Trwa ładowanie...

Czy można powstrzymać cukrzycę? Naukowcy pracują nad nowym rozwiązaniem

Lek. Mateusz Nawrocki
28.10.2016 21:12
Czy można powstrzymać cukrzycę? Naukowcy pracują nad nowym rozwiązaniem
Czy można powstrzymać cukrzycę? Naukowcy pracują nad nowym rozwiązaniem

Czy cukrzyca typu drugiego w czasie swojego trwania może przejść w remisję? Naukowcy z Uniwersytetu McMaster próbują odpowiedzieć na to pytanie. Aktualnie badania nad leczeniem cukrzycy wskazują skupienie się na intensywnej diecie, aktywności fizycznej i leczeniu farmakologicznym przez 3 miesiące.

Po tym okresie przeprowadza się poszukiwania, czy cukrzyca faktycznie dała za wygraną i uległa remisji. „Wydaje się, że taki system może działać u 40 proc. chorych”- mówi dr Hertzel Gerstein, Profesor medycyny Uniwersytetu McMaster, który jest także endokrynologiem.

„Niektóre badania sugerują, że nawet 10 proc. chorych na cukrzycę uzyskuje remisję samą dietą i aktywnością fizyczną. Inne mówią o większym prawdopodobieństwie remisji przy intensywnej farmakoterapii. Musimy wypróbować każdą z tych opcji” - dodaje dr Hertzel Gerstein.

Cukrzyca typu drugiego najczęściej występuje u dorosłych
Cukrzyca typu drugiego najczęściej występuje u dorosłych (123RF)
Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Na podstawie badań pilotażowych, które zostały ukończone przez 83 osoby, można stwierdzić, ze wyniki są obiecujące, mówi dr Natalia McInnes, asystent profesora na Uniwersytecie McMaster.

Uczestnicy badania są zachęcani do umiarkowanej aktywności fizycznej przez 30 minut dziennie 5-6 dni w tygodniu, dostają także indywidualne porady, jak poprawić ich dietę i stosować 3 leki na cukrzycę przez 3 miesiące, które następnie są odstawiane. Pacjenci składają także częste wizyty w klinice, które mają pomóc w modyfikacji stylu życia.

Jak dodaje McInnes uczestnicy badania chwalą sobie i postrzegają jako ciekawe doświadczenie branie udziału w tym eksperymencie. Jedna z uczestniczek po dwóch miesiącach terapii zrzuciła ponad 15 kilogramów na wadze, a poziom cukru we krwi ustabilizował się.

Jak zmniejszyć ryzyko cukrzycy?
Jak zmniejszyć ryzyko cukrzycy? [10 zdjęć]

Poziom glukozy we krwi odgrywa istotną rolę w etiologii cukrzycy, dlatego w trosce o swój stan zdrowia

zobacz galerię

"Kompleksowe podejście całego zespołu oferowane w tym badaniu pomogło mi w realizacji moich celów, obniżyć poziom cukru we krwi i odzyskać kontrolę nad moim zdrowiem”- dodaje.

„Po ośmiu tygodniach poziom cukru we krwi jest na dobrym poziomie, a ja czuje się znacznie lepiej” - kontynuuje pacjentka, u której wykryto cukrzycę ponad 6 lat temu.

Poza kliniką Boris, ośrodkiem badawczym w Hamilton, badania trwają także w Toronto, Londynie i Montrealu. Szacuje się, że potrwają one dwa lata.

Dieta osoby chorej na cukrzycę
Dieta osoby chorej na cukrzycę

Zdrowa, zbilansowana dieta jest podstawą zdrowia cukrzyka. Dieta cukrzycowa powinna opierać się na zasadach

zobacz galerię

Eksperyment w ośrodku badawczym w Hamilton finansowany jest przez kilka firm farmaceutycznych. Aby zakwalifikować się do badania, należy mieć wykrytą cukrzycę przynajmniej osiem lat temu i nie przyjmować insuliny.

Niezależnie od badań, zachorowalność na cukrzycę wzrasta lawinowo, bowiem jest ona skorelowana z otyłością (jako jedna z głównych przyczyn zachorowania). Cukrzyca typu drugiego to tak zwana cukrzyca insulinoniezależna lub cukrzyca wieku dorosłego. Według badań z 2010 na cukrzycę typu drugiego choruje ponad 280 milionów ludzi na świecie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze