ale nie chcę znowu przytyć. Da się tego uniknąć?" - pyta Monika.

Na forach internetowych widać, że podobne wątpliwości ma wiele czytelniczek. O przybieraniu na wadze pod wpływem tabletek antykoncepcyjnych rozmawiamy z ginekolog Magdaleną Grochecką.

2. Tycie powoduje przede wszystkim zła dieta

Ginekolog przypomina, że wiele osób używa tabletek jako pretekstu, który usprawiedliwia je w sytuacji, kiedy nadmiernie przytyły.

Zobacz film: "Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych?"

- To nie jest tak, że tabletki antykoncepcyjne powodują tycie. Tyje się od nadmiernego jedzenia i złego stylu życia.

Kiedy naprawdę dochodzi do zwiększenia masy ciała pod wpływem przyjmowania hormonów, może to mieć związek z dwoma zjawiskami.

- Po pierwsze możemy mieć do czynienia z sytuacją, że kobieta jest chora. Wcześniej ma problemy hormonalne, jakieś niedoczynności albo nadczynności, ale naturalne mechanizmy regulacji potrafią niwelować te zaburzenia. Ta osoba nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że coś jest nie tak. Natomiast w momencie wprowadzenia antykoncepcji hormonalnej ten mechanizm się burzy.

- Hormony, takie jak estrogeny, progesteron z jajników, LH, FSH z przysadki, są praktycznie w zaniku, bo ich wydzielanie jest hamowane przez estrogeny i gestageny zawarte w tabletkach antykoncepcynych. To doprowadza do rozregulowania wspomnianego wcześniej mechanizmu naprawczego i istniejące uprzednio faktyczne zaburzenia, powodują szybki i trudny do opanowania wzrost masy ciała - wyjaśnia ginekolog.

Ginekolog dodaje, że wtedy po wykonaniu szczegółowych badań, można indywidualnie dobrać rodzaj tabletek. Dzięki temu pacjentka wraca do normalnej wagi.

3. Zatrzymanie wody w organizmie to efekt uboczny, który minie

- Czasami mamy też do czynienia z sytuacją, kiedy po rozpoczęciu przyjmowania pigułek gwałtownie tyjemy, już w ciągu pierwszych dwóch tygodni. Mówiąc opisowo, rośniemy w oczach. Ten "efekt" może się utrzymywać do kilku tygodni, nawet po odstawieniu antykoncepcji. Ma to związek z zatrzymaniem wody w organizmie i to jest sytuacja, w której pacjentkom dużo trudniej zrzucić wagę.

Magdalena Grochecka wyjaśnia, że każdy przypadek jest indywidualny, więc trudno wcześniej przewidzieć reakcję konkretnej pacjentki na dane tabletki.

- Nie robi się badań hormonalnych przed rozpoczęciem przyjmowania antykoncepcji. To nie ma sensu. Nie da się sprawdzić wszystkich parametrów, tego, jak dana kobieta zareaguje na hormony.

W przypadku pacjentek, które gwałtownie tyją pod wpływem tabletek, często zdarza się, że to są osoby, które mają insulinooporność. Zbadanie wcześniej samej glukozy nie wystarczy. Natomiast jeśli już wiemy, że jakiś problem występuje, jesteśmy w stanie odpowiednio dopasować tabletki do danego przypadku - dodaje ginekolog.

Doktor Magdalena Grochecka zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem w zakresie ginekologii i położnictwa. Jest związana m.in. z warszawskim Szpitalem Praskim. Prowadzi zajęcia ze studentami z ginekologii i położnictwa na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze