Trwa ładowanie...

Duże zmiany w orzeczeniach. Pacjenci w końcu odetchną z ulgą?

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 03.06.2024 15:01
Łukasz Krasoń zapowiada duże zmiany w orzeczeniach. Pacjenci w końcu odetchną z ulgą?
Łukasz Krasoń zapowiada duże zmiany w orzeczeniach. Pacjenci w końcu odetchną z ulgą? (Getty Images)

W czasie oczekiwania na wydanie nowych orzeczeń o niepełnosprawności chorzy tracą wszystkie przywileje i ulgi. To duża niedogodność, która już niebawem być może przejdzie do historii. Kiedy długo oczekiwane zmiany w prawie?

spis treści

1. Zapobiegnie utracie ciągłości ulg i świadczeń

Łukasz Krasoń, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, odpowiedział na interpelację w sprawie utrzymania ciągłości orzeczeń o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

Co to oznacza? W okresie przejściowym, kiedy dokumenty tracą ważność, a nowe nie zostaną wydane, chory traci ulgi i przywileje. Jak przypomina Krasoń, by temu zapobiec, nowy wniosek powinien być składany nie później niż 30 dni przed upływem terminu ważności orzeczenia.

Zobacz film: "Rak piersi"

Z drugiej strony - co bardzo ważne - nowe orzeczenie nie może zostać wydane w czasie, gdy poprzednie wciąż jest jeszcze aktualne. Z tego względu powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności może przyjąć wniosek, ale nie może go rozpatrzyć. Jak zaznacza cytowany przez PAP Krasoń, zaświadczenie powinno zostać jednak wydane niezwłocznie po upływie terminu ważności tak, by chory mógł utrzymać ciągłość świadczenia.

2. Bezduszny system. Zmiany są konieczne

System orzekania o niepełnosprawności budzi wiele kontrowersji. Łukasz Krasoń niedawno poinformował, że aktualnie trwają prace nad nowym systemem orzeczniczym. Sami pacjenci często czują się poszkodowani przez nieprecyzyjne kryteria.

- Nowoczesny system orzekania powinien przede wszystkim koncentrować się na potrzebach i możliwościach danej osoby z niepełnosprawnością, a nie kwalifikować ją przez pryzmat medyczny. My nie dyskutujemy, czy ktoś ma nogę, czy nie ma nogi. My patrzymy, na ile on potrzebuje wsparcia, aby funkcjonować w społeczeństwie i realizować siebie – mówi cytowany przez pion.pl Pełnomocnik.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze