Dlaczego wolimy partnerów o takim samym wykształceniu?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego zakochałeś się w tej konkretnej osobie? Naukowcy odkryli prawdopodobną przyczynę naszego zauroczenia. Okazuje się, że nie jest to błysk w oku, cudowny, szczery uśmiech, ani też porozumienie dusz.

Brytyjscy naukowcy twierdzą, że prawdziwy powód może być znacznie bardziej pragmatyczny - motyle w naszym brzuchu mogą być spowodowane przez poziom wykształcenia partnera.

Badania sugerują, że może to byś spowodowane tym, że geny prowadzą nas do relacji z kimś, kto ma podobny poziom wykształcenia.

Badaniami objęto około 1 600 osób w Wielkiej Brytanii. Wszyscy byli w związku małżeńskim lub mieszkali razem ze swoim partnerem. Naukowcy odkryli, że osoby z genami sugerującymi wybitne osiągnięcia edukacyjne mają tendencję do łączenia się w pary i posiadania dzieci z osobami o podobnym zapisie w DNA.

Naukowcy wiedzieli już od pewnego czasu, że ludzie zwykle wybierają partnerów z grona kolegów o podobnych cechach - to zjawisko określa się mianem "kojarzenia selektywnego". Jednak twierdzą oni, że jest to jedno z pierwszych badań, które sugerowałyby, że geny odgrywają rolę w wyborze partnera o podobnym poziomie edukacji.

"Nasze wyniki pokazują silne dowody na obecność genetycznego czynnika kierującego procesem kojarzenia selektywnego, jakim jest edukacja w Wielkiej Brytanii" - powiedział współautor badania David Hugh-Jones, który jest starszym wykładowcą w Szkole Ekonomii na Uniwersytecie Wschodniej Anglii.

10 wyjątkowych zalet małżeństwa

Od tej pory to, co było „twoje”, staje się „wasze”. Teraz będziecie wspólnie podejmować zarówno te ważne, jak i mniej ważne decyzje. We dwójkę będzie to...

Aby sprawdzić, czy ten związek może być uzależniony od innych czynników, takich jak bliskość geograficzna, Hugh-Jones i jego zespół postanowili przypadkowo dopasować do danej osoby przypadkowego partnera o tym samym poziomie edukacji i z podobnego obszaru geograficznego.

Naukowcy odkryli, że wynik wpływu genu w oryginalnych parach wykazał większe podobieństwa niż w losowych parach.

"Konsekwencje związku kojarzenia selektywnego z możliwościami edukacyjnymi i poznawczymi są istotne dla społeczeństwa i dla genetycznego obrazu, a zatem ewolucyjnego rozwoju kolejnych pokoleń" - powiedział Hugh-Jones w informacji prasowej uniwersytetu.

Podczas badania nie dowiedziono związku przyczynowo-skutkowego. Naukowcy stwierdzili, że ten rodzaj selekcji genetycznej mogłyby zwiększyć nierówności genetyczne i społeczne w przyszłych pokoleniach.

"Kiedy rosnące nierówności społeczne są częściowo napędzane przez rosnące nierówności biologiczne, nierówności w społeczeństwie mogą być trudniejsze do pokonania, a skutki kojarzenia selektywnego mogą gromadzić się w każdym pokoleniu" - powiedział Hugh-Jones.

Badanie zostało opublikowane niedawno w czasopiśmie "Intelligence".

Wybór partnera życiowego jest bardzo istotny. Trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych aspektów. Stosunek drugiej osoby do dzieci, naszych przyjaciół i rodziny oraz to czy zgadzamy się w najistotniejszych dla nas życiowych kwestiach. A więc pamiętajmy, że wybieramy również partnera do wychowywania dzieci, jedzenia posiłków, rozmów, towarzysza wycieczek, wakacji i czasu wolnego oraz towarzysza na emeryturze.

Marta Pawlak, 9 miesięcy temu

Psychologia

Komentarze (4)

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - psychologia
Zdrada

Dlaczego zdradzamy? (WIDEO)

Dlaczego zdradzamy? (WIDEO) Odtwórz wideo

Dlaczego jedno z partnerów zaczyna regularnie zdradzać? Dlaczego niektórzy po zdradzie odczuwają jeszcze większą ochotę na kontakt z partnerem (...) grupowego, mogło dojść do zjawiska...

Alergia pokarmowa - charakterystyka, przyczyny, symptomy, alergia na białko, leczenie

Zobacz, dlaczego chorujemy na alergie (WIDEO)

Zobacz, dlaczego chorujemy na alergie (WIDEO) Odtwórz wideo

Dlaczego chorujemy na alergię? - abcZdrowie Ostatnio liczba zachorowań na alergię wzrosła. Może to być spowodowane większym naciskiem na higienę (...) w życiu codziennym i mniejszą ilością bakterii, z którymi się stykamy. Tym samym...

Owoce

4 znaki, które świadczą o tym, że jesz za dużo owoców

4 znaki, które świadczą o tym, że jesz za dużo owoców

Owoce - nie zawsze zdrowie Są zdrowe, stanowią doskonałą przekąskę, zawierają witaminy i antyoksydanty. Jadamy je dość często. Wolimy je od warzyw (...) w jelicie cienkim i tam - mając kontakt z mikroflorą - fermentować. Jaki jest wynik...

Jak osiągnąć rozkosz?

Seks nie jest celem samym w sobie (WIDEO)

Seks nie jest celem samym w sobie (WIDEO) Odtwórz wideo

w sobie, ale przeżycie tej chwili jako wyrazu najwyższej bliskości między partnerami. Jak zauważa psycholog mgr Anna Białous, nie powinniśmy traktować seksu, jako swego (...) np. punkt A, wielu partnerów wpadło w pułapkę...

Migrena

Dlaczego na migrenę cierpią głównie kobiety?

Dlaczego na migrenę cierpią głównie kobiety?

życia, czyli w takim okresie, gdy muszą realizować wiele obowiązków domowych i zawodowych. Migrena przeszkadza w aktywnym życiu i często uniemożliwia (...) i bóle głowy. Migrena a dojrzewanie Migrena wśród dzieci pojawia się mniej więcej...

Ruch LGBT

Drag queen (WIDEO)

Drag queen (WIDEO) Odtwórz wideo

. Istnieje niepisana zasada, że na żadnym z występów drag queen nie może wystąpić w takim samym samym stroju. Występy drag queen mają miejsce na scenach