Leczenie dny moczanowej – leczenie, objawy, rodzaje

Dna moczanowa to choroba, która charakteryzuje się bardzo bolesnym i gwałtownym zapaleniem stawów. Zmiany obejmują staw śródstopno-paliczkowy. Jak objawia się dna moczanowa? Jakie rodzaje dny moczanowej wyróżniamy? Jak wygląda leczenie dny moczanowej?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Leczenie dny moczanowej – objawy

Dna moczanowa objawia się atakami zapalenia stawów. Najczęściej dotyczy to stawów dużego palca, ale choroba atakuje również staw kolanowy, skokowy i nadgarstkowy. Dna moczanowa dokucza zwykle w nocy i utrzymuje się przez kilka godzin. Silnemu bólowi towarzyszyć może gorączka oraz poczucie zmęczenia, które wskazują na konieczność leczenia dny moczanowej. Wszystkie objawy mogą minąć po kilku dniach. Dzieje się tak, dlatego że dolegliwość wycofuje się, ale jeżeli nie podejmiemy leczenia dny moczanowej i zbagatelizujemy pierwsze objawy, choroba może powrócić jeszcze bardziej nasilona. Co więcej, może się rozprzestrzenić na inne, zdrowe stawy.

Dna moczanowa dzieli się na kilka etapów. Pierwszym z nich jest okres bezobjawowy, drugim okres napadów zapalenia stawów, kolejną okres międzynapadowy. Ostatni etap to dna moczanowa przewlekła, która jest bardzo zaawansowana. To moment, w którym leczenie dny moczanowej powinno zostać niezwłocznie wdrożone.

Dna moczanowa to choroba, która charakteryzuje się bardzo bolesnym i gwałtownym zapaleniem stawów
Dna moczanowa to choroba, która charakteryzuje się bardzo bolesnym i gwałtownym zapaleniem stawów

2. Leczenie dny moczanowej – rodzaje

Wyróżniamy dwa rodzaje dny moczanowej. Pierwszym rodzajem jest pierwotna dna moczanowa. Jest ona odziedziczona i dotyczy zaburzenia metabolizmu. Z nieznanych przyczyn organizm produkuje zbyt duże ilości kwasu moczowego i nie radzi sobie z jego wydalaniem. Należy wówczas niezwłocznie rozpocząć leczenie dny moczanowej.

Co jeść, aby mieć zdrowe stawy?
Co jeść, aby mieć zdrowe stawy? [7 zdjęć]

Dieta z pewnością pomaga dbać o nasze stawy, a część produktów pozwala wręcz zapobiegać m.in. bólom stawów...

zobacz galerię

Drugim rodzajem jest wtórna dna moczanowa. Dotyczy ona około 10% przypadków i jest następstwem napromieniowania, białaczki, przewlekłej choroby nerek, niewłaściwie przeprowadzonej kuracji odchudzającej, głodówki, nadużywania alkoholu, a także przyjmowanie niektórych leków odwadniających. Wtórna dna moczanowa może również uaktywnić się przy cukrzycy typu II, przy nadciśnieniu tętniczym, nadwadze, otyłości brzusznej oraz przy zaburzeniach gospodarki lipidowej. Po wystąpieniu pierwszych objawów wskazane jest wykonanie badań diagnostycznych i rozpoczęcie leczenia dny moczanowej.

Trzy rodzaje produktów, które sprawiają, że bolą cię stawy
Trzy rodzaje produktów, które sprawiają, że bolą cię stawy [4 zdjęcia]

Zesztywniałe, obrzęknięte i bolesne stawy skutecznie utrudniają sprawne funkcjonowanie. Według danych...

zobacz galerię

3. Leczenie dny moczanowej – metody

Przy leczeniu dny moczanowej bardzo ważna jest szybka reakcja i niezbagatelizowanie pierwszych objawów. Jeżeli zatem podejrzewamy u siebie dnę moczanową, należy skonsultować się z lekarzem reumatologiem. Diagnoza dny moczanowej polega na wykonaniu stężenia kwasu moczowego, a także dobową utratę kwasu moczowego z moczem. Można również przeprowadzić analizę płynu stawowego pod mikroskopem, zlecić RTG, a także USG stawów.

Leczenie dny moczanowej polega na szybkim zmniejszeniu bólu i zapobieganie silnym atakom w przyszłości. Lekarz powinien przepisać leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jeżeli mamy do czynienia z nawracającymi dolegliwościami dny moczanowej wówczas lekarz może zalecić stosowanie allopurynolu, który zmniejsza wytwarzanie kwasu moczanowego lub probenecydu, który zwiększa wydalanie kwasu moczanowego.

Następny artykuł: Dieta przy dnie moczanowej

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy