Trwa ładowanie...

Czym jest kamica nerkowa?

 Aleksandra Miłosz
Aleksandra Miłosz 11.12.2023 09:27
Czym jest kamica nerkowa?
Czym jest kamica nerkowa? (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock)

Utworzenie się złogów w nerkach, potocznie zwanych kamieniami, nie musi od razu dawać bolesnych i przykrych dolegliwości. Możliwe jest nawet, że ich obecność nie będzie dawała nam się we znaki przez długie lata. Wbrew pozorom nie jest to dobre dla naszego organizmu, ponieważ w tym czasie kamienie będą się powiększać i stopniowo zajmować coraz większe przestrzenie w nerkach. Co więc powinno nas zaniepokoić, jeśli nie zawsze wystąpuje ból nerki? Niepokojącym objawem będzie tępy ból pleców oraz tzw. kolka nerkowa.

spis treści

1. Jak powstaje kamica nerkowa?

Kamica nerkowa może wystąpić praktycznie u każdego z nas. Nerki są szczególnie wrażliwe na powstawanie kamieni, ponieważ ich rolą jest filtrowanie substancji, które przyjmujemy i wyodrębnianie z nich składników trujących bądź szkodliwych. W normalnym przypadku substancje te są wydalane z naszych organizmów wraz z moczem. Czasem dzieje się jednak tak, że nie wszystkie produkty filtracji są usuwane i odkładają się w formie tzw. piasku. Przemienia się on stopniowo w coraz większe kamienie zalegające w nerkach.

Dowiedz się więcej

2. Czynniki ryzyka

Zobacz film: "Co to jest układ moczowy?"

Istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia kamicy nerkowej u osób, u których często występują specyficzne dolegliwości. Na kamicę nerkową w większym stopniu narażeni są ci, u których występuje zaburzenie w wydalaniu moczu z organizmu, które może być związane np. z przerostem gruczołu krokowego. To właśnie dlatego mężczyźni są czterokrotnie bardziej narażeni na wystąpienie kamicy niż kobiety.

Czynnikiem ryzyka narażone są też osoby, które często i w dużych dawkach przyjmują witaminę C oraz pacjenci chorzy na nadczynność przytarczyc. Kamica nerkowa może też wystąpić u tych, którzy przeszli operację jelita cienkiego oraz przyjmujących duże dawki witaminy D. U kobiet kamica występuje najczęściej w trakcie ciąży, kiedy zwykle dochodzi do bakteryjnych infekcji dróg moczowych.

3. Co robić, gdy wystąpią objawy kamicy?

Sonda: Najważniejsze przy wyborze preparatów na kamicę nerkową

Sonda: Najważniejsze przy wyborze preparatów na kamicę nerkową

Czy wiesz, co jest najważniejsze przy wyborze preparatów na kamicę nerkową? Weź udział w sondzie i sprawdź, na jakie aspekty leków zwracają uwagę inni użytkownicy.

Jeżeli objawy kamicy nerkowej występują u nas po raz pierwszy, to niezwłocznie powinniśmy skontaktować się z lekarzem. Powinien nas zaniepokoić ból pleców, gorączka, dreszcze, a niekiedy nawet wystąpienie tzw. kolki nerkowej. Jest to niezwykle silny ból, powstający nagle, który przez wielu porównywany jest z bólami porodowymi. Kolka powstaje, gdy kamienie nerkowe przesuwają się w stronę moczowodu, podrażniają go i zatykają.

Innymi objawami jest częste parcie na pęcherz i uczucie potrzeby ciągłego oddawania moczu. Jeżeli kiedyś już wystąpiły u nas objawy kamicy nerek, to możemy samodzielnie rozpocząć leczenie lekami, które przy ostatnim ataku bólu nerek przepisał nam lekarz. Jednak pod żadnym pozorem nie powinno się stosować samodzielnego leczenia w przypadku dzieci i kobiet w ciąży.

4. Leczenie kamicy nerkowej

Rzowiąż quiz

Rzowiąż quiz

Czy znasz naturalne sposoby na kamicę nerkową?

Szacuje się, że prawie 70% pacjentów cierpiących na kamicę nerkową można wyleczyć farmakologicznie. Takim chorym podaje się leki przeciwbólowe i rozkurczowe oraz duże ilości płynów, które mają w doprowadzić do szybszego wypłukania kamienia. W wypadku większych kamieni stosuje się litotrypsję, która polega na rozbijaniu kamieni ultradźwiękami, oraz endoskopię, która jest poważnym zabiegiem przeprowadzanym pod całkowitą narkozą. Powszechnie stosowana jest też laparoskopia, którą przeprowadza się poprzez rozcięcie skóry na brzuchu.

5. Do czego prowadzi nieleczona kamica nerkowa?

Nieleczona kamica nerkowa może nieść ze sobą bardzo poważne powikłania. Pierwszym z nich jest wodonercze, prowadzące do roponercza, które z kolei może spowodować sepsę, czyli ogólne zakażenie organizmu. Innym powikłaniem jest ostre uszkodzenie nerek oraz nefropatia zaporowa – utrudnienie odpływu moczu poprzez niedrożność dróg moczowych. Powikłania kamicy nerkowej są tak niebezpieczne, że od razu po jej rozpoznaniu należy niezwłocznie podjąć odpowiednie leczenie.

Kamica nerkowa to poważna choroba, charakteryzująca się dużą bolesnością. Można jednak uniknąć jej przykrych objawów i ataków kolki poprzez codzienną profilaktykę. Przede wszystkim pamiętajmy, aby pić dużo płynów. Ich moczopędne działanie sprawi, że łatwiej będzie pozbyć się zalegającego piasku z organizmu. Pacjenci powinni stosować także odpowiednią dietę na kamicę nerkową. Polega ona na ograniczeniu mięsa i soli, a także zwiększeniu dawki owoców i warzyw.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze