Hula hop - ćwiczenia, hula-hop z wypustkami i masażerem
Hula-hop to nie tylko świetna zabawa, ale także szansa na doskonałe wymodelowanie sylwetki. Regularne kręcenie plastikową obręczą hula hop sprawia, że brzuch jest twardszy i bardziej płaski, a w naszej talii pojawia się atrakcyjne wcięciecie. Kręcenie hula hop poprawia także ogólną kondycję oraz nastrój. Jedną z zalet ćwiczeń z hula hop jest niski koszt obręczy i szeroki zakres ćwiczeń jakie można dzięki niej wykonać.
1. Czym jest hula-hop?
Na pewno pamiętacie z dzieciństwa wielkie, kolorowe koła, którymi bawił się niemal każdy. Na jakiś czas odeszły do lamusa, by wrócić na rynek sportu w nieco zmienionej formie. Powstały hula hop z wypustkami, zwykłe, a nawet te z masażerem.
Hula-hop to cienki okrąg zrobiony zwykle z plastiku. "Zabawa" z nim polega na okręcaniu go dookoła bioder, poruszając rytmicznie tułowiem. Ćwiczenia z wykorzystaniem hula-hopu są efektywne i pomagają w krótkim czasie wysmuklić talię i wymodelować sylwetkę.
Zwykły hula-hop jest dobrym pomysłem, jednak jeszcze lepsze efekty przyniosą ćwiczenia z wykorzystaniem dodatkowych atrybutów - wypustek, masażerów, etc.
2. Ćwiczenia z hula-hop
Ćwiczenia z hula-hop na zgrabną talię powinny wyglądać w następujący sposób: stań w lekkim rozkroku, ugnij nogi w kolanach, a następnie napnij mięśnie brzucha. Obiema rękami chwyć hula-hop w ten sposób, aby znalazło się mniej więcej na wysokości pasa.
Następnie oprzyj obręcz o bok ciała i lekkim ruchem wpraw hula-hop w ruch. Od razu zacznij poruszać biodrami i staraj się utrzymywać hula hop mniej więcej na wysokości pasa.
Hula-hop będzie spadać przez kilka pierwszych prób, jednak nie zniechęcaj się, ponieważ chwila wytrwałości wystarcza, aby nauczyć się kręcić hula-hop nawet przez kilkanaście minut bez przerwy.
Ćwiczenia z hula-hop ujędrniające uda i pośladki: postaw przed sobą hula hop, jednocześnie delikatnie opierając się o krawędź obręczy. Następnie napnij mięśnie brzucha i oddychaj głęboko podczas każdego ruchu.
Ciężar ciała przenieś na prawą nogę, a lewą nogę podnieś w bok, aby poczuć rozciąganie się uda. Palce stopy powinny być skierowane do przodu. Po chwil opuść powoli nogę. Po 15 powtórzeniach zmień nogę.
Ćwiczenia z hula-hop na dekolt: aby poprawić wygląd dekoltu, regularnie wykonuj ćwiczenia z hula-hop. Stań w pozycji rozkroku o szerokości bioder, ugnij kolana i wciągnij głęboko brzuch. Wyciągnij ręce przed siebie, mniej więcej na wysokości klatki piersiowej.
Powyższe ćwiczenia z hula-hop wykonywane regularnie pomogą ci uzyskać wcięcie w talii, piękne mięśnie pośladków oraz dekolt. Codzienne wykonywanie ćwiczeń z hula-hop przyniesie efekty już po dwóch tygodniach.
Pojedynczy trening z hula-hop powinien trwać ponad 30 minut, ponieważ dopiero po takim czasie organizm zacznie spalać tkankę tłuszczową, która jest w nim osadzona. Każda sesja treningowa hul-hop spali około 200 kalorii, a po 2 tygodniach regularnego treningu z hula-hop zobaczymy pierwsze wyraźne efekty na naszej sylwetce.
Już po dwóch tygodniach, w zależności od naszej budowy i naszych predyspozycji, obwód talii może zmniejszyć się od jednego do dwóch centymetrów.
3. Hula-hop z wypustkami
Ćwiczenie z hula-hop z wypustkami wcale nie jest trudne. Jedyne czego potrzebujesz, to dobre chęci i trochę miejsca, żebyś mogła swobodnie kręcić wielkim kołem. Można wybrać jedno z dwóch typów hula hop, z wypustkami lub bez, obydwa są tak samo skuteczne.
Zasada tych ćwiczeń jest następująca: hula hop powinno znajdować się na naszej talii, musimy wykonać rozmach i złapać balans ciała podczas intensywnego kręcenia sprzętem. Hula-hop z wypustkami doskonale modeluje naszą sylwetkę, ujędrnia mięśnie brzucha i niweluje wady postawy. Hula hop można używać także na inne partie ciała: uda, ramiona.
Na początku tej przygody będzie ciężko załapać prawidłową technikę kręcenia hula hop z wypustkami, jednak nie można się poddawać. Trening czyni mistrza w każdej dziedzinie. Warto pomyśleć o szybkich i długotrwałych efektach, które uzyskamy dzięki trenowaniu z hula hop z wypustkami.
3.1. Rodzaje ćwiczeń na hula-hop z wypustkami
Ćwiczenie 1: Stań w środku koła w lekkim rozkroku. Pokieruj hula hop z wypustkami na talię, napnij mocno mięśnie brzucha i powolutku zacznij kręcić kołem. Podczas kilku pierwszych ruchów hula hop może spadać, ale nie zniechęcaj się i walcz dalej.
Zobaczysz, że będzie szło ci tylko lepiej. Możesz włączyć ulubioną muzykę, w rytm niej kręcić kołem. Kiedy już nabierzesz wprawy, staraj się przenosić hula hop z wypustkami raz wyżej, raz niżej, cały czas wprawiając je w ruch.
Ćwiczenie 2: Tym razem skupiamy się na ramionach. Zasada jest taka sama. Wkładamy rękę w hula–hoop i zaczynamy kręcić ręką, tym razem pójdzie nam łatwiej. Jeżeli posiadamy hula hop z wypustkami, dodatkowo będziemy ujędrniać skórę. Po treningu możesz być nieco obolała, ale z każdym kolejnym razem będzie lepiej.
Ćwiczenie 3: Trening ud - w tego typu ćwiczeniach hula hop może posłużyć, jako podpórka do trzymania prawidłowej postury ciała. Oprzyj się jedną ręką o koło, napnij brzuch i wyprostuj plecy.
Jedną nogę trzymaj stabilnie na podłożu, a drugą wykonuj wymachy w tył i w bok. Pamiętaj, aby wykonywać je powoli, by mieć świadomość swojego ciała i tego, jak pracują twoje mięśnie.
Ćwiczenie 4: Na prawidłową postawę ciała - obejmij koło w obie ręce. Stań na palcach, a koło przenieś do góry, powoli zmieniaj pozycję i ciągnij hula hop przed siebie. Wykonuj te ćwiczenia na przemiennie, w kilku seriach.
To samo ćwiczenie możesz wykonywać także na boki, w tego typu treningu angażujesz do poprawnej pracy cały kręgosłup, jak również boczne mięśnie brzucha. Możesz położyć się na brzuchu, ręce wyciągnąć przed siebie, wziąć hula hop i odrywać klatkę piersiową i uda od podłoża. W tym ćwiczeniu również wzmacnia się odcinek szyjny i lędźwiowy kręgosłupa.
4. Hula-hop z masażerem
Hula-hop z masażerem charakteryzuje tym, że z jego wewnętrznej strony znajdziemy 40 półkul, które są na stałe do niego przytwierdzone. Podczas wykonywania ćwiczeń kule dodatkowo pobudzają do pracy poszczególne partie mięśniowe.
Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z hula hop z masażerem, radzę rozpocząć od krótkich ćwiczeń, gdyż po skończonym treningu mogą wystąpić siniaki na ciele, jednak te z biegiem czasu nie będą się pojawiać, wystarczy, że poznamy odpowiednią technikę ćwiczeń na hula-hop z masażerem oraz będziemy ćwiczyć regularnie.
Hula-hop z masażerem powinno być odpowiednio dopasowane do osoby ćwiczącej, odpowiedni rozmiar to ten, gdy postawimy koło na ziemi i będzie ono sięgało nam do linii żeber.
Materiał z jakiego wykonany jest hula-hop z masażerem to najczęściej plastik, ale może znaleźć także hula-hop z polistyrenu lub z polietylenu. Hula-hop z masażerem powinno ważyć maksymalnie 3 kilo, nie powinno nam ciążyć, ponieważ nie damy rady wykonywać ćwiczeń.
4.1. Efekty ćwiczeń hula-hop z masażerem
Każdy rodzaj sportu przynosi nam mniejsze lub większe efekty zdrowotne, tak jest też w wypadku regularnych ćwiczeń z hula-hop z masażerem. Efekty takiego treningu to przede wszystkim:
- spalanie kalorii – 60 minut ćwiczeń to ponad 400 spalonych kalorii;
- wzmocnienie mięśni brzucha, również tych głębokich, pracują mięśnie boczne, skośne i proste;
- rozluźnienie mięśni grzbietu – ruszanie hula hop na biodrach powoduje, że mięśnie się rozluźniają, a my mamy większą świadomość ciała i zwiększony zakres ruchów;
- większa wytrzymałość i stabilność stawów i kości;
- poprawa stanu zdrowia – kiedy wykonujemy energiczne ruchy to w ciele płynie więcej tlenu, a co za tym idzie poprawa krążenie krwi i wydolności serca;
- poprawa ogólnej koordynacji ruchowej.
Ćwiczenie wykonywane za pomocą hula-hop z masażerem nazywane są ćwiczeniami low-impact, gdyż ich intensywność nie jest zbyt duża. Kolana są zawsze lekko zgięte, plecy proste, brzuch napięty, w związku z tym ćwiczenia takie mniej obciążają stawy.
Hula-hop z masażerem to idealny trening dla dzieci i osób starszych, na pewno nie spowoduje żadnych kontuzji i jest bezpiecznym treningiem, który wpływa na całą naszą sylwetkę.