Miesiącami zmagała się z dziwnym uczuciem. Przyczyną był niedobór ważnej witaminy
Jej niedobór może mieć fatalne skutki dla zdrowia, ale problem wcale nie tak łatwo wykryć. Objawy są bardzo mylące, dlatego łatwo je zbgatelizować, szczególnie na początku. Jak nie przeoczyć sygnałów ostrzegawczych?
1. O co dba witamina B12?
Witamina B12 jest niezbędna dla właściwego funkcjonowania układu krwionośnego, nerwowego i pokarmowego.
Zapobiega niedokrwistości (uczestniczy w wytwarzaniu czerwonych krwinek), wpływa na pamięć, zdolność koncentracji i uczenia się. Zapewnia dobry nastrój i równowagę psychiczną. Pobudza apetyt, ułatwia metabolizm żelaza, zmniejsza poziom lipidów we krwi.
2. Drętwiejący język - objaw niedoboru witaminy B12
Niedobór witaminy B12 może mieć fatalne skutki dla zdrowia. Dlatego tak ważne jest, żeby prawidłowo interpretować sygnały ostrzegawcze, które - zwłaszcza na początku - mogą być nietypowe.
O tym, jak trudno zorientować się, że brakuje, może świadczć przypadek 61-letniej pacjentki opisany na łamach "The Canadian Medical Association Journal". Mimo że kobieta nie zmieniła diety ani produktów do higieny jamy ustnej, zmagała się z uporczywym pieczeniem i drętwieniem języka. Trwało to aż sześć miesięcy, zanim dostała zastrzyki, po których problem zniknął. Lekarze zwracają uwagę, że takie niepokojące mrowienie przypominające ukłucie szpilki czy igły, może dotyczyć nie tylko języka, ale też nóg i stóp.
Specjaliści z Harvard Medical School zwracają uwagę, że nie jest to jedyny objaw niedoboru witaminy B12, ale pozostałe też mogą być mylące.
3. Niedobór witaminy B12 groźny dla zdrowia
Początkowe objawy niedoboru, które łatwo zbagatelizować, to m.in. zmęczenie, ospałość, zaburzenia snu, częste zmiany nastroju. Niestety, symptomy mogą się nasilać i prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Skutkiem mogą być:
- owrzodzenie jamy ustnej,
- osłabienie mięśni,
- anemia,
- arytmia, a nawet niewydolność serca,
- biegunki,
- zaburzenia wzroku,
- stany depresyjne i zaburzenia lękowe,
- problemy z pamięcią i koncentracją,
- zaburzenia równowagi.
Lekarze ostrzegają, że niedobór witaminy B12 powinien być wykryty jak najszybciej, bo niektóre problemy zdrowotne, do których prowadzi mogą być nieodwracalne.
Pacjenci ze stwierdzonym niedoborem witaminy B12 dostają tabletki lub zastrzyki. Pomaga również odpowiednia dieta. Bogatym źródłem tej witaminy są m.in. mięso (dlatego na niedobór bardzo narażeni są wegetarianie), ryby (łosoś, dorsz), mleko oraz produkty mleczne, jajka.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Źródło: WP.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.