Trwa ładowanie...

EKG - podstawowe badanie pracy serca

Artykuł sponsorowany

Zobacz film: "Na czym polega badanie EKG?"

Badanie EKG to określenie znane chyba wszystkim. Wykonywane jest niezwykle często, począwszy od wieku dziecięcego do późnej starości. W aparat EKG zaopatrzona jest każda, nawet najmniejsza placówka medyczna, przychodnia czy gabinet prywatny. Wykonywane jest za każdym razem, kiedy lekarz wyczuje w stetoskopie zaburzenia rytmu serca lub pacjent zgłasza kołatania lub kłucie w klatce piersiowej. Badanie EKG pozwala sprawdzić częstość i rytm pracy serca za pomocą elektrod gruszkowych lub klamrowych przymocowanych do ciała pacjenta w odpowiednich miejscach. Dzięki elektrodom przymocowanym w okolicach serca oraz na nadgarstkach i na wysokości stawów sokowych, można zbadać różne obszary, co pozwala na rozpoznanie miejsca niedokrwienia.

spis treści

1. Niewątpliwe zalety

Podstawowa zaleta to niska cena badania, a tym samym duża dostępność. Nie jest to badanie, na które trzeba czekać miesiącami, nawet w państwowych placówkach medycznych. Aparaty EKG jeżdżą również w ambulansach pogotowia ratunkowego i tam także badanie wykonywane jest pacjentowi, aby od razu uzyskać wiedzę, jak jego serce zareagowało na ostatnie zdarzenia. Lekarz za parę minut wie, jak pracuje serce pacjenta, czy obecne są jakiekolwiek zaburzenia rytmu, czy przewodzenie elektryczne jest na odpowiednim poziomie, na podstawie załamków ustala przyczynę dolegliwości. To badanie o wielkim znaczeniu dla szybkiego zdiagnozowania problemu i zastosowania leków. Pozwala na wstępne rozpoznanie zaburzeń przewodzenia elektrycznego, czyli bloki.

Dzięki krzywej EKG można określić, jaka jest budowa serca pacjenta, na przykład, która komora jest przerośnięta. Jeśli lewa, istnieje możliwość, że jest problem z nadciśnieniem tętniczym, jeśli prawa to oznacza to zwykle nadciśnienie płucne. EKG pozwala na wstępne rozpoznanie problemów z zastawkami, stanami zapalnymi mięśnia sercowego lub wadami wrodzonymi czy nabytymi. Jednak najczęściej wymienianą zaletą badania jest szybkie ujawnienie niedokrwienia serca, cech zawału lub śladów po nim. To wszystko ujawnia się w postaci śladu w elektrycznej sprawności serca i jest wykrywalne przez EKG. Lekarz na podstawie wielkości załamków oraz odstępów widocznych na wydruku, jest w stanie błyskawicznie zdiagnozować u pacjenta zawał i podać leki, zanim sytuacja stanie się krytyczna.

2. Niewielkie wady

Wadliwości badania to zarazem jego zaleta, chodzi o jego czas trwania. To zależy od okoliczności. Często ten krótki czas jest ogromną zaletą, ale niekiedy jest niewystarczający do rozpoznania dysfunkcji. Nie zawsze udaje się uchwycić problemy istniejące w zakresie pracy serca. Kiedy nawet pacjent pojawia się z objawami wskazującymi na zawał serca, to i tak EKG może nie wykazać problemu. Dzieje się tak, kiedy badanie wykonane zostanie po kurczu mięśnia sercowego.

Jeśli pacjent znajduje się podczas badania w fazie rozkurczu, EKG wypadnie prawidłowo. Podobnie ma się sprawa z innymi objawami, jak kołatanie czy ból w klatce piersiowej. To chwilowe badanie może nie wyłapać konkretnych niuansów w pracy serca. Jednak od ponad 50 lat znana jest metoda badania, zwana holterowskim EKG, gdzie pomiary prowadzone są w cyklu 24 lub 48-godzinnym, a nawet do 7 dni. Podstawą tego badania jest właśnie zwykłe EKG.

EKG może też nie dać miarodajnych wyników w przypadku osób otyłych lub przesadnie chudych. U osób z nadwagą może zawieść przewodzenie elektryczne, które może nie przebić się przez tkankę tłuszczową, natomiast elektroda przymocowana praktycznie do kości osoby zbyt szczupłej nie da prawidłowego odczytu.

Mitem natomiast jest szkodliwość badania. Należy pamiętać, że w trakcie EKG impulsy elektryczne są wysyłane z serca do aparatu, a nie odwrotnie. Dlatego też taka diagnostyka może być wielokrotnie powtarzana.

3. Kiedy potrzebne jest badanie EKG?

O konieczności wykonania badania EKG decyduje lekarz, jednak z uwagi na całkowitą bezinwazyjność badania, dopuszcza się jego wykonanie na życzenie pacjenta. Lekarz natomiast zdecyduje o konieczności badania, kiedy pacjent zgłasza jakiekolwiek bóle w okolicy serca, tak zwane bóle zamostkowe. Podobnie będzie, kiedy pacjent zgłosi kołatania, skoki ciśnienia krwi, bóle głowy, omdlenia czy zawroty głowy.

4. Przygotowanie do badania EKG

Do tego badania nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać, jednakże warto wiedzieć, jakie czynniki mogą mieć wpływ na wynik. Jeśli EKG jest wykonywane „z marszu”, ponieważ znajdujemy się w ambulansie po jakimś zdarzeniu lub zgłosiliśmy się do poradni czy na pogotowie z nagłymi dolegliwościami, to z pewnością nie byliśmy do tego przygotowani. Ale kiedy wiemy o badaniu, to warto na godzinę przed nim nie pić kawy, nie palić papierosów, ponieważ przyspieszają pracę serca. Należy także zjeść lekki posiłek oraz pojawić się w poradni wcześniej, aby móc odrobinę odpocząć, uspokoić oddech i mięśnie.

Dzień wcześniej nie należy spożywać alkoholu ani wykonywać bardzo intensywnych ćwiczeń, bowiem to z kolei może dać przekłamany obraz małej siły mięśnia sercowego czy arytmii w wyniku ubytku magnezu i potasu. Przed badaniem należy poinformować o przyjmowanych lekach, chorobach przewlekłych lub incydentach dotyczących działania serca. Najważniejsze są przebyte zawały, udary mózgu, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, kamica pęcherzyka żółciowego, choroby neurologiczne, depresja, a także leki przyjmowane na okoliczność każdego z tych schorzeń.

5. Jak przebiega badanie?

Badanie jest całkowicie nieinwazyjne. Pielęgniarka prosi o zdjęcie górnych części ubrania oraz podwinięcie nogawek spodni, a następnie położenie się na wznak. Po nasmarowaniu okolic serca, nadgarstków i kostek żelem zwiększającym przewodzenie elektryczne, zamontuje w tych miejscach elektrody. Badanie potrwa kilka minut, po czym aparat wygeneruje wydruk z odczytem.

6. EKG jako wstęp do innych badań

Badanie aparatem EKG, jeśli wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości, jest zwykle wstępem do pogłębionej diagnostyki. Pacjent zostaje skierowany najczęściej na usg serca, tak zwane echo, a następnie na holter EKG. To rozbudowana forma zwykłego EKG. Holter, wykorzystując tą samą metodę, wykonuje pomiary przez 24 lub 48 godzin, a warunkach szpitalnych nawet do 7 dni. Oczywiście, jeśli te badania wykazują problemy lekarz decyduje o kolejnych badaniach.

7. Technicznie o aparacie EKG

Aparat EKG jest 12-kanałowym urządzeniem do diagnostyki pracy serca. Za pomocą elektrod połączonych z urządzeniem przewodami powstaje odczyt częstości i rytmu pracy serca. Elektrody odbierają sygnały elektryczne z okolic serca, nadgarstków kostek pacjenta, urządzenie przetwarza te informacje w wykres graficzny, który jest następnie drukowany na papierze termicznym. Widać na nim załamki, zespoły QRS oraz odstępy, które są później interpretowane przez lekarza.

Obecnie coraz bardziej popularne są aparaty połączone z komputerem lekarza, który za pomocą oprogramowania daje sygnał do wykonania badania, aparat EKG wykonuje badanie, po czym wysyła wynik do komputera. Nie ma więc konieczności drukowania każdego odczytu, a dodatkowo lekarz zdecydowanie szybciej widzi odczyt. Odczyty są zapisywane w pamięci usb, co daje możliwość archiwizacji. Pielęgniarka lub lekarz wpisuje bezpośrednio na aparacie lub w oprogramowaniu komputera dane pacjenta wraz z podaniem płci i wieku, które są następnie wyświetlane na ekranie cyfrowym i na odczycie badania.

Obecne aparaty posiadają także sygnalizację dźwiękową, która uruchamia się w momentach dużego pobudzenia serca, co pozwala na szybką reakcję personelu. Ponadto na wyniku pojawia się interpretacja parametrów tworzona przez urządzenie. Zapis danych trwa od 6 do 15 sekund, a drukowany jest w postaci 3,6 lub 12 przebiegów. Ewentualne nieprawidłowości podłączenia są od razu sygnalizowane przez aparat, więc nie ma tu możliwości pomyłki. Podobnie jest ze spadkami napięcia w sieci czy wszelkimi problemami z oprogramowaniem.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie kredos.pl.

Następny artykuł: Normy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.