10 symptomów, których mężczyzna nie powinien ignorować
Istnieje grupa mężczyzn, którzy notorycznie ignorują symptomy chorób i unikają wizyt lekarskich tak długo, jak to możliwe. Długotrwałe ukrywanie bólu i odkładanie badań może mieć tragiczne skutki.
Wiele z pozoru błahych dolegliwości to objawy poważnych schorzeń. Przedstawiamy 10 symptomów, których mężczyzna nie powinien lekceważyć.
1. Duży brzuch
Kiedy obwód talii staje się większy niż obwód bioder, rośnie ryzyko cukrzycy i chorób serca. Panowie z tzw. brzuszkiem piwnym powinni też obawiać się udaru, bezdechu sennego i artretyzmu.
Jak się pozbyć tłuszczu z brzucha? Niestety, nie ma żadnych cudownych preparatów. Dieta połączona z aktywnością fizyczną to najlepsza i najskuteczniejsza recepta. Należy ograniczyć spożywanie gazowanych, słodkich napojów, alkoholu i tłustych przekąsek.
Mężczyźni zmagający się z otyłością nie powinni od razu podejmować forsownych treningów. Intensywność ćwiczeń należy zwiększać z czasem. Najważniejsza jest regularność.
2. Zaparcia
Po 50. roku życia zarówno mężczyźni, jak i kobiety częściej skarżą się na problem zaparć. Częste zatwardzenia to wina złej diety, spadku aktywności fizycznej, przyjmowania leków i różnych schorzeń.
Na sporadyczne zaparcia pomogą leki bez recepty. Jeśli jednak problem z wypróżnianiem trwa dłużej niż dwa tygodnie, to znak, że coś złego dzieje się w jelicie grubym. Mężczyźni powinni wiedzieć, że rak jelita grubego to trzeci nowotwór pod względem liczby zachorowań w Polsce.
3. Zaburzenia erekcji
Dla większości mężczyzn zaburzenia erekcji to problem wstydliwy, dlatego rzadko udają się po poradę do specjalisty. Mało panów wie, że cierpi nie tylko ich życie seksualne, ale również zdrowie. Zaburzenia erekcji mogą być objawem choroby serca.
Zwykle pojawiają się u osób, które mają podwyższony poziom cholesterolu, cukrzycę albo choroby nerek. Problemów ze wzwodem nie można lekceważyć. W razie potrzeby lekarz zleci dodatkowe badania, by wykluczyć poważniejsze choroby.
4. Oparzenia słoneczne
Wielu panów uważa, że używanie kosmetyków innych niż mydło jest niemęskie. Nie stosują więc kremów z filtrami przeciwsłonecznymi. Z wakacji wracają z intensywną opalenizną, która jednak jest nie tylko oznaką udanego wypoczynku, ale również braku dbałości o zdrowie.
Rak skóry to poważny problem, który dotyczy nie tylko kobiet, ale też mężczyzn. Dlatego panowie powinni unikać słońca i bronić się przed jego działaniem, stosując preparaty z filtrami zarówno do twarzy, jak i reszty ciała.
5. Niestrawność
Zgaga to często wynik niezbyt zdrowej diety, obfitującej w alkohol i pikantne potrawy. Kiedy jednak staje się codzienną dolegliwością, należy zacząć się martwić. Powracająca dolegliwość może być oznaką choroby refluksowej przełyku, która nieleczona będzie mieć prawdopodobnie poważne konsekwencje (takie jak np. rak przełyku).
Można jej uniknąć, ograniczając spożycie pewnych produktów, wśród których znajdują się: gotowe posiłki, słodycze, gazowane napoje, alkohol, czekolada, orzechy, kawa, tłuste produkty, kwaśne owoce i soki. Mężczyźni ze zgagą powinni też rzucić palenie i postarać się schudnąć.
W aptekach dostępnych jest wiele środków na tę dolegliwość, które można kupić bez recepty. Jeśli – mimo zastosowania tych rad – zgaga nie mija, należy skonsultować się z lekarzem.
6. Uczucie pragnienia
Uczucie pragnienia nie do ugaszenia to jeden z symptomów cukrzycy. Jeśli towarzyszą mu: częste oddawanie moczu, napady głodu, zmęczenie, pogorszenie wzroku, nagły spadek lub wzrost wagi, to możemy z wielkim prawdopodobieństwem mówić o tym schorzeniu.
Cukrzyca to jedna z chorób o najwyższym wskaźniku śmiertelności. Wystarczy raz w roku zrobić badanie krwi, aby ją wykluczyć lub zdiagnozować we wczesnym stadium.
7. Chrapanie
Chrapanie to częsta męska przypadłość. Poza niedogodnościami dla partnerek, niesie ze sobą ryzyko niebezpiecznych chorób. Jeśli towarzyszą mu przerwy w oddychaniu, to sygnał, że mężczyzna cierpi na zespół bezdechu sennego.
Powinien wtedy wybrać się do lekarza, ponieważ brak kuracji prowadzi do podwyższonego poziomu ciśnienia krwi, nieregularnej pracy i ataków serca, udarów, a nawet nagłej śmierci.
8. Kaszel, charczenie, trudności ze złapaniem oddechu
Kłopoty z oddychaniem, ciągły kaszel i charczenie mogą być objawami astmy oraz chorób układu krążenia. Często wiążą się to z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Zwykle jest ona spowodowana paleniem papierosów, dlatego nałogowi palacze są w grupie największego ryzyka.
9. Ból podczas oddawania moczu
Kiedy mężczyzna narzeka na ból podczas oddawania moczu, to świadczy zwykle o powiększeniu albo raku prostaty. Nowotworem najbardziej zagrożeni są mężczyźni po 60. roku życia. Ryzyko rośnie u palaczy z nadwagą, którzy stronią od aktywności fizycznej i zdrowej diety. Żadnego problemu z oddawaniem moczu nie można ignorować i jak najszybciej należy udać się do lekarza.
10. Depresja
Wielu z nas zmaga się ze stresem w pracy, rodzinnymi kłótniami i problemami finansowymi. Kiedy przestajemy sobie radzić z negatywnymi emocjami, zmartwienia narastają i nie widzimy wyjścia z sytuacji, często pojawia się depresja.
Lekarze nie traktują jej jako zaburzenia natury wyłącznie psychicznej. Ma ona realny wpływ na stan zdrowia i jest jedną z przyczyn śmierci. Mężczyźni nie powinni obawiać się spotkania z terapeutą, którego pomoc może okazać się bezcenna.
Strach przed chorobą bywa paraliżujący, stąd niechęć do profilaktycznych badań i wizyt u specjalistów. Lekceważenie drobnych dolegliwości przynosi jednak tragiczne skutki. Zamiast unikać lekarzy, pamiętajmy, że wczesne wykrycie choroby zwiększa prawdopodobieństwo skutecznego wyleczenia się.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.