Trwa ładowanie...

Czy badania medyczne są drogie?

Avatar placeholder
29.01.2024 10:32
Materiał sponsorowany przez Polisoteka.pl
Czy badania medyczne są drogie?
Czy badania medyczne są drogie? (unsplash)

Ogromne postępy w diagnostyce medycznej stanowią niezwykle ważną informację dla pacjentów. Nowoczesne badania pozwalają na dużo dokładniejsze oraz szybsze diagnozowanie ewentualnych schorzeń i rozmaitych nieprawidłowości. Jednak pacjenci coraz częściej martwią się kosztami związanymi z wykonywaniem takich badań. Co prawda, zdrowie jest czymś bezcennym, ale w dobie rosnącej inflacji dużo uważniej monitorujemy wszelkie wydatki. Dlatego też w tym artykule skupimy się na kwestii kosztów związanych z wykonywaniem różnych badań diagnostycznych. Przedstawimy średnie ceny najpopularniejszych badań oraz opiszemy czynniki, które mogą mieć wpływ na wysokość takich cen.

Dlaczego pacjenci coraz częściej wykonują badania prywatnie?

W teorii ceny badań medycznych nie powinny mieć większego znaczenia dla pacjentów, ponieważ zdecydowana większość Polaków posiada ważne ubezpieczenie zdrowotne. Osoby objęte taką ochroną mogą więc liczyć na to, że NFZ pokryje koszt wykonania praktycznie wszystkich badań. Wystarczy tylko okazać skierowanie od specjalisty, które uprawnia do wykonania określonych badań.

Niestety, częstym problemem jest czas oczekiwania na wykonanie zleconych badań. Ta kwestia już od wielu lat pozostaje ogromną bolączką całego systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Oczywiście wspomniany problem nie pojawia się zawsze. Istnieją bowiem określone badania (np. liczne badania krwi), które praktycznie zawsze można wykonać od ręki. Dużo gorzej jest w przypadku bardziej zaawansowanych badań wymagających użycia specjalistycznej aparatury. Tutaj przykładem mogą być badania rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Przy takich badaniach czas oczekiwania z reguły wynosi przynajmniej kilka tygodni.

Oczywiście pacjenci mogą poszukać placówki, która zaoferuje możliwość szybszego wykonania zleconego badania. Jeżeli jednak to się nie uda, jedyną alternatywą pozostaje wykonanie badania prywatnie. Jest to w zasadzie jedyna opcja dla pacjentów, którym zależy na szybkiej diagnozie i rozpoczęciu leczenia. Ma to jednak swoją cenę i to dosłownie, ponieważ za badanie o charakterze prywatnym płaci pacjent. Jeśli ktoś się na to zdecyduje, nie może później ubiegać się o zwrot kosztów badania.

Czy badania medyczne są drogie?

Odpowiedź na to pytanie brzmi – to zależy. Ceny badań medycznych są w praktyce bardzo mocno zróżnicowane. Niektóre badania można wykonać dosłownie za kilka lub kilkanaście złotych. Inne z kolei stanowią już wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Natomiast za najdroższe badania trzeba nieraz zapłacić kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych.

O jakich badaniach mowa? Zacznijmy od tych najtańszych badań medycznych. Ich niska cena wynika przede wszystkim z dużej dostępności oraz braku konieczności angażowania wysoce specjalistycznej aparatury. Do tej kategorii należą przede wszystkim badania laboratoryjne, a więc: badania krwi, badania moczu i kału. W ich przypadku pobranie materiału do badań przebiega bardzo szybko, a w niektórych przypadkach odpowiadają za to sami pacjenci. Dodatkowo laboratoryjna ocena próbek nie jest zbyt kosztowna. Dzięki temu ceny podstawowych badań tego typu wynoszą średnio kilkanaście złotych. Tyle kosztuje np. morfologia oraz ogólne badanie moczu. Tylko za niektóre badania (np. hormonalne lub badania poziomu minerałów) trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych.

Jeśli chodzi o nieco droższe badania, one często wymagają już użycia określonej aparatury. Jednak z drugiej strony nadal są one na tyle powszechne, że ich ceny nie są wysokie. Do tej kategorii można zaliczyć np. wszystkie badania USG. Są one bardzo cenione w diagnostyce ze względu na ich wysoki profil bezpieczeństwa oraz czułość diagnostyczną. Za badanie USG trzeba średnio zapłacić od 80 do 200 złotych. Podobnie wyglądają stawki w przypadku podstawowych badań serca (np. EKG).

Najdroższe badania medyczne to z kolei takie wymagające zarówno użycia specjalistycznej aparatury, jak i obecności specjalistów. Te dwa czynniki w głównej mierze wpływają na ich wysoką cenę. Do grona takich badań można zaliczyć przede wszystkim:

  • badania rezonansu magnetycznego – ceny od 300 do nawet 1500 złotych*;
  • badania tomografii komputerowej – ceny od 200 do około 1000 złotych*;
  • badania gastroskopii i kolonoskopii – ceny wynoszą średnio kilkaset złotych*;

*Opisane ceny badań mogą być wyższe w przypadku konieczności podania dodatkowych środków (np. środków kontrastowych lub znieczulenia).

Kiedy warto zdecydować się na wykonanie badania prywatnie?

Tak naprawdę trudno jest w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy bowiem od indywidualnej sytuacji pacjenta. Dla niektórych osób dodatkowy wydatek rzędu kilkuset złotych nie będzie poważniejszym problemem, natomiast inni mocno go odczują. Dlatego warto wziąć pod uwagę przede wszystkim dwa czynniki, czyli stan zdrowia i czas oczekiwania na wykonanie badania w ramach NFZ.

W przypadku oceny stanu zdrowia szczególnie duże znaczenie będzie mieć opinia lekarza. Jeżeli lekarz zaleci możliwie szybkie wykonanie badania, warto zastanowić się nad skorzystaniem z prywatnej opieki.

Drugim ważnym czynnikiem jest czas oczekiwania na badanie, który może zależeć nie tylko od rodzaju badania, ale także od miejsca jego wykonania. Pacjenci już od dawna zgłaszają, że średni czas oczekiwania na badanie jest niższy w określonych województwach. Jeśli faktycznie tak jest, rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z możliwości wykonania badania w innym mieście. Jednak wtedy warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik, czyli koszty podróży lub zakupu paliwa. Ich wysokość może bowiem sprawić, że to prywatne wykonanie badania w okolicy będzie bardziej opłacalne.

Badania medyczne w ramach prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych i pakietów

Braki w zakresie dostępu do badań medycznych są więc ewidentne. Pacjenci w wielu sytuacjach muszą szukać sposobów na to, aby móc wykonać zlecone badanie szybciej. Jednak niektóre osoby miały dość takich przypadków i zdecydowały się na inne rozwiązanie. Alternatywą w tej sytuacji mogą być przecież prywatne badania medyczne.

Ich przebieg oraz opis zazwyczaj nie różni się od tych wykonanych w ramach skierowania. Jedyną różnicą jest kwestia odpłatności. Jeśli pacjent zdecyduje się na niepubliczne wykonanie badania, będzie musiał zapłacić za nie z własnej kieszeni. Od tej reguły obowiązuje w zasadzie tylko jeden wyjątek.

Jedynym sposobem na uzyskanie refundowanej pomocy w ramach niepublicznej opieki lekarskiej jest pakiet medyczny lub ubezpieczenie zdrowotne. Obydwa te świadczenia mają zapewnić ich posiadaczom dostęp do prywatnych usług medycznych. Jeśli chodzi o zakres takich świadczeń, zależy on przede wszystkim od warunków zawartej umowy. Niektóre usługi mogą być całkowicie darmowe, a inne objęte częściową odpłatnością.

Warto jednak dodać, że średnie ceny pakietów medycznych i ubezpieczeń zdrowotnych wynoszą około 100-200 złotych na miesiąc. Za tę cenę można już uzyskać dostęp do pakietu gwarantującego refundację wielu zaawansowanych badań. To z kolei najlepiej pokazuje, dlaczego może to być naprawdę opłacalna inwestycja.

Obecnie istnieją dwa główne sposoby na uzyskanie ochrony w ramach opisanych świadczeń. Niektóre osoby mogą uzyskać taką ochronę odgórnie za sprawą grupowego ubezpieczenia albo pakietu dla pracowników. Coraz większa część pracodawców oferuje bowiem pracownikom dodatkowe benefity w postaci opisanych świadczeń.

Jeżeli jednak pracodawca nie oferuje takiego pakietu lub ubezpieczenia, każda dorosła osoba może kupić go samodzielnie. W tym celu naprawdę warto odwiedzić stronę partnera tego tekstu. Serwis Polisoteka.pl to nowoczesna platforma dedykowana osobom zainteresowanym zakupem ubezpieczeń lub innych świadczeń tego typu. Za pomocą tego serwisu można wyszukiwać oraz porównywać poszczególne oferty. Ponadto Polisoteka umożliwia wygodne zamawianie świadczeń online.

Podsumowanie

Ceny badań medycznych mogą zależeć od wielu różnych czynników. Kluczowe znaczenie mają jednak tutaj aspekty, takie jak: dostępność danego badania, koszty związane z jego wykonaniem oraz konieczność użycia zaawansowanej aparatury. Co jasne, koszty badań medycznych w teorii nie powinny mieć dla pacjentów znaczenia, bo za ich refundację odpowiada NFZ. Jednak dostępne terminy takich badań są często na tyle odległe, że pacjenci decydują się na wykonanie ich prywatnie. Wówczas jedynym sposobem na to, aby za nie nie płacić, będzie skorzystanie z refundacji gwarantowanej przez pakiet medyczny lub ubezpieczenie zdrowotne. Obydwa świadczenia tego typu można kupić za pomocą serwisu Polisoteka.pl.

Materiał sponsorowany przez Polisoteka.pl
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze