"Groźne dolegliwości". Mogą skutecznie popsuć urlop
W lecie częściej dochodzi do zatruć pokarmowych. Niewłaściwie przechowywana żywność, w wysokich temperaturch szybciej się psuje. By uniknąć przykrych konsekwencji zdrowotnych, zwłaszcza w podróży, warto przestrzegać kilku zasad.
1. Lato sprzyja zatruciom pokarmowym
Nie ma wątpliwości, co do tego, że lato sprzyja zatruciom pokarmowym. W tym czasie powinniśmy więc szczególnie uważać na to, co i gdzie jemy, a także, jak przechowujemy żywność w domu.
"Ze względu na wysokie temperatury, znacznie wzrasta ryzyko zatruć pokarmowych. Nieodpowiednio przechowywana żywność szybciej się psuje, a namnażające się w niej chorobotwórcze bakterie powodują nieprzyjemne, a czasem groźne dolegliwości" - ostrzega na Instagramie lekarz Łukasz Durajski.
Lekarze przyznają, że leczenie w szpitalu może okazać się koniecznością tuż po urlopie.
- Zdarza się, że trafiają do nas pacjenci prosto z wakacji, na których zjedli coś niesprawdzonego. Mimo że z reguły nie ma poważnego zagrożenia dla życia, to z punktu widzenia pacjenta przebieg zatrucia jest wyczerpujący. Może się okazać, że w szpitalu musi zostać tydzień albo nawet dłużej - zaznaczała w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Aldona Kowalczuk-Kot z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Przy czym więcej ostrych przebiegów obserwuje się paradoksalnie u młodszych pacjentów. Starsi często chorują dłużej, ale mają łagodniejsze objawy.
Podstawowa zasada, na jaką zwraca uwagę dr Durajski, to mycie rąk. Podkreśla, że należy to robić zawsze po wyjściu z toalety i przed jedzeniem.
Równie istotny jest sposób przechowywania konkretnych produktów.
- Pamiętaj, by surowe mięso przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach - podkreśla lekarz w krótkim nagraniu na Instagramie.
Dodaje, że do krojenia surowego mięsa należy zawsze używać osobnych noży i desek, a warzywa i owoce dokładnie myć przed jedzeniem. Nie należy też zostawiać żywności poza lodówkę dłużej niż dwie godziny, a mięsa dłużej niż godzinę.
2. Uważaj na lody i egzotyczne jedzenie
Choć lato zachęca do jedzenia lodów, pamiętajmy, by nie kupować ich w niesprawdzonych źródłach. Lekarz wskazuje, że niebezpieczne mogą być te z automatu, bo niedoczyszczone elementy maszyny są "wylęgarnią bakterii".
Na imprezach plenerowych należy zwrócić uwagę, czy jedzenie jest przechwowywane w chłodnym miejscu i szybko spożyte po przygotowaniu. Szczególną uwagę warto zwrócić na produkty, które szybko się psują, np. majonez.
- Zwróć uwagę na produkty, których opakowania mają wybrzuszone wieczka. W pakowanych produktach mięsnych może znajdować się jad kiełbasiany, który jest bardzo groźny.
Lekarz ma też zalecenia dla osób, które wybierają się na wakacje do egzotycznych krajów. W takich miejscach warto zachować podwójną ostrożność.
- Pamiętaj przede wszystkim, by pić napoje butelkowane. Uważaj na kostki lodu, bo one są najczęściej z wody z kranu. W krajach egzotycznych zawsze spożywaj jedzenie, które jest poddane obróbce termicznej, czyli gotowane, smażone lub pieczone - zaznacza ekspert.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.