Trwa ładowanie...

Dwa nowe objawy Omikronu. Pojawiają się u zaszczepionych i łatwo je pomylić z zatruciem

Dwa nowe objawy Omikronu. Nie przegap tych symptomów
Dwa nowe objawy Omikronu. Nie przegap tych symptomów (East News)

Obecnie najwięcej zakażeń wariantem Omikron odnotowuje się w Wielkiej Brytanii. Mieszkańcy Wysp co i rusz zgłaszają nowe objawy infekcji wariantem z Afryki. Okazuje się, że kolejne dwa symptomy dotyczą układu pokarmowego i trudno skojarzyć je z COVID-19. Dodatkowo odnotowują je przede wszystkim osoby zaszczepione. O jakie objawy chodzi?

spis treści

1. Objawy wariantu Omikron

Wariant Omikron rozprzestrzenia się w zaskakująco szybkim tempie. Choć odkryty został stosunkowo niedawno, w Wielkiej Brytanii odpowiada już za 30 proc. wszystkich zakażeń. Omikron nieco różni się od dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2. Według szacunków WHO wcześniej objawy występowały na przestrzeni od 2 dni do 2 tygodni od chwili zakażenia. Uważa się jednak, że wariant Omikron inkubuje się znacznie szybciej i okres pojawienia się objawów skrócił się do 3-5 dni.

Zdaniem naukowców to wyjaśnia, dlaczego wirus rozprzestrzenił się błyskawicznie na świecie. Innym aspektem, który sprawia, że Omikron jest trudniejszy do wykrycia, jest to, że powoduje inne i mniej typowe objawy. U zakażonych rzadziej dochodzi do utraty smaku lub węchu. Częściej natomiast występują objawy grypopodobne takie jak:

Zobacz film: "Szczepionka na koronawirusa a cukrzyca. Dr Dzieciątkowski odpowiada"
  • drapanie w gardle,
  • katar,
  • bóle mięśni,
  • zmęczenie i kichanie,
  • duszność.

Potwierdzają to brytyjscy lekarze i epidemiolodzy. - Wielu z nich narzeka na ból gardła, nudności, lekką gorączkę i ból głowy – mówi Tim Spector, profesor epidemiologii genetycznej w King’s College London i twórca aplikacji ZOE COVID Study. - COVID jest nieprzewidywalny i nawet jeśli większość zakażonych czuje tylko, że jest przeziębiona, istnieje znacznie więcej zagrożeń dotyczących długoterminowych skutków zakażenia, niż w przypadku zwykłego przeziębienia – dodaje epidemiolog.

Prof. Spector cytowany przez dziennik "The Times of India" twierdzi, że wariant Omikron jest tak samo rozpowszechniony u osób nieszczepionych, jak i zaszczepionych. Z tą różnicą, że osoby, które przyjęły preparat przeciwko COVID-19, zgłaszają łagodniejsze objawy. To właśnie ci, którzy przyjęli dwie lub trzy dawki szczepionki doświadczają jeszcze dwóch objawów ze strony układu pokarmowego. Chodzi o wymioty i utratę apetytu.

Dwa nowe objawy Omikronu. Łatwo je pomylić z zatruciem
Dwa nowe objawy Omikronu. Łatwo je pomylić z zatruciem (East News)

2. Nowe objawy Omikronu

Jak zaznacza dr Bartosz Fiałek, są to symptomy, które występowały również przy zakażeniach poprzednimi wariantami, jednak z mniejszym nasileniem.

- Tego typu objawy obserwowaliśmy już przy wariancie Delta. Musimy zrozumieć, że cały czas infekuje nas ten sam wirus. SARS-CoV-2 dalej wywołuje COVID-19, różni się tylko mutacjami w poszczególnych wariantach. To nie sprawia, że objawy nie są zupełnie inne w przypadku różnych linii rozwojowych. Generalnie losowe zmiany w materiale genetycznym sprawiają, że częstość danych objawów może być inna – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie ekspert.

Lekarz podkreśla, że objawy SARS-CoV-2 są bardzo zróżnicowane, a podczas diagnozowania infekcji należy zachować czujność.

- Już od dawna wiemy, że COVID-19 jest chorobą wieloukładową, co znaczy, że objawy mogą pochodzić z bardzo wielu narządów. Występują objawy kardiologiczne, neurologiczne, objawy z dróg oddechowych czy właśnie te dotyczące układu pokarmowego, jak nudności, brak apetytu, wymioty czy dyspepsja (uczucie ciężkości żołądka - przyp.red.). Nie są to objawy zauważalne tylko w przypadku Omikronu, ale nie można wykluczyć, że w przypadku zakażenia tym wariantem będą pojawiały się częściej – wyjaśnia dr Fiałek.

- Wachlarz objawów w przebiegu choroby jest tak szeroki, że nie tylko wtedy, kiedy mamy kaszel, katar i ból głowy, możemy podejrzewać COVID-19, lecz także kiedy mamy wymioty czy zaburzenia wypróżniania. Jest to sygnał, aby w takich przypadkach również wykonywać test w kierunku SARS-CoV-2. To niezmiernie istotne w kontekście kontroli pandemii – podkreśla lekarz.

3. Dlaczego zaszczepieni są narażeni na infekcję Omikronem?

Dr Bartosz Fiałek potwierdza, że niedawne badanie opublikowane w serwisie SSRN (Social Science Research Network), wskazuje, że Omikron może prowadzić do infekcji przełomowych również w przypadku osób młodych zaszczepionych trzema dawkami. Wspomniane badanie opisuje siedem przypadków zakażeń u pacjentów między 25. a 39. rokiem życia, wszyscy przyjęli wcześniej dwie dawki szczepionki: Pfizer lub Oxford-AstraZeneca oraz dawkę przypominającą Pfizer-BioNTech lub Moderny.

- To badanie pokazuje, że nawet trzy dawki szczepionki mRNA przeciw COVID-19 nie zawsze chronią przed wystąpieniem objawowej choroby w przypadku wariantu Omikron nowego koronawirusa. Na szczęście wszystkie przypadki miały przebieg łagodny do umiarkowanego – zauważa lekarz.

Ekspert podkreśla, że skuteczność szczepionek przeciw COVID-19 mierzona jako ochrona przed hospitalizacją z powodu choroby wywołanej wariantem Omikron wciąż pozostaje wysoka.

- Z raportu przeprowadzonego przez United Kingdom Health Security Agency wynika, że booster istotnie wzmacnia ochronę przed hospitalizacją z powodu COVID-19 wywołanego wariantem Omikron. Ponad dwa tygodnie po trzeciej dawce ochrona wynosi 88 proc., w porównaniu do 52 proc. po ponad 25 tygodniach od czasu przyjęcia II dawki. Niezmiennie dawka przypominająca jest kluczowa w kontekście ochrony przed wariantem Omikron nowego koronawirusa – podsumowuje lekarz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze