Trwa ładowanie...

ECDC ostrzega. Wzrost przypadków ostrych infekcji układu oddechowego

Avatar placeholder
Milena Górecka 19.03.2024 10:49
Wzrost przypadków ostrych infekcji układu oddechowego
Wzrost przypadków ostrych infekcji układu oddechowego (Getty Images)

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) alarmuje o zauważalnym wzroście przypadków ostrych infekcji układu oddechowego, w tym grypy, w krajach Unii Europejskiej. Co to dla nas oznacza?

spis treści

1. Raportowanie infekcji

Kraje Unii Europejskiej zgłaszały do ECDC wyniki konsultacji pacjentów z symptomami chorób układu oddechowego. Analiza objęła dane epidemiologiczne z siedmiu krajów dla ARI (ostrych infekcji układu oddechowego) i 15 krajów dla chorób grypopodobnych.

2. Wykrywanie grypy

Spośród krajów przeprowadzających testy na grypę, RSV i SARS-CoV-2, średni wskaźnik pozytywnych wyników dla grypy osiągnął 24 proc. Pomimo niskiej liczby testów, zaobserwowano wzrost aktywności sezonowej grypy, przekraczający 10 proc. w dziesięciu krajach.

3. Wykrywanie SARS-CoV-2 i RSV

Zobacz film: "Potrójny test na grypę, COVID-19 i RSV od nowego roku darmowy w Polsce"

Spośród 14 krajów zgłaszających dane dotyczące SARS-CoV-2, mediana wskaźnika pozytywnych testów wynosiła 14 proc. Po początkowym wzroście wskaźników odnotowano spadki, choć tendencje w zakresie dodatnich wyników testów różniły się w poszczególnych krajach.

Wykrycia wirusa RSV, zgłaszane przez 13 krajów, wskazywały na spadek mediany wskaźnika pozytywnych testów do 3 proc. w ostatnim tygodniu roku.

4. Wpływ powszechności infekcji na system opieki zdrowotnej

ECDC podkreśla potrzebę dalszego monitorowania sytuacji, zwłaszcza z uwagi na współwystępowanie trzech wirusów układu oddechowego i ich wpływ na liczbę hospitalizacji oraz obciążenie oddziałów intensywnej terapii.

Prognozuje się, że efekt współkrążących patogenów przyczyni się do zwiększenia obciążenia systemu opieki zdrowotnej w UE.

5. Jak chronić siebie i innych?

W okresie wzmożonej zachorowalności na grypę i inne infekcje układu oddechowego kluczowe jest podjęcie skutecznych środków ochrony zdrowia własnego i cudzego. Przede wszystkim zaleca się szczepienia przeciwko grypie i COVID-19.

Ważne jest również unikanie bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy infekcji oddechowej, rozważenie noszenia maseczki w zatłoczonych miejscach oraz dbanie o właściwą wentylację pomieszczeń. Zdrowa dieta, bogata w witaminy i minerały, regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednia ilość snu również przyczyniają się do wzmocnienia odporności organizmu.

W przypadku wystąpienia objawów infekcji, zaleca się pozostanie w domu i unikanie kontaktu z innymi osobami, a także skonsultowanie się z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze