Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Aleksandra Katarzyńska

Kolka nerkowa - objawy, leczenie, dieta

Kolka nerkowa to bardzo silny ból pleców w okolicy lędźwiowej
Kolka nerkowa to bardzo silny ból pleców w okolicy lędźwiowej

Kolka nerkowa najczęściej spowodowana jest kamicą nerkową. Kolka jest bowiem kolokwialnym określeniem bólu, pojawiającego się w przypadku kamicy. Jest to objaw powiększania się torebki nerkowej spowodowanego najczęściej zastojem moczu w nerce w wyniku zatkania drogi odpływu przez kamień.

spis treści

1. Kolka nerkowa - objawy

Sprawdź!

Sprawdź!

Czy masz predyspozycje do kamicy nerkowej? Rozwiąż quiz.

Ból ten jest bardzo silny, o charakterze rozdzierającym. Zazwyczaj kolka nerkowa rozpoczyna się w okolicy lędźwiowej, promieniuje w dół brzucha wzdłuż moczowodów, w kierunku pachwin i krocza lub w górę do łopatki.

Zobacz film: "Główne osiągnięcia polskiej transplantologii"

Kamica w wielu przypadkach nie powoduje żadnych objawów. Bóle kolkowe pojawiają się dopiero wtedy, gdy kamień zatyka drogę odpływu moczu.

Bólowi często towarzyszą nudności, wymioty, wzdęcie brzucha. Może również wystąpić gorączka i częste oddawanie moczu. W okresie ostrej kolki spowodowanej kamicą moczowodową nerka może przejściowo nie funkcjonować.

Rozpoznanie kolki nerkowej stawia się w oparciu o dokładnie zebrany wywiad i badanie przedmiotowe pacjenta. Zdarza się również przypadkowe wykrycie choroby, która nie daje objawów, podczas badania USG lub RTG jamy brzusznej z innego powodu.

2. Kolka nerkowa - leczenie

Leczenie kolki nerkowej polega na podaniu silnych leków rozkurczowych i przeciwbólowych w celu zniesienia objawów, oraz rozpoczęcia diagnostyki, która pozwoli określić dalsze postępowanie.

Sonda:

Sonda:

Czy wiesz, co jest najważniejsze przy wyborze preparatów na kamicę nerkową? Weź udział w sondzie i sprawdź, na jakie aspekty leków zwracają uwagę inni użytkownicy.

Aby zapobiec wystąpieniu ataku kolki nerkowej, należy leczyć przyczynowo, nie objawowo. Można próbować oddać kamień wraz z moczem lub usunąć go operacyjnie. Rozbijanie kamieni ultradźwiękami (ESWL) też wymaga wydalenia rozkruszonych odłamków z moczem w trakcie mikcji.

Rozkruszanie, inaczej litotrypsja polega na działaniu na kamień ultradźwiękami o takiej częstotliwości, aby kamień pękł. Jest to leczenie nieinwazyjne, bez potrzeby przecinania powłok skórnych. Ewentualnym powikłaniem badania jest moment, w którym rozkruszone kawałki kamienia mogą podrażnić błonę śluzową moczowodu prowadząc do krwawienia. Usuwanie zabiegowe natomiast wykonuje się najczęściej przez cewkę moczową dalej pęcherz moczowy i moczowód.

Niezwykle ważna w przypadku kamicy nerkowej jest profilaktyka. Zapobieganie polega przede wszystkim na stosowaniu właściwej diety. Powinna ona być dostosowana do substancji, z jakich kamień został zbudowany.

Wyróżnia się kamicę szczawianową, moczanową, fosforanową i cystynową.

Bardzo rzadko udaje się stwierdzić budowę kamienia. W przypadku jego wydalenia można go wyłapać i oddać do laboratorium, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnej kamicy przez zastosowanie odpowiedniej diety.

3. Kolka nerkowa - dieta

Zasadą, która obowiązuje we wszystkich odmianach kolki nerkowej, jest konieczność zwiększenia ilości płynów w dziennej racji pokarmowej nawet do 4-5 l na dobę. Ma to na celu poprawę diurezy, czyli zwiększenie ilości wydalanego moczu w określonej jednostce czasu. Dla wszystkich chorych na kamicę istotne znaczenie ma również ograniczenie spożywania białka do 60 g na dobę, jest ono bowiem czynnikiem zakwaszającym płyny ustrojowe.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Objawy kamicy nerkowej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze