Leczenie kamicy nerkowej

Kolka nerkowa, która jest jednym z objawów kamicy nerkowej, przydarza się u 10% mężczyzn i 5% kobiet przynajmniej raz w życiu. Statystycznie można się jej spodziewać pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Jednocześnie sama kamica nerkowa jest nieprzyjemną chorobą, a jeżeli u kogoś wystąpił pierwszy napad, istnieje 50% prawdopodobieństwa, że w ciągu kolejnych lat (od 5 do 10 lat) pojawią się następne. Czego więc powinniśmy się dowiedzieć z myślą o dobrej kondycji zdrowotnej naszych nerek?

Ogólnie o kamicy nerkowej

Istnieją różne podziały kamicy nerkowej, a rozróżnia się je na podstawie przyczyn powstania, cech fizycznych, ulokowania złogu czy składu chemicznego. W praktyce najbardziej popularny jest ostatni z nich. Obejmuje on kamienie cystynowe, szczawianowe, fosforanowe i moczanowe. Kamica cystynowa wynika z wady wrodzonej. Pozostałe są w dużej mierze konsekwencją określonych nawyków żywieniowych.

Samoistne wydalenie złogu możliwe jest tylko w przypadku tych mniejszych – do 7 mm. W większości przypadków (70%) pomaga leczenie farmakologiczne. Terapia zachowawcza ma wspomagać wydalanie kamieni lub je rozpuszczać. Im mniejsza jest odległość pomiędzy samym kamieniem a pęcherzem moczowym, tym większe prawdopodobieństwo sukcesu.

Natomiast w przypadku większych kamieni stosuje leczenie aktywne: litotrypsję pozaustrojową, metody endoskopowe (przezskórna nefrolitotrypsja, ureterorenoskopia) i klasyczne leczenie operacyjne. Operacje stosuje się w ostateczności, gdy metody nieinwazyjne nie są skuteczne.

Objawy kamicy nerkowej

Jeżeli złogi nie dają objawów, zazwyczaj wykrywane są przypadkowo. Natomiast jako typowe symptomy kamicy nerkowej zalicza się: kolkowy ból w okolicach lędźwi promieniujący w dół ciała, mdłości i wymioty, trudne do opisania nieprzyjemne uczucie w obrębie jamy brzusznej, zakażenie dróg moczowych, a także krwiomocz, gorączkę i osłabienie.

Więcej o rozpoznaniu kamicy, ataku kolki nerkowej i zapobieganiu jej nawrotom

Sonda: Nawyki żywieniowe a kamica nerkowa

Żywienie ma wpływ na wiele problemów zdrowotnych. Czy uważasz, że dieta może sprzyjać powstawaniu kamieni nerkowych? Weź udział w sondzie i sprawdź, co na ten temat myślą inni użytkownicy!

Specjalistą w leczeniu nerek jest nefrolog. W przypadku zaburzeń ich funkcjonowania należy zwrócić się do lekarza, który na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia podejmie odpowiednie kroki, właściwe dla danego pacjenta i jego problemu. Wykonuje on rozpoznanie na podstawie RTG jamy brzusznej, urografii, USG jamy brzusznej oraz tomografii komputerowej jamy brzusznej i miednicy małej bez podania środka kontrastowego. Niektórym zaleca się jeszcze wykonanie badania krwi i moczu, które ustaliłyby przyczynę powstawania złogów.

W przypadku ataku w pierwszej kolejności powinna nastąpić doraźna pomoc nastawiona na uśmierzenie bólu. Pomagają leki, nawodnienie, stymulacja diurezy, a nawet ciepła kąpiel. W następnej kolejności trzeba odpowiednią metodą usunąć złogi.

Aby zapobiec nawrotom, należy m.in. zmodyfikować dietę (ograniczyć spożycia białka zwierzęcego i sodu) oraz przyjmować odpowiednie ilości płynów. U niektórych stosuje się dodatkowe środki farmakologiczne, a u wszystkich zalecane są systematyczne kontrole. Pozytywne efekty stosowania programów zapobiegania nawrotom kamicy nerkowej zachęcają do ich wdrażania i stosowania.

Komentarze (1)
~kasia
~kasia ponad rok temu

Od lat zmagałam się z moimi kg! Próbowałam różnych sposobów na pozbycie się nadwagi,raz chudłam szybko raz wolno.Jak szybko się odchudzałam to waga potem mi szybko wracała.Jedyny sposób na zdrowe odchudzanie i długotrwałe wyniki jest zmiana nawyków żywieniowych. Po co całe życie się odchudzać, ja to w końcu zrozumiałam, to jest bardzo męczące dla naszego organizmu. Nie mam już z tym problemu, zmieniłam nawyki żywieniowe, ale pomógł mi w tym polecając mi świetny program konsultant Wellness(idealnafigura.com/gberes), schudłam zdrowo, bezpiecznie, co najważniejsze utrzymuje już ponad rok świetną figurę.Każdej to polecam

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kamica nerkowa - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowanie, zapobieganie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

kolka nerkowa

~Margaret_64 • ostatni post około miesiąca temu

1

kamica_a_piwo

~monster_man • ostatni post około miesiąca temu

1

Pomocni lekarze