Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Czy można powstrzymać cukrzycę? Naukowcy pracują nad nowym rozwiązaniem

Czy cukrzyca typu drugiego w czasie swojego trwania może przejść w remisję? Naukowcy z Uniwersytetu McMaster próbują odpowiedzieć na to pytanie. Aktualnie badania nad leczeniem cukrzycy wskazują skupienie się na intensywnej diecie, aktywności fizycznej i leczeniu farmakologicznym przez 3 miesiące.

Po tym okresie przeprowadza się poszukiwania, czy cukrzyca faktycznie dała za wygraną i uległa remisji. „Wydaje się, że taki system może działać u 40 proc. chorych”- mówi dr Hertzel Gerstein, Profesor medycyny Uniwersytetu McMaster, który jest także endokrynologiem.

„Niektóre badania sugerują, że nawet 10 proc. chorych na cukrzycę uzyskuje remisję samą dietą i aktywnością fizyczną. Inne mówią o większym prawdopodobieństwie remisji przy intensywnej farmakoterapii. Musimy wypróbować każdą z tych opcji” - dodaje dr Hertzel Gerstein.

Na podstawie badań pilotażowych, które zostały ukończone przez 83 osoby, można stwierdzić, ze wyniki są obiecujące, mówi dr Natalia McInnes, asystent profesora na Uniwersytecie McMaster.

Uczestnicy badania są zachęcani do umiarkowanej aktywności fizycznej przez 30 minut dziennie 5-6 dni w tygodniu, dostają także indywidualne porady, jak poprawić ich dietę i stosować 3 leki na cukrzycę przez 3 miesiące, które następnie są odstawiane. Pacjenci składają także częste wizyty w klinice, które mają pomóc w modyfikacji stylu życia.

Jak dodaje McInnes uczestnicy badania chwalą sobie i postrzegają jako ciekawe doświadczenie branie udziału w tym eksperymencie. Jedna z uczestniczek po dwóch miesiącach terapii zrzuciła ponad 15 kilogramów na wadze, a poziom cukru we krwi ustabilizował się.

Jak zmniejszyć ryzyko cukrzycy?

Stężenie glukozy we krwi odgrywa istotną rolę w etiologii cukrzycy, dlatego w trosce o zdrowie warto ograniczać ilość cukru oraz węglowodanów prostych...

"Kompleksowe podejście całego zespołu oferowane w tym badaniu pomogło mi w realizacji moich celów, obniżyć poziom cukru we krwi i odzyskać kontrolę nad moim zdrowiem”- dodaje.

„Po ośmiu tygodniach poziom cukru we krwi jest na dobrym poziomie, a ja czuje się znacznie lepiej” - kontynuuje pacjentka, u której wykryto cukrzycę ponad 6 lat temu.

Poza kliniką Boris, ośrodkiem badawczym w Hamilton, badania trwają także w Toronto, Londynie i Montrealu. Szacuje się, że potrwają one dwa lata.

Dieta osoby chorej na cukrzycę

Zdrowa, zbilansowana dieta jest podstawą zdrowia cukrzyka. Dieta cukrzycowa powinna opierać się na zasadach zdrowego żywienia, takich samych, jakie obowiązują...

Eksperyment w ośrodku badawczym w Hamilton finansowany jest przez kilka firm farmaceutycznych. Aby zakwalifikować się do badania, należy mieć wykrytą cukrzycę przynajmniej osiem lat temu i nie przyjmować insuliny.

Niezależnie od badań, zachorowalność na cukrzycę wzrasta lawinowo, bowiem jest ona skorelowana z otyłością (jako jedna z głównych przyczyn zachorowania). Cukrzyca typu drugiego to tak zwana cukrzyca insulinoniezależna lub cukrzyca wieku dorosłego. Według badań z 2010 na cukrzycę typu drugiego choruje ponad 280 milionów ludzi na świecie.

Lek. Mateusz Nawrocki, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...