Trwa ładowanie...

Danuta Martyniuk wyszła już ze szpitala po operacji. Wciąż czeka na drugi zabieg

Avatar placeholder
14.02.2024 14:00
Danuta Martyniuk wyszła już ze szpitala po operacji. Wiele kobiet bagatelizuje ten problem zdrowotny
Danuta Martyniuk wyszła już ze szpitala po operacji. Wiele kobiet bagatelizuje ten problem zdrowotny (East News)

Danuta Martyniuk od jakiegoś czasu zmagała się z uciążliwym problemem. Niedawno jednak zdecydowała się na operację, by poprawić komfort życia. Żona znanego wykonawcy disco polo opowiedziała o swoich doświadczeniach.

spis treści

1. Operacja Danuty Martyniuk

Danucie Martyniuk doskwierały haluksy, czyli deformacje stóp, które często powodują dyskomfort i ból. Problem stał się tak poważny, że żona gwiazdy disco polo zdecydowała się na operację.

Schorzenie nieustannie doskwierało 57-latce i utrudniało codzienne funkcjonowanie. Najgorsze były długie podróże w samochodzie, które nie mogły obyć się bez przystanków na masaż stóp.

Zobacz film: "Problem ze stopami? Wypróbuj te naturalne metody leczenia"

W końcu Danuta Martyniuk stwierdziła, że dłużej nie jest w stanie wytrzymać doskwierających jej dolegliwości i poddała się zabiegowi usunięcia haluksów. Obecnie nie jest w stanie chodzić, a noga jest w ortezie.

Operację przeprowadzono tylko na jednej stopie, żonę Zenona Martyniuka wciąż czeka drugi zabieg. Ulgę 57-latka poczuła niemal natychmiast. Nie żałuje swojej decyzji i ma nadzieję, że wkrótce uda jej się pozbyć drugiego zniekształcenia.

2. Powikłania haluksów

Haluksy to często występujące deformacje stopy, które cechuje odchylenie dużego palca na zewnątrz oraz zniekształcenie pierwszego w kości śródstopia. Powoduje to powstanie guza na stronie wewnętrznej stopy.

Schorzenie może utrudniać chodzenie, a najczęstszymi przyczynami rozwoju haluksów są nieodpowiednie obuwie, czynniki genetyczne oraz urazy stopy. Choć metod leczenia jest wiele, wybór zależy od stopnia zniekształcenia.

Regularne badania i odpowiednia profilaktyka mogą pomóc w zapobieganiu powstawaniu haluksów, często stosuje się także specjalistyczne obuwie, ortezy oraz fizjoterapię. W skrajnych przypadkach konieczna jest jednak interwencja chirurgiczna.

Leczenie deformacji jest niezbędne, gdyż bagatelizowanie problemu może doprowadzić do poważnych powikłań. W miarę postępu choroby może dojść do dalszych zniekształceń stopy, które wpłyną na równowagę i chód, co zwiększy ryzyko kontuzji.

Nieleczone haluksy mogą wiązać się ze zmianami w pracy mięśni i doprowadzić do ich osłabienia. Pogarsza się także stan stawów, co pogłębia dyskomfort i ogranicza ruchomość stopy.

Odstający na stopie guz zwiększa także ryzyko odcisków, otarć i pęcherzy, co nie tylko zwiększa ból, ale może prowadzić do niebezpiecznych infekcji skóry oraz paznokci.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze