Fosfolipidy – rola w organizmie, składniki leków i suplementów

Fosfolipidy – dla wielu osób to nazwa z którą prawdopodobnie spotykają się bardzo rzadko. To paradoksalne, bowiem fosfolipidy stanowią jeden z głównych elementów błony komórkowej, a więc są składnikiem komórek budujących nasz organizm.

Fosfolipidy – rola w organizmie

Jak łatwo zgadnąć, fosfolipidy należą do lipidów, które są rodzajem tłuszczów. W budowie lipidów można wyróżnić dwa końce - tak zwany koniec hydrofilowy oraz hydrofobowy. Jak wcześniej wspomniano, fosfolipidy stanowią jeden z głównych składników błony komórkowej (inaczej błony cytoplazmatycznej). Jaką rolę pełnią fospolipidy w budowie tej błony?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Przede wszystkim zapewniają odpowiednią integralność. Błona komórkowa utrzymuje środowisko wewnętrzne komórki w pewnym porządku, zapewniając równowagę między środowiskiem wewnętrznym, a zewnętrznym. Dodatkowo chroni ona przed działaniem czynników fizycznych, chemicznych jak i chorobotwórczych.

Składnikiem fosfolipidów jest fosfatydylocholina – z tego faktu będzie wynikała również ich funkcja w zastosowaniu w odpowiednim leczeniu. Skąd pochodzą fosfolipidy? Ich pochodzeniem może być dieta (a więc są dostarczane z pożywieniem) lub są syntetyzowane w organizmie – tak zwana produkcja endogenna.

Fosfolipidy – składnik leków i suplementów

Z uwagi na właściwości fosfolipidów, są one ważnym składnikiem leków - ale nie tylko. Fosfolipidy można znaleźć także w suplementach diety. Jakie pełnią funkcje, oprócz tych oczywistych, strukturalnych? Fosfolipidy działają regeneracyjnie, stabilizująco oraz ochronnie na błony komórkowe.

Z uwagi na fakt, że składnikiem fosfolipidów jest fosfatydylocholina, środki tego typu wykorzystywane są w terapii regeneracji wątroby, a więc hamują także jej włóknienie. W związku z tym fosfolipidy stosowane są w chorobach wątroby w tym w jej przewlekłych postaciach.

4 proste triki na ograniczenie tłuszczu w diecie

Tłuszcz sam w sobie nie jest niczym złym i w określonych proporcjach jest nam po prostu potrzebny. Natomiast jego nadmiar jest niekorzystny dla zdrowia...

Warto jednak zaznaczyć, że fosfolipidy nie są jednym rozwiązaniem w leczeniu chorób wątroby. Duże znaczenie ma również odpowiednia dieta, a w przypadku poważnych schorzeń wątroby należy zdecydowanie unikać picia alkoholu. Niektóre leki, które metabolizowane są w wątrobie również mogą negatywnie wpływać na jej funkcję.

Jednym z podstawowych parametrów, które mówią o właściwym funkcjonowaniu wątroby są tak zwane enzymy wątrobowe, do których zaliczamy aminotransferazę alaninową oraz aminotransferazę asparaginową.

Warto zauważyć, że fosfolipidy są składnikiem zarówno leków jak i suplementów diety. O ile te pierwsze, aby zostały dopuszczone do użytku muszą zostać wcześniej przebadane, prawo nie jest tak bardzo restrykcyjne wobec suplementów diety z fosfolipidami – w związku z tym, jeśli decydujemy się na ich przyjmowanie koniecznie wybierajmy środki bezpieczne, pewnego pochodzenia.

7 faktów na temat suplementów diety

Obecnie suplementy diety są bardzo popularne i ogólnodostępne. Możemy je dostać nie tylko w aptekach, ale również w drogeriach, supermarketach i na stacjach...

Rynek suplementów i witamin w Polce należy do najszybciej rozwijających się w Europie. Ważne, aby skład suplementów był wartościowy i zawierał właściwe proporcje związków w nich zawartych. W razie wątpliwości czy powinniśmy stosować preparaty zawierające fosfolipidy najlepiej zasięgnąć rady u swojego lekarza.

Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Lek. Mateusz Nawrocki, 7 miesięcy temu

Leki

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki i suplementy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Leki i suplementy
Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Leki i suplementy

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

, nabyć jego tańszy odpowiednik. Farmaceuci mają zresztą obowiązek nam o tym powiedzieć. Niższa cena zwykle jest kusząca, zwłaszcza jeżeli niezbędne leki (...) są stosunkowo kosztowne lub jest ich dużo. Czy warto się zdecydować na zamiennik? Czym...

Leki i suplementy

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Kolejne serie produktów leczniczych wycofane ze sprzedaży Wśród wycofanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny produktów medycznych znalazły się: popularne krople do oczu dla alergików, czopki dla dzieci ułatwiające wypróżnianie się oraz Ciechociński...

Leki i suplementy

Wpływ leków na płodność człowieka

Wpływ leków na płodność człowieka

Leki obniżające płodność Czy wiesz, że niektóre leki stosowane w terapii chorób przewlekłych mogą wywierać negatywny wpływ na płodność? U kobiet (...) farmaceutyki substancjami pozbawionymi tego typu działań niepożądanych....

Leki i suplementy

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

złożonych, zwłaszcza w tych przeznaczonych do leczenia objawów przeziębienia i grypy. Sięgając jednocześnie po różne leki z tej grupy, licząc

Leki i suplementy

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

to nie leki Przede wszystkim należy pamiętać, że mimo iż wiele suplementów możemy kupić w aptece, formalnie nie są one lekami. Tak mogą być nazwane (...) kontroli, jak leki. Suplementy...