Trwa ładowanie...

Leczenie kamicy nerkowej

Kolka nerkowa, która jest jednym z objawów kamicy nerkowej, przydarza się u 10% mężczyzn i 5% kobiet przynajmniej raz w życiu. Statystycznie można się jej spodziewać pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Jednocześnie sama kamica nerkowa jest nieprzyjemną chorobą, a jeżeli u kogoś wystąpił pierwszy napad, istnieje 50% prawdopodobieństwa, że w ciągu kolejnych lat (od 5 do 10 lat) pojawią się następne. Czego więc powinniśmy się dowiedzieć z myślą o dobrej kondycji zdrowotnej naszych nerek?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Ogólnie o kamicy nerkowej

Istnieją różne podziały kamicy nerkowej, a rozróżnia się je na podstawie przyczyn powstania, cech fizycznych, ulokowania złogu czy składu chemicznego. W praktyce najbardziej popularny jest ostatni z nich. Obejmuje on kamienie cystynowe, szczawianowe, fosforanowe i moczanowe. Kamica cystynowa wynika z wady wrodzonej. Pozostałe są w dużej mierze konsekwencją określonych nawyków żywieniowych.

Samoistne wydalenie złogu możliwe jest tylko w przypadku tych mniejszych – do 7 mm. W większości przypadków (70%) pomaga leczenie farmakologiczne. Terapia zachowawcza ma wspomagać wydalanie kamieni lub je rozpuszczać. Im mniejsza jest odległość pomiędzy samym kamieniem a pęcherzem moczowym, tym większe prawdopodobieństwo sukcesu.

Natomiast w przypadku większych kamieni stosuje leczenie aktywne: litotrypsję pozaustrojową, metody endoskopowe (przezskórna nefrolitotrypsja, ureterorenoskopia) i klasyczne leczenie operacyjne. Operacje stosuje się w ostateczności, gdy metody nieinwazyjne nie są skuteczne.

Dowiedz się więcej

2. Objawy kamicy nerkowej

Jeżeli złogi nie dają objawów, zazwyczaj wykrywane są przypadkowo. Natomiast jako typowe symptomy kamicy nerkowej zalicza się: kolkowy ból w okolicach lędźwi promieniujący w dół ciała, mdłości i wymioty, trudne do opisania nieprzyjemne uczucie w obrębie jamy brzusznej, zakażenie dróg moczowych, a także krwiomocz, gorączkę i osłabienie.

3. Więcej o rozpoznaniu kamicy, ataku kolki nerkowej i zapobieganiu jej nawrotom

Sonda: Nawyki żywieniowe a kamica nerkowa

Sonda: Nawyki żywieniowe a kamica nerkowa

Żywienie ma wpływ na wiele problemów zdrowotnych. Czy uważasz, że dieta może sprzyjać powstawaniu kamieni nerkowych? Weź udział w sondzie i sprawdź, co na ten temat myślą inni użytkownicy!

Specjalistą w leczeniu nerek jest nefrolog. W przypadku zaburzeń ich funkcjonowania należy zwrócić się do lekarza, który na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia podejmie odpowiednie kroki, właściwe dla danego pacjenta i jego problemu. Wykonuje on rozpoznanie na podstawie RTG jamy brzusznej, urografii, USG jamy brzusznej oraz tomografii komputerowej jamy brzusznej i miednicy małej bez podania środka kontrastowego. Niektórym zaleca się jeszcze wykonanie badania krwi i moczu, które ustaliłyby przyczynę powstawania złogów.

W przypadku ataku w pierwszej kolejności powinna nastąpić doraźna pomoc nastawiona na uśmierzenie bólu. Pomagają leki, nawodnienie, stymulacja diurezy, a nawet ciepła kąpiel. W następnej kolejności trzeba odpowiednią metodą usunąć złogi.

Aby zapobiec nawrotom, należy m.in. zmodyfikować dietę (ograniczyć spożycia białka zwierzęcego i sodu) oraz przyjmować odpowiednie ilości płynów. U niektórych stosuje się dodatkowe środki farmakologiczne, a u wszystkich zalecane są systematyczne kontrole. Pozytywne efekty stosowania programów zapobiegania nawrotom kamicy nerkowej zachęcają do ich wdrażania i stosowania.

Następny artykuł: Dieta fosforanowa

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.