Trwa ładowanie...

Grupa krwi, która zwiększa ryzyko zachowania na raka i alzheimera #ZdrowaPolka

Avatar placeholder
10.05.2019 10:17
Grupa krwi zwiększa ryzyko chorób
Grupa krwi zwiększa ryzyko chorób (123rf.com)

Naukowcy przeprowadzili wiele badań, z których wynika, że grupa krwi ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i układ odpornościowy. Osoby z grupą krwi AB są bardziej narażone na określone choroby. Zobacz, na co powinny uważać.

1. Grupa krwi a ryzyko zachorowania na alzheimera

Choroba Alzheimera jest nieuleczalną, postępującą chorobą neurodegeneracyjną, która prowadzi do śmieci pacjenta. To najczęstsza postać otępienia. Z badań przeprowadzonych przez naukowców wynika, że osoby z grupą krwi AB są bardziej narażone na wystąpienie zaburzeń poznawczych prowadzących do alzheimera, niż osoby z inną grupą krwi.

Ma to związek ze znacznie wyższym czynnikiem krzepnięcia (czynnikiem VIII). To związek o wyższym poziomie gęstości cholesterolu, ma szkodliwy wpływ na naczynia krwionośne - zapycha je, powodując problemy z pamięcią i zaburzenia funkcji poznawczych.

2. Grupa krwi a ryzyko zachorowania na raka

Badacze odkryli również, że osoby z grupą krwi AB są bardziej narażone na zachorowanie na raka trzustki i raka jelita grubego. Wiąże się to z wyższym stężeniem cukrów (glikoprotein), które są dołączone do grupy AB.

Zobacz film: "Grupa krwi, którą lubią komary"

Osoby z grupą krwi AB mają też większe ryzyko zachorowania na raka żołądka, w porównaniu z osobami o grupie krwi 0.

3. Grupa krwi a choroby serca

W badaniach opublikowanych w czasopiśmie ''Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology'' czytamy, że grupa krwi AB wiąże się z 23 proc. zwiększeniem ryzyka zachorowania na schorzenia sercowo-naczyniowe, w porównaniu z grupą krwi 0. Ma to związek z czynnikiem VIII, który przyczynia się do problemów osób z tą grupą krwi. Osoby z grupą krwi AB są bardziej narażone na powstawanie stanów zapalnych w organizmie, które mogą się przyczyniać do problemów z układem krążenia.

4. Jak minimalizować czynniki ryzyka?

Grupa krwi to tylko jeden z czynników ryzyka zachorowania, nie przesądza jednak o tym czy rzeczywiście zachorujemy. Niezależnie od posiadanej grupy krwi warto na co dzień dbać o swoje zdrowie.

Wystarczy zdrowa i zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna, ograniczenie stresu i trening umysłowy. Warto zadbać nie tylko o ciało, ale też o mózg. Dzięki temu zachowamy sprawność na długie lata.

Ten tekst jest elementem naszego cyklu #ZdrowaPolka, w którym pokazujemy, jak zadbać o swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Przypominamy o profilaktyce i radzimy, co zrobić, żeby żyć zdrowiej. Więcej przeczytasz tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze