Trwa ładowanie...

Koronawirus. Episkopat Polski wygłasza sprzeciw wobec szczepionek na COVID firmy AstraZeneca i Johnson & Johnson

Episkopat Polski wygłasza sprzeciw wobec szczepionek Astry Zeneki i Johnson&Johnson
Episkopat Polski wygłasza sprzeciw wobec szczepionek Astry Zeneki i Johnson&Johnson (Getty Images)

W środę 14 kwietnia Konferencja Episkopatu Polski zorganizowała spotkanie z mediami, na którym stwierdziła, że technologia szczepionek firm Astra Zeneki i Johnson & Johnson ''budzi poważny sprzeciw moralny''. W argumentacji podano, że koncerny wykorzystują do produkcji swoich preparatów materiał biologiczny pobrany od abortowanych płodów. - Jeżeli Episkopat chce wziąć na swoje sumienie zgony chorujących na COVID-19, to proszę uprzejmie - komentuje stanowisko KEP dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog.

spis treści

1. Episkopat o "poważnym sprzeciwie moralnym"

- Od kilku miesięcy trwają szczepienia przeciwko COVID-19. Wiemy o pozytywnych rezultatach tych szczepień. Mimo tych pozytywnych aspektów wiemy, że niektóre preparaty stosowane przy szczepieniach powodują wątpliwości, które wciąż narastają - powiedział ks. Leszek Gęsiak, rzecznik KEP.

Kapłan dodał, że w związku coraz większą liczbą szczepionek przeciwko COVID-19, które pojawiają się na rynku, Episkopat czuje się zobligowany do zajęcia stanowiska w ich sprawie. W trakcie konferencji przeczytano dokument dotyczący preparatów firm AstraZeneca i Johnson & Johnson.

Zobacz film: "Szczepionka na koronawirusa a cukrzyca. Dr Dzieciątkowski odpowiada"

"Pomimo tego, że technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson & Johnson budzi poważny sprzeciw moralny, to jednak mogą z nich korzystać ci wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są do tego wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami egzystencjalnymi lub zawodowymi" – czytamy we fragmencie napisanym przez bp. Józefa Wróbla, przewodniczącego Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych.

Sprzeciw moralny, o którym pisze bp Wróbel, dotyczy produkcji szczepionek, podczas której "korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów".

Episkopat Polski wygłasza sprzeciw wobec szczepionek Astry Zeneki i Johnson&Johnson.
Episkopat Polski wygłasza sprzeciw wobec szczepionek Astry Zeneki i Johnson&Johnson. (Getty Images)

2. KEP zachęca do wyboru innych szczepionek

Duchowny dodał, że jego zdaniem katolicy nie powinni godzić się na szczepienia tymi preparatami i jeżeli mają ku temu możliwość, powinni wybierać inne szczepionki.

"Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami (np. zawodowymi, posłuszeństwa w ramach określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki) mogą z nich skorzystać bez winy moralnej" – czytamy na stronie KEP.

Biskup Wróbel dodał, że dokument powstał w celu zamanifestowania swojego sprzeciwu wobec aborcji.

Pełny tekst stanowiska przewodniczącego Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych dostępny jest na stronie KEP.

3. Dr Dzieciątkowski: szczepienia są dobrodziejstwem ludzkości i należy się szczepić

Dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog, mikrobiolog, diagnosta laboratoryjny i adiunkt w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odniósł się do argumentacji Konferencji Episkopatu Polski, nie szczędząc słów krytyki.

- Polski Episkopat chce być świętszy od Stolicy Apostolskiej, która wydała na ten temat stosowny i jasny komunikat, jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Wyraźnie podkreślone jest w nim stanowisko Stolicy Apostolskiej, że szczepienia są dobrodziejstwem ludzkości i należy się szczepić. W nocie Watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, zaakceptowanej przez Papieża Franciszka stwierdzono, iż czas pandemii COVID-19 pozwala na korzystanie ze szczepionek wyprodukowanych przy użyciu linii komórkowych pozyskanych w wyniku aborcji w latach 60. Nota podkreśla jednocześnie, że nie oznacza to legitymizacji, nawet pośredniej, praktyki aborcyjnej – wyjaśnia dr Dzieciątkowski.

Dotyczy to także szczepionek na inne schorzenia, które wykorzystują linie komórkowe - pochodzące z materiału ludzkiego i wykorzystywane do produkcji szczepionek od kilkudziesięciu lat. W Polsce aktualnie dostępne są szczepionki, w których procesie wytwarzania stosuje się dwie linie komórkowe pochodzące z ludzkich komórek zarodkowych. Obie są komórkami zarodka ludzkiego uzyskanymi z materiału pobranego w wyniku zabiegu sztucznego poronienia.

- Przy czym należy wyraźnie podkreślić, że nie są to aktualnie pobierane linie komórkowe, tylko linie komórkowe, które wywodzą się z lat 60. ubiegłego wieku - tłumaczy wirusolog.

Linie komórkowe stosuje się również w procesie wytwarzania dostępnych na rynku leków przeciwko różnym chorobom, w tym hemofilii, reumatoidalnemu zapaleniu stawów i mukowiscydozie.

Osobom wierzącym, które po słowach Episkopatu Polski mają obawy, czy zaszczepić się preparatami firmy Johnson & Johnson lub Astra Zeneca, dr Dzieciątkowski przypomina łacińską sentencję, która rozwiewa wszelkie wątpliwości.

- "Roma locuta, causa finita" - "Rzym przemówił, sprawa zakończona". Tak jak powiedziałem, Polski Episkopat chce być świętszy od samego papieża. Jeżeli Episkopat chce wziąć na swoje sumienie zgony chorujących na COVID-19, to proszę uprzejmie. Tylko niech to powie wyraźnie wszystkim swoim wiernym” - podsumowuje ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze