Trwa ładowanie...

Grypa – ryzyko powikłań

 Katarzyna Krupka
24.01.2019 13:55
Grypa – ryzyko powikłań
Grypa – ryzyko powikłań

Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, w Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia, przy czym kulminacja zachorowań przypada na okres między styczniem a marcem.

Niestety, grypa to wciąż choroba zbyt często bagatelizowana. Leczymy się sami, najczęściej domowymi sposobami lub preparatami dostępnymi bez recepty, nie konsultujemy choroby z lekarzem, stosujemy przeterminowane leki albo „pożyczamy” antybiotyki od innych domowników, nie zdając sobie sprawy z tego, że niewyleczona grypa może wywołać bardzo groźne powikłania, zarówno dla zdrowia, jak i życia.

1. Grypa atakuje najsłabszych

Grypa to ostre wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych. Wywołują ją trzy wirusy typu A, B i C. Najgroźniejsze dla naszego organizmu są wirusy typu A. Typ B wywołuje grypę o znacznie łagodniejszym przebiegu. Najmniej groźny dla człowieka jest wirus typu C, ale ten występuje niezwykle rzadko.

Prawidłowe leczenie, przeprowadzone pod okiem lekarza zazwyczaj nie daje żadnych powikłań, ale Według danych Państwowej Inspekcji Sanitarnej, na całym świecie, corocznie zachorowania na grypę są przyczyną około 3 do 5 milionów przypadków ciężkich powikłań pogrypowych, a około 250 000 do 500 000 zgonów.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Najbardziej narażone są na nie osoby, których układ immunologiczny nie pracuje na pełnych obrotach, czyli dzieci, seniorzy, osoby z osłabioną odpornością oraz pacjenci z przewlekłymi chorobami.

2. Zapalenie płuc

Do najważniejszych objawów, mogących świadczyć o zapaleniu płuc należą: wysoka gorączka, suchy kaszel, bóle w klatce piersiowej, wymioty, ból brzucha, dreszcze i niewydolność oddechowa. Dochodzą do tego również bóle mięśniowe oraz przyspieszona akcja serca. Choroba stanowi zagrożenie dla życia i jeśli ma ciężki przebieg, to wymaga leczenia szpitalnego.

3. Ostre zapalenie ucha

Zapaleniu towarzyszy ból ucha, który nasila się przy jedzeniu, kichaniu czy kaszlu. Wzrasta stan podgorączkowy – nawet do 39 stopni Celsjusza, chorzy skarżą się również na problemy ze słuchem. W wielu przypadkach konieczne jest opróżnienia ucha środkowego z ropy, to przynosi ulgę choremu i przyspiesza proces wyzdrowienia. Po zakończeniu kuracji ważna jest wizyta kontrolna u lekarza, który sprawdzi, czy nie nastąpiło uszkodzenie słuchu.

4. Ostre zapalenie oskrzeli

Przy zapaleniu oskrzeli pojawia się niezwykle męczący, duszący i napadowy kaszel. Na początku infekcji jest suchy, po pewnym czasie zaczyna być mokry i towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny. Chorobie towarzyszy gorączka.

5. Zespół Guillian-Barré

To choroba mogąca spowodować trwały niedowład mięśni. Objawami zespołu Guillian-Barré są: osłabienie siły mięśni, zmniejszenie jakości czucia przede wszystkim w kończynach dolnych, ale zdarza się, że symptomy dotyczą również mięśni ramion, twarzy, gardła i zwieraczy. Terapia, aby zakończyła się pełnym powrotem do zdrowia, musi być wcześnie rozpoczęta.

6. Zapalenie opon mózgowych

To powikłanie rzadkie i można je potwierdzić dopiero badając płyn mózgowo-rdzeniowy. Do objawów, mogących towarzyszyć chorobie należą: nudności, bóle głowy, wysoka gorączka oraz tzw. sztywność karku, czyli sytuacja, w której chory podczas leżenia na plecach nie może przyciągnąć głowy do klatki piersiowej.

7. Zapalenie mięśnia sercowego

To wyjątkowo podstępne powikłanie, mogące albo rozwijać się bardzo długo w ukryciu, nie dając żadnych objawów albo w błyskawicznym tempie – wówczas prowadzi do śmierci.

Jak się objawia? Osłabieniu towarzyszą: płytki oddech i problemy z oddychaniem (duszności), pojawiają się stany podgorączkowe, a wraz z nimi przyspieszone tętno, zaburzenia rytmu pracy serca, ostre i przeszywające bóle zlokalizowane w klatce piersiowej (charakterystyczne dla bólów wieńcowych). Chory może doświadczyć także omdlenia, zasłabnięcia i utraty przytomności.

Zapalanie mięśnia sercowego wymaga leczenia szpitalnego. To powikłanie, które zbiera śmiertelne żniwo nie tylko wśród seniorów, ale i osób pomiędzy 20. a 40. rokiem życia.

8. Zapalenie zatok

Należy do najczęstszych powikłań. Charakteryzuje się podwyższoną temperaturą lub jej nagłym wzrostem, bólem w okolicy policzków, czoła i nosa, który nasila się przy wykonywaniu codziennych czynności, wymagających pochylenia głowy. Chorzy skarżą się również na zatkany nos. Czasami przy infekcji pojawiają się: przewlekłe bóle głowy oraz ropny katar.

9. Skuteczna ochrona przed grypą

Jedną z najskuteczniejszych metod obrony przed wirusem grypy oraz niebezpiecznymi powikłaniami jest szczepienie. Niestety, odsetek osób, które co roku poddają się szczepieniu jest niewielki.

  • W odniesieniu do grypy niestety nie możemy się pochwalić wysokim stanem zaszczepienia, jesteśmy w Europie na szarym końcu – mówi dr n. med. Iwona Paradowska – Stankiewicz z Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH.

  • Poza wirusem grypy podobny przebieg infekcji może wywołać ponad 200 wirusów. To jest ogromna liczba, jeżeli więc zdarzy się, że po szczepieniu zachorujemy, z dużą pewnością nie jest to spowodowane wirusem grypy. Natomiast zdarzają się sytuacje, że szczepionka przeciw grypie została podana w okresie, kiedy zaczęły pojawiać się jej pierwsze objawy, może jeszcze niepostrzegane jako grypa i wówczas rzeczywiście możemy zachorować, ale przebieg choroby będzie łagodniejszy i nie pojawią się powikłania - dodaje dr Paradowska.

Kto powinien się zaszczepić? Przede wszystkim osoby z grupy ryzyka, ale także ci, którzy chorują na przewlekłe choroby oraz osoby mające na co dzień kontakt z wieloma ludźmi. Szczepionka zabezpiecza bowiem nie tylko chorego, ale także osoby pozostające w jego najbliższym otoczeniu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze