Trwa ładowanie...

Groźny niedobór. Zaczyna się od mrowienia kończyn i pieczenia języka

Avatar placeholder
27.12.2023 13:43
Tak objawia się niedobór ważnej witaminy
Tak objawia się niedobór ważnej witaminy (Getty Images)

Witamina B12 jest jednym ze składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niedobór może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a niestety pewne grupy osób są szczególnie narażone na deficyt.

spis treści

1. Kluczowy składnik

Witamina B12 znana jest także pod nazwą kobalamina. Jedną z jej kluczowych funkcji jest tworzenie czerwonych krwinek (erytrocytów), które transportują tlen we krwi. Jest także zaangażowana w proces syntezy DNA.

Kobalamina jest także niezbędna w celu utrzymania zdrowego układu nerwowego oraz funkcji mózgu. Jest magazynowa w wątrobie oraz szpiku kostnym, skąd rozprowadzana jest po całym organizmie za pośrednictwem krwi.

Zobacz film: "Objawy anemii. Sprawdź, czy jej nie masz"

Witaminę B12 można głównie znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego, dlatego też weganie i wegetarianie są narażeni na jej niedobory. Wraz z wiekiem może także spaść jej absorpcja, a pewne choroby przewodu pokarmowego zaburzają wchłanianie.

Najwięcej kobalaminy znajdziemy w mięsie, rybach, owocach morza oraz produktach mlecznych i jajkach. Niektóre produkty zbożowe są o nią wzbogacone, więc warto po nie sięgać, jeśli unikamy produktów pochodzenia zwierzęcego.

2. Objawy niedoboru witaminy B12

Niedobór witaminy B12 zwykle rozwija się stopniowo, więc początkowe objawy mogą nie wzbudzić niepokoju. Jednak z czasem zaczną się nasilać i może dojść do wielu problemów zdrowotnych.

"W pierwszym etapie niedoboru witaminy B12, kiedy dochodzi do uszczuplenia jej magazynów, może pojawić się nieznaczne pogorszenie funkcji poznawczych, mrowienie kończyn lub zaburzenia nastroju. Wyniki badań laboratoryjnych mogą być wtedy w granicy wartości referencyjnych" - czytamy w poście dr n. med. Karoliny Karabin na Instagramie.

Deficyt kobalaminy może negatywnie wpływać na funkcjonowanie układu nerwowego i prowadzić do zaburzeń neurologicznych. Z czasem może też dojść do anemii megaloblastycznej w związku z zaburzeniami produkcji czerwonych krwinek.

Mało oczywiste objawy niedoboru witaminy B12 obejmują zaburzenia smaku, utratę apetytu, nudności, zaparcia, biegunki, nagłą utratę wagi oraz pieczenie języka. Może też dojść do wahań nastroju, zaburzenia funkcji poznawczych i problemów z pamięcią.

"Nietypowe objawy niedoboru witaminy B12 to również przedwczesne siwienie i nieznaczne zażółcenie skóry" - dodaje dr n. med. Karolina Karabin.

Gdy już dochodzi do niedokrwistości, można zauważyć bladość skóry oraz błon śluzowych. Chorzy często są osłabieni i doświadczają zawrotów głowy. Mogą też wystąpić duszności.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze