Najczęstsze przyczyny kamicy nerkowej
Mianem kamicy nerkowej nazywamy cztery schorzenia układu moczowego, które chociaż mają podobne objawy, to różnią się przyczynami powstawania. Kamica cystynowa jest wynikiem wady wrodzonej, kamica fosforanowa, moczanowa i szczawianowa, wynikają z błędów dietetycznych. Czy wiesz skąd biorą się kamienie w nerkach i jak możemy je leczyć?
1. Przyczyny powstawania kamicy nerkowej
Kamień to twarda, zbita masa, która może tworzyć się w nerkach, pęcherzyku żółciowym bądź pęcherzu moczowym. Kamienie mogą wystąpić w nerce i tam pozostać bądź przemieszczać się drogami moczowymi. Kamienie nerkowe powstają na skutek krystalizacji minerałów lub soli kwasów. Większość z nich jest wydalana podczas oddawania moczu, jednak czasem niektóre z nich mogą utknąć w moczowodzie, blokując normalny przepływ moczu, co wywołuje objawy chorobowe. Niekiedy kamienie są tak duże, że nie mogą być samoistnie wydalone z nerek.
Dowiedz się więcej
U każdego człowieka w ciągu życia mogą tworzyć się kamienie nerkowe. Powstają one w momencie, kiedy w organizmie zachwiana jest równowaga w produkcji moczu, co najczęściej jest związane z ilością płynów, które spożywamy, a także z tym, że do dróg moczowych dostają się substancje, które sprzyjają powstawaniu kamienia, który stanowi skutek uboczny przemiany materii.
Kamienie nerkowe pojawiają się najczęściej z powodu zbyt małego spożycia płynów, co sprawia, że mocz się zagęszcza, a substancje, które się w nim znajdują, krystalizują się. Do tego dochodzą zaburzenia metaboliczne lub utrudnienia odpływu moczu, które mogą być związane z wadami anatomicznymi, a w przypadku mężczyzn, także z przerostem gruczołu krokowego.
Powstawanie kamicy nerkowej jest także często związane z chorobami, zwłaszcza z nadczynnością tarczycy lub dną moczanową. Przyczyną kamicy nerkowej może być także długie przebywanie w łóżku z powodu choroby, na przykład w przypadku osób, które doświadczyły urazu kręgosłupa. Bakterie, które powodują ten typ kamicy, to szczepy Proteus, Klebsiella bądź Pseudomonas. Czasem kamienie tworzą się w efekcie infekcji dróg moczowych lub z powodu nadmiaru kwasu moczowego albo też zbyt małej ilości cytrynianów w moczu (zależy ona od zawartości potasu w krwi).
2. Czy możemy chronić swoje nerki i drogi moczowe przed powstawaniem kamieni?
Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak istotna jest profilaktyka i dbanie o układ moczowy. Jeżeli chcesz chronić go i przeciwdziałać powstawaniu kamieni nerkowych, powinieneś wypróbować specjalnie skondensowanych mieszanek ziół. Osobom, które mają problemy z nerkami i drogami moczowymi, poleca się preparaty ziołowe dostępne w tabletkach lub paście do rozpuszczania w wodzie. Tego rodzaju preparaty z reguły zawierają ekstrakty z korzenia pietruszki, liścia czarnej porzeczki, ziela owsa czy kwiatu czarnego bzu. Produkty te powodują eliminację wody z organizmu, a wraz z moczem z organizmu usuwane są zbędne produkty przemiany materii. To one przecież są przyczyną tworzenia się kamieni w nerkach.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.