Trwa ładowanie...

"Dziwne rosyjskie wirusy". Byli zaskoczeni, gdy przyjrzeli się im bliżej

Naukowcy twierdzą, że istnieje ryzyko rekombinacji Khosta-2 z drugim wirusopodobnym SARS-CoV-2
Naukowcy twierdzą, że istnieje ryzyko rekombinacji Khosta-2 z drugim wirusopodobnym SARS-CoV-2 (Getty Images)

Zespół naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Waszyngtonie poinformował o wykryciu nowego wirusa, który jest spokrewniony z SARS-CoV-2. Patogen został wykryty u rosyjskiego nietoperza i prawdopodobnie może zarażać ludzi. Amerykańscy badacze twierdzą, że jeśli się rozprzestrzeni, będzie odporny na istniejące szczepionki. "Genetycznie, te dziwne rosyjskie wirusy wyglądały jak niektóre inne, które zostały odkryte w innych miejscach na świecie, ale ponieważ nie wyglądały jak SARS-CoV-2, nikt nie myślał, że są niebezpieczne" - ostrzegają naukowcy.

spis treści

1. Białka kolczaste z wirusa Khosta-2 mogą infekować ludzkie komórki

Zespół kierowany przez naukowców z Paul G. Allen School for Global Health na Uniwersytecie Stanowym w Waszyngtonie odkrył, że białka kolczaste z wirusa Khosta-2 mogą infekować komórki ludzkie i są odporne zarówno na przeciwciała monoklonalne, jak i surowicę indukowaną u biorców szczepionki COVID-19. Oznacza to, że wirusa Khosta-2 nie można leczyć tak, jak SARS-CoV-2. Nieskuteczne są nawet przeciwciała opracowane z myślą o wariancie Omikron.

"Nasze badania pokazują ponadto, że sarbekowirusy krążące w dzikich zwierzętach poza Azją – nawet w miejscach takich jak zachodnia Rosja, gdzie wykryto wirusa Khosta-2 – również stanowią zagrożenie dla zdrowia na świecie i trwających kampanii szczepionek przeciwko SARS-CoV-2" – powiedział Michael Letko, wirusolog WSU i autor korespondent badania opublikowanego w czasopiśmie PLOS Pathogens.

2. Potrzeba nowych szczepionek

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Letko dodał, że odkrycie Khosta-2 uwypukla konieczność stworzenia uniwersalnych szczepionek w celu ogólnej obrony przed sarbekowirusami.

"W tej chwili istnieją grupy próbujące opracować szczepionkę, która nie tylko chroni przed kolejnym wariantem SARS-2, ale faktycznie chroni nas przed sarbekowirusami w ogóle" – powiedział Letko.

"Niestety, wiele z naszych obecnych szczepionek jest zaprojektowanych dla określonych wirusów, o których wiemy, że infekują ludzkie komórki lub te, które wydają się stanowić największe ryzyko infekcji. Ale jest to lista, która ciągle się zmienia. Musimy rozszerzyć projekt tych szczepionek, aby chronić przed wszystkimi sarbekowirusami" – dodał.

Pomimo faktu, że ostatnio zidentyfikowano setki sarbekowirusów, głównie u nietoperzy azjatyckich, okazało się, że większość z nich nie może infekować ludzkich komórek. Pod koniec 2020 roku wirusy Khosta-1 i Khosta-2 wykryto u rosyjskich nietoperzy i początkowo wydawało się, że stanowią one niewielkie zagrożenie dla ludzi.

"Genetycznie, te dziwne rosyjskie wirusy wyglądały jak niektóre inne, które zostały odkryte w innych miejscach na świecie, ale ponieważ nie wyglądały jak SARS-CoV-2, nikt nie myślał, że są niebezpieczne. Ale kiedy przyjrzeliśmy się im bliżej, byliśmy naprawdę zaskoczeni, ponieważ odkryliśmy, że mogą infekować ludzkie komórki. To trochę zmienia nasze rozumienie tych wirusów, skąd pochodzą i jakich regionów dotyczą" - stwierdził Letko.

U wirusa Khosta-2 dostrzeżono bowiem pewne niepokojące cechy. W warunkach laboratoryjnych odkryto, że patogen wykorzystuje receptor komórkowy ACE2 na ludzkich komórkach wątroby do infekowania tkanek w podobny sposób jak SARS-CoV-2. Domeny wiążące receptory na białkach S wykazały całkowitą niewrażliwość na przeciwciała monoklonalne wywołane przez szczepionkę przeciwko COVID-19.

Khosta-2 został znaleziony w rosyjskim Parku Narodowym Soczi wśród podkowca mniejszego (Rhinolophus hipposideros), który jest gatunkiem występującym również w Europie i Afryce Północnej.

Naukowcy nie wiedzą jednak, czy Khosta-2 może wywoływać chorobę u ludzi. Istnieją jednak poważne przesłanki, że w przypadku jednoczesnej infekcji SARS-CoV-2 i Khosta-2, może dojść do wykształcenia zupełnie nowego wariantu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze