Trwa ładowanie...

Helping Hand - sztuczna inteligencja pomoże w walce z alkoholizmem i innymi uzależnieniami

Aplikacja mobilna wspierająca osoby z uzależnieniem alkoholowym – brzmi jak science fiction? Helping Hand będzie narzędziem stosowanym przez terapeutów podczas terapii uzależnień alkoholowych w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach. Na ten odważny ruch zdecydował się dyrektor szpitala Wojciech Legawiec.

1. Helping Hand – pomoc w leczeniu uzależnienia od alkoholu

3 mln Polaków pije alkohol ryzykownie lub szkodliwie. Dane mówią, że osoby, które trafiły na terapię odwykową, wracają po leczeniu. Niestety, dotyczy to aż 60 proc. pacjentów, z czego aż 40 proc. wraca w ciągu roku po skończonej terapii.

Dyrektor szpitala w Tworkach zaczął zastanawiać się, dlaczego tak się dzieje. Wniosek był jeden: po zakończonej terapii pacjenci są pozostawieni bez opieki, bez wskazówek i dalszych instrukcji.

Zobacz film: "Gdzie pije się najwięcej"

- Jeśli do spotkań z psychoterapeutami i zażywanych leków dołączymy aplikację Helping Hand by Addictions.ai, to jest duża szansa, że uda się osobę uzależnioną wyrwać z nałogu, a na tym przecież najbardziej nam zależy – mówi Wojciech Legawiec, dyrektor szpitala w Tworkach.

Legawiec wziął sprawy w swoje ręce i spotkał się z Marcinem Brysiakiem – pomysłodawcą aplikacji oraz Krzysztofem Przewoźniakiem – kierownikiem Zespołu Badawczo-Rozwojowego projektu. Przedstawili oni pomysł na aplikację, która będzie pomagać w życiu w trzeźwości.

Screen z aplikacji
Screen z aplikacji

Blisko 700 osób rocznie jest przyjmowanych na leczenie w Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia. W przypadku aż 80 proc. dzięki aplikacji można przewidzieć moment złamania abstynencji i przeciwdziałać temu.

- Będziemy rozwijać ten projekt. Z czasem włączymy do niego inne uzależnienia. Pamiętajmy o tym, że uzależnienie od alkoholu bardzo często jest krzyżowe. Na przykład bulimiczki w 90 proc. nadużywają alkoholu, a alkoholicy tytoniu – wyjaśnia dyrektor.

2. Polska aplikacja pomoże uzależnionym

Helping Hand to aplikacja w 100 proc. polska. Na czym polega jej innowacyjność i jak właściwie działa? Na te pytania odpowiada Marcin Brysiak, pomysłodawca projektu.

- Jest to narzędzie wsparcia, które umożliwi nie tylko uzależnionym, ale i ich rodzinom uzyskać anonimową pomoc. Sztuczna inteligencja dzięki algorytmom jest w stanie ocenić, czy osoba korzystająca z aplikacji jest uzależniona. Ważne dla niej będzie: tempo pisania, emocje czy błędy – wyjaśnia Marcin Brysiak.

Screen z aplikacji
Screen z aplikacji

Kiedy analiza zebranych danych pokaże, że osoba korzystająca z aplikacji przejawia objawy uzależnienia, prosi o dodatkowe informacje. Wysyła prosty test, który pozwoli zebrać dodatkowe dane. Kiedy okazuje się, że można stwierdzić uzależnienie, są trzy wyjścia.

  1. Aplikacja wysyła pytania, które mają na celu zmienić myślenie i nastawienie.
  2. Kiedy użytkownik tego nie zrobi, przychodzi spersonalizowane przypomnienie, np. "cześć Mateusz, zapomniałaś odpowiedzieć na kilka pytań",
  3. Na platformie dostępny jest terapeuta, który ma dyżur. Można połączyć się ze specjalistą przez video.

- Pamiętajmy, że alkoholik to nie tylko pan Mietek z piwkiem pod sklepem. Alkoholizm może dotknąć każdego, nawet wykształconego pana w garniturze – podsumowuje Brysiak.

Aplikacja nie jest tylko dla pacjentów i osób ze zdiagnozowanym uzależnieniem.

Przeznaczona jest dla wszystkich i ma pełnić formę asystenta, który pomaga w walce z uzależnieniem. Jest to pomoc terapeutyczna zamknięta w telefonie, który zawsze przy sobie nosimy. Aplikacja ma zostać rozbudowana i badać czy użytkownik nie cierpi na depresję. Jest to nadzieja dla rodzin i wszystkich, którzy mają styczność ze środowiskiem alkoholowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza