Przejdź na WP

Feromony - ludzkie i zwierzęce, damskie i męskie

Feromony to substancje lotne produkowane przez owady, zwierzęta i, prawdopodobnie, rośliny. Feromony zwierzęce mają zdolność wywoływania reakcji społecznych u innych przedstawicieli tego samego gatunku, a więc pełnią funkcję komunikacyjną. Wiadomości, które mogą przekazać to cały wachlarz komunikatów: od ostrzegawczych po seksualne. Jeżeli chodzi o człowieka, to istnienie feromonów u ludzi nie zostało jak dotąd potwierdzone. Feromony ludzkie to temat, który niesie ze sobą wciąż wiele niewiadomych i kontrowersji.

Zobacz film: "'Tester': Jak poderwać na feromony?"

spis treści

1. Feromony ludzkie i zwierzęce

Lekarz Gustav Jager już w 1878 sformalizował pojęcie ludzkich feromonów. Zaklasyfikował je jako związki lipidowe, stanowiące indywidualny „podpis” ludzkiego zapachu. W jego czasach nie było jeszcze możliwości, by ten koncept zbadać i sprawdzić. Termin „feromony” został wymyślony dopiero później, w 1959, przez Karlsona i Luschera, którzy zestawili dwa greckie słowa „pherein” i „hormone” – „transportować” i „stymulować”. Do dzisiaj feromony ludzkie nie udało się wyizolować. Na razie pewne i przebadane są tylko feromony zwierzęce.

Feromony u zwierząt – a konkretnie gryzoni i owadów – zostały dość dobrze przebadane przez naukowców. Wyróżniono różne rodzaje feromonów zwierzęcych, np.:

  • alarmowe,
  • obronne,
  • płciowe,
  • odstraszające,
  • agregacyjne (czyli „zwołujące” przedstawicieli tego samego gatunku w jedno miejsce),
  • zaznaczające terytorium.

Niektóre z nich potrzebują czasu, aby zadziałać, inne natychmiast wpływają na zachowanie innych osobników. Są wyczuwalne nawet na dość dużych odległościach.

10 sposobów na podkręcenie twojego związku
10 sposobów na podkręcenie twojego związku [10 zdjęć]

Od czasu do czasu warto powrócić myślami do wspomnień z początkowego etapu związku. Uświadamiamy sobie...

zobacz galerię

Przykładem pierwszego dokładnie zbadanego przez naukowców feromonu jest bombikol – feromon jedwabników morwowych, a konkretnie samiczek. Wydzielają go one, aby zwabić do siebie samca, kiedy są gotowe na zapłodnienie. Bombikol wyizolował Butenandt w 1959.

2. Feromony damskie i męskie

Do najbardziej znanych należy sprawa dotycząca synchronizacji cyklów menstruacyjnych kobiet. Badanie to wykonane zostało przez McClintock i Stern, którzy pokazali, że cykl kobiet, które razem przebywają ulega synchronizacji, a raczej przybliżeniu o kilka (dokładnie dwa) dni w przeciągu pół roku. McClintock przeprowadziła badania na podstawie mieszkających ze sobą studentek, inni badacze zwrócili uwagę, że synchronizacja menstruacji nie następuje u współlokatorek, które się nie lubią.

Nowsze badania jednak coraz częściej sugerują, że był to niestety tylko przypadek. Badania Schank i Yang z 2006 roku wzięły pod uwagę niemal 200 kobiet mieszkających razem i obserwowały je przez rok. Nie pojawiło się nic sugerującego jakąkolwiek synchronizację. Inna publikacja M. McClintock mówi o tym, że w oddechu i pocie mężczyzn znajdują się substancje mogące wpływać na ich atrakcyjność w oczach pań. Do tej pory jednak nie udało się wyodrębnić ani chociaż opisać struktury ludzkich feromonów.

Zobacz także:

Niektóre firmy oferujące perfumy zarzekają się, że w ich produktach znajdują się najlepsze feromony, które sprawią, że staniemy się bardziej atrakcyjni dla płci przeciwnej. Jedna z legend głosi też, że produkty o najniższym współczynniku sprzedaży spryskiwane są feromonami, aby „zachęcić” klienta do zakupu. Jak do tej pory nie ma dowodów na istnienie ludzkich feromonów. Wokół tego tematu wciąż istnieje wiele kontrowersji i znaków zapytania.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy