Trwa ładowanie...

Demencję można rozpoznać przed pojawieniem się objawów. Sprawdź, czy ci grozi

Avatar placeholder
Katarzyna Głuszak 28.11.2018 12:22
Demencja to coraz częstsza i nieuleczalna dolegliwość
Demencja to coraz częstsza i nieuleczalna dolegliwość (123rf.com)

Demencja i różne formy umysłowego otępienia to coraz częściej spotykany problem. Choroby neurodegeneracyjne są niemożliwe do wyleczenia. Okazuje się, że można zauważyć ryzyko zachorowania wiele lat wcześniej i dzięki temu podjąć odpowiednią profilaktykę.

1. Duńskie odkrycie

Na Uniwersytecie Kopenhaskim przeprowadzono analizy, z których wynika, że na podstawie badań krwi można przewidzieć ryzyko wystąpienia demencji. Dzięki temu lekarze mogą w porę zlecić odpowiednią farmakoterapię, która zatrzyma postęp choroby.

Profesor Ruth Frikke-Schmidt, autorka eksperymentu, stwierdza, że wyniki badań zmian w obrębie genu APOE pozwalają z 10-letnim wyprzedzeniem wskazać komu grozi zachorowanie na demencję.

Odpowiedzialny za rozwój otępienia jest zmutowany gen, który wpływa na procesy metaboliczne i pracę mózgu, prowadząc do uszkodzeń neuronów, co skutkuje zaburzeniami pamięci i utratą zdolności poznawczych.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Zobacz też: Choroba Alzheimera - rozpoznanie i co dalej?

2. Prawdopodobieństwo zachorowania

Gen zwany APOE zwiększa ryzyko zachorowania na demencję aż o 16 proc. u kobiet co najmniej 70-letnich, zaś dla 80-letnich pań wzrost ryzyka wynosi 24 proc. U mężczyzn te same wskaźniki wynoszą odpowiednio 12 proc. po 70 r.ż. i 19 proc. po 80 r.ż.

Wiedząc, że jest się nosicielem wadliwych genów, można wcześniej zacząć zapobiegać, gdyż tej choroby nie można wyleczyć.

W analizach uwzględniono wiek, płeć i dotychczasową historię chorób pacjentów. Po sprawdzeniu stanu zdrowia ponad 100 tys. osób wskazano czynniki, które są prognostykami demencji w przyszłości.

Dzięki badaniu, które pozwoli wskazać skłonność do zachorowań, można wcześniej podjąć kroki zapobiegawcze pozwalające na dłuższe sprawne funkcjonowanie.

Zobacz też: Nagłe spadki ciśnienia krwi mogą zwiększać ryzyko demencji

3. Profilaktyka

Odpowiedzialna za duńskie badania profesor Ruth Frikke-Schmidt zwraca uwagę, że gdyby wszyscy stosowali odpowiednią dietę i prowadzili zdrowy tryb życia, zachorowalność na demencję mogłaby spaść nawet o 30 proc.

Czynnikami, które mogą sprzyjać rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych są m.in. otyłość, nadciśnienie, cukrzyca, a także palenie. Zauważono również częstość zachorowania na różnego rodzaju zaburzenia i otępienie starcze wśród osób cierpiących na depresję. Istnieją przesłanki, które wskazują, że przyczyną zarówno problemów emocjonalnych, jak i późniejszych poznawczych, są te same nieprawidłowości w zakresie budowy i pracy mózgu u danych pacjentów.

Zapobieganie demencji można praktykować samodzielnie, bez wdrażania leków, poprzez zdrową dietę, bogatą w tłuste ryby, które są źródłem kwasów omega. Ponadto aktywność fizyczna stanowi świetne remedium na zaburzenia psychiczne i choroby otępienne.

Podjęcie profilaktyki przeciwko demencji, zanim wystąpią pierwsze objawy, może z sukcesem ograniczyć ich pojawienie się w ogóle.

Zobacz też: Kwasy omega-3 poprawiają humor

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze