EMA chce wycofania pozwolenia na te leki. Stosowane są w leczeniu kaszlu
Europejska Agencja Leków (EMA) zaleca, by unijne pozwolenia na leki przeciwkaszlowe zawierające pewną substancję zostały wycofane. Mowa o lekach zawierających folkodynę z uwagi na ryzyko wystąpienia groźnych skutków ubocznych.
1. EMA wycofuje leki z folkodyną
"Komitet ds. bezpieczeństwa EMA, PRAC, zakończył przegląd leków zawierających folkodynę, stosowanych u dorosłych i dzieci w leczeniu nieproduktywnego (suchego) kaszlu oraz, w połączeniu z innymi substancjami czynnymi, w leczeniu objawów przeziębienia i grypy, i zalecił cofnięcie unijnych pozwoleń na dopuszczenie do obrotu tych leków" – informuje EMA w najnowszym komunikacie.
Folkodyna to lek opioidowy stosowany w leczeniu suchego kaszlu od lat 50. ubiegłego wieku. Obecnie na terenie Unii Europejskiej stosowana jest jako składnik leków m.in. we Francji, Irlandii, Belgii czy Chorwacji.
Agencja przekazuje, że według dostępnych danych folkodyna może prowadzić do wystąpienia groźnych powikłań – "stosowanie folkodyny w okresie 12 miesięcy przed znieczuleniem ogólnym za pomocą środków blokujących przewodnictwo nerwowo-mięśniowe (NMBA) jest czynnikiem ryzyka wystąpienia reakcji anafilaktycznej (nagłej, ciężkiej i zagrażającej życiu reakcji alergicznej) na NMBA".
2. EMA apeluje do lekarzy
Jak czytamy w komunikacie, nie było możliwe określenie skutecznych metod zminimalizowania potencjalnego ryzyka ani zidentyfikowanie populacji, w której korzyści ze stosowania leku z folkodyną przewyższają to ryzyko. Dlatego też konieczne jest wycofanie zarówno leków na receptę, jak i tych dostępnych bez recepty zawierających folkodynę.
EMA podkreśla, że medycy powinni rozważyć inne, zawierające alternatywę dla wspomnianej substancji, metody leczenia kaszlu, a także doradzać pacjentom, by zrezygnowali z jej stosowania.
"Personel medyczny powinien również sprawdzić, czy pacjenci, u których zaplanowano znieczulenie ogólne NMBA, stosowali folkodynę w ciągu ostatnich 12 miesięcy i być świadomi ryzyka wystąpienia reakcji anafilaktycznych u tych pacjentów" – zaznaczono.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.