Leczenie dny moczanowej – leczenie, objawy, rodzaje

Dna moczanowa to choroba, która charakteryzuje się bardzo bolesnym i gwałtownym zapaleniem stawów. Zmiany obejmują staw śródstopno-paliczkowy. Jak objawia się dna moczanowa? Jakie rodzaje dny moczanowej wyróżniamy? Jak wygląda leczenie dny moczanowej?

Leczenie dny moczanowej – objawy

Dna moczanowa objawia się atakami zapalenia stawów. Najczęściej dotyczy to stawów dużego palca, ale choroba atakuje również staw kolanowy, skokowy i nadgarstkowy. Dna moczanowa dokucza zwykle w nocy i utrzymuje się przez kilka godzin. Silnemu bólowi towarzyszyć może gorączka oraz poczucie zmęczenia, które wskazują na konieczność leczenia dny moczanowej. Wszystkie objawy mogą minąć po kilku dniach. Dzieje się tak, dlatego że dolegliwość wycofuje się, ale jeżeli nie podejmiemy leczenia dny moczanowej i zbagatelizujemy pierwsze objawy, choroba może powrócić jeszcze bardziej nasilona. Co więcej, może się rozprzestrzenić na inne, zdrowe stawy.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Dna moczanowa dzieli się na kilka etapów. Pierwszym z nich jest okres bezobjawowy, drugim okres napadów zapalenia stawów, kolejną okres międzynapadowy. Ostatni etap to dna moczanowa przewlekła, która jest bardzo zaawansowana. To moment, w którym leczenie dny moczanowej powinno zostać niezwłocznie wdrożone.

Leczenie dny moczanowej – rodzaje

Wyróżniamy dwa rodzaje dny moczanowej. Pierwszym rodzajem jest pierwotna dna moczanowa. Jest ona odziedziczona i dotyczy zaburzenia metabolizmu. Z nieznanych przyczyn organizm produkuje zbyt duże ilości kwasu moczowego i nie radzi sobie z jego wydalaniem. Należy wówczas niezwłocznie rozpocząć leczenie dny moczanowej.

Co jeść, aby mieć zdrowe stawy?

Dieta z pewnością pomaga dbać o nasze stawy, a część produktów pozwala wręcz zapobiegać m.in. bólom stawów czy też stanom zapalnym. Istnieją produkty,...

Drugim rodzajem jest wtórna dna moczanowa. Dotyczy ona około 10% przypadków i jest następstwem napromieniowania, białaczki, przewlekłej choroby nerek, niewłaściwie przeprowadzonej kuracji odchudzającej, głodówki, nadużywania alkoholu, a także przyjmowanie niektórych leków odwadniających. Wtórna dna moczanowa może również uaktywnić się przy cukrzycy typu II, przy nadciśnieniu tętniczym, nadwadze, otyłości brzusznej oraz przy zaburzeniach gospodarki lipidowej. Po wystąpieniu pierwszych objawów wskazane jest wykonanie badań diagnostycznych i rozpoczęcie leczenia dny moczanowej.

Trzy rodzaje produktów, które sprawiają, że bolą cię stawy

Zesztywniałe, obrzęknięte i bolesne stawy skutecznie utrudniają sprawne funkcjonowanie. Według danych Instytut Reumatologii w Warszawie, na choroby reumatyczne...

Leczenie dny moczanowej – metody

Przy leczeniu dny moczanowej bardzo ważna jest szybka reakcja i niezbagatelizowanie pierwszych objawów. Jeżeli zatem podejrzewamy u siebie dnę moczanową, należy skonsultować się z lekarzem reumatologiem. Diagnoza dny moczanowej polega na wykonaniu stężenia kwasu moczowego, a także dobową utratę kwasu moczowego z moczem. Można również przeprowadzić analizę płynu stawowego pod mikroskopem, zlecić RTG, a także USG stawów.

Leczenie dny moczanowej polega na szybkim zmniejszeniu bólu i zapobieganie silnym atakom w przyszłości. Lekarz powinien przepisać leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jeżeli mamy do czynienia z nawracającymi dolegliwościami dny moczanowej wówczas lekarz może zalecić stosowanie allopurynolu, który zmniejsza wytwarzanie kwasu moczanowego lub probenecydu, który zwiększa wydalanie kwasu moczanowego.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dna moczanowa
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Dna moczanowa
Dna moczanowa

Dna moczanowa - rodzaje, objawy, leczenie

Dna moczanowa - rodzaje, objawy, leczenie

moczanowej zalecana jest też odpowiednia dieta. Dna moczanowa - kwas moczowy Kwas moczowy znajduje się w organizmie człowieka w stężeniu 1200 mg (...) w dnie moczanowej. Jeżeli...

Liszajec zakaźny - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie

Liszajec - zdjęcia

Liszajec - zdjęcia

Wywoływany głównie przez bakterie Staphylococcus aureus.

Chłoniak - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Wnuczka z babcią

Wnuczka z babcią

Rozmawiajmy z naszymi bliskimi i nakłaniajmy do badań profilaktycznych.

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka, rodzaje, leczenie

Rak płuc - zdjęcia

Rak płuc - zdjęcia

Na przekroju widać nowotwór płuca (biały fragment). Ciemniejsze miejsca świadczą o stosowaniu wyrobów tytoniowych.

Produkty żywnościowe

8 smakołyków, które przyniosą ulgę w bólu

8 smakołyków, które przyniosą ulgę w bólu

leczenie dny moczanowej. Choroba ta charakteryzuje się wystąpieniem nagłego i narastającego bólu, obrzęku i zaczerwienienia jednego lub dwóch stawów (...) , można sporządzić skuteczny lek domowy na ból...