Zwróć uwagę na nogi. Znak, że brakuje ważnej witaminy
Problemy z poruszaniem się i drętwienie nóg mogą wskazywać na wiele poważnych dolegliwości. W ten sposób organizm może m.in. sygnalizować, że brakuje witaminy B12. Jeśli w porę nie zareagujemy, skutki mogą być nie do odwrócenia.
1. Witamina B12 kluczowa dla organizmu
Witamina B12 odgrywa niezwykle ważną rolę w orgnizmie i jest niezbędna dla właściwego funkcjonowania układu krwionośnego, nerwowego i pokarmowego.
Zapobiega niedokrwistości (uczestniczy w wytwarzaniu czerwonych krwinek), wpływa na pamięć, zdolność koncentracji i uczenia się. Zapewnia dobry nastrój i równowagę psychiczną. Pobudza apetyt, ułatwia przemianę żelaza, zmniejsza poziom lipidów we krwi.
Dlatego należy dbać o jej prawidłowy poziom w organizmie. Zalecane dawkowanie witaminy B12 to: 2 mikrogramy dla zdrowych dorosłych, 2,2 mikrograma dla kobiet w ciąży oraz 2,6 mikrograma dla matek karmiących.
Głównym źródłem witaminy B12 są produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso wołowe, podroby, ryby, owoce morza, mleko, ser i jaja). Jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiedniej dawki w diecie, konieczna jest suplementacja (tabletki, a przy długotrwałym niedoborze - zastrzyki).
Na konsekwencje niedoboru należy reagować jak najszybciej, bo skutki dla zdrowia mogą okazać się nieodwracalne.
2. Nie lekceważ problemów z chodzeniem
Początkowe objawy niedoboru witaminy B12 są nietypowe i mogą być bagatelizowane. To może być m.in. zmęczenie, ospałość czy częste zmiany nastroju.
Warto też zwrócić uwagę na inny symptom. Jeśli pojawią się problemy z poruszaniem się, mogą one wynikać właśnie z niedoboru B12. Krok może się stać wówczas chwiejny, czemu może towarzyszyć drętwienie i mrowienie nóg, a nawet w poważniejszych przypadkach - niedowłady.
To konsekwencje upośledzenia układu nerowego. Długotrwały, istotny niedobór prowadzi do neuropatii obwodowej (uszkodzenia nerwów obwodowych).
Inne objawy niedoboru witaminy B12: anemia, drgawki, duszności, arytmia, a nawet niewydolność serca, zaburzenia widzenia, biegunki, stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej i języka, zaburzenia pamięci i koncentracji, zaburzenia równowagi, stany depresyjne i zaburzenia lękowe, * przewlekłe zmęczenie.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.